Ratownik medyczny

23 września 2010, Ratownictwo, Komentarze (0)

Być albo nie być. Życie lub śmierć. Zdrowie lub choroba. To, które z nich będzie dotyczyć pacjenta, osobę poszkodowaną, bardzo często zależy od ratownika medycznego. Przedstawiciela zawodu, który w Polsce jest stosunkowo młody (pierwsze szkoły kształcące personel medyczny w kierunku ratowania życia i zdrowia zaczęły powstawać w 1992 roku).

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Obecnie, aby zostać ratownikiem medycznym, należy wybrać jedną z dwóch dróg. Pierwsza, krótsza, to ukończenie policealnej szkoły. Kształcenie trwa 2 lata. Druga, rok dłuższa, to studia licencjackie na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne. Każdy z dwóch systemów kształcenia ma swoje plusy i minusy, a poziom nauczania jest zależny od szkoły/uczelni. Wyboru musi dokonać osoba zamierzająca zostać ratownikiem medycznym.

Aktualnie aby zostać ratownikiem medycznym w Polsce należy ukończyć 3-letnie studia I stopnia – kształcenie w szkołach policealnych zostało zakończone.

Po przejściu szeregu zajęć, kolokwiów, zajęć klinicznych, praktyk w różnych placówkach i finalnie zdaniu egzaminu dyplomowego (obronie pracy licencjackiej) zostajemy pełnoprawnymi ratownikami medycznymi. Szkoły czy uczelnie tak naprawdę przekazują nam tylko podstawy, niezbędne do tego by zacząć pracę w placówkach służby zdrowia (moim zdaniem dopiero po podjęciu pracy uczymy się wielu rzeczy, mamy spojrzenie na wiele spraw z innej strony, bierzemy odpowiedzialność za wykonywane czynności i zdrowie pacjenta).

I co dalej?

Możliwości pracy dla ratownika medycznego jest kilka. Docelowym miejscem pracy są zespoły wyjazdowe karetek pogotowia, jednak w wielu miejscach nie mając żadnego doświadczenia można napotkać problemy z dostaniem się „do karetki”. Pozostają zawsze szpitalne oddziały ratunkowe (tzw. SORy), inne szpitalne oddziały (które z powodu braku pielęgniarek przyjmują ratowników), prywatne firmy wykonujące transporty medyczne (np. na dializy), czy szkolenia z pierwszej pomocy.

Dnia 1 stycznia 2007 roku weszła w życie Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, określająca „zasady organizacji, funkcjonowania i finansowania systemu oraz zasady zapewnienia edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy”. Medyczne czynności ratunkowe jakie ratownik może wykonywać, określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006.

Artykuły warte uwagi

Jako przyszłego lub obecnego ratownika medycznego zainteresować Cię mogą m.in. poniższe artykuły opublikowane na blogu ratowniczy.net:

PS Powyższy wpis został napisany w marcu 2008 roku i do tej pory funkcjonował na ratowniczy.net jako podstrona – element stały dostępny ze strony głównej bloga. Aby nie usuwać go przy modernizacji został przeniesiony jako standardowy wpis, który być może pomimo swojego wieku komuś się przyda.Wyświetlenia: 14 880

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: