Ratownik medyczny

23 września 2010, Ratownictwo, Komentarze (0)

Być albo nie być. Życie lub śmierć. Zdrowie lub choroba. To, które z nich będzie dotyczyć pacjenta, osobę poszkodowaną, bardzo często zależy od ratownika medycznego. Przedstawiciela zawodu, który w Polsce jest stosunkowo młody (pierwsze szkoły kształcące personel medyczny w kierunku ratowania życia i zdrowia zaczęły powstawać w 1992 roku).

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Obecnie, aby zostać ratownikiem medycznym, należy wybrać jedną z dwóch dróg. Pierwsza, krótsza, to ukończenie policealnej szkoły. Kształcenie trwa 2 lata. Druga, rok dłuższa, to studia licencjackie na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne. Każdy z dwóch systemów kształcenia ma swoje plusy i minusy, a poziom nauczania jest zależny od szkoły/uczelni. Wyboru musi dokonać osoba zamierzająca zostać ratownikiem medycznym.

Aktualnie aby zostać ratownikiem medycznym w Polsce należy ukończyć 3-letnie studia I stopnia – kształcenie w szkołach policealnych zostało zakończone.

Po przejściu szeregu zajęć, kolokwiów, zajęć klinicznych, praktyk w różnych placówkach i finalnie zdaniu egzaminu dyplomowego (obronie pracy licencjackiej) zostajemy pełnoprawnymi ratownikami medycznymi. Szkoły czy uczelnie tak naprawdę przekazują nam tylko podstawy, niezbędne do tego by zacząć pracę w placówkach służby zdrowia (moim zdaniem dopiero po podjęciu pracy uczymy się wielu rzeczy, mamy spojrzenie na wiele spraw z innej strony, bierzemy odpowiedzialność za wykonywane czynności i zdrowie pacjenta).

I co dalej?

Możliwości pracy dla ratownika medycznego jest kilka. Docelowym miejscem pracy są zespoły wyjazdowe karetek pogotowia, jednak w wielu miejscach nie mając żadnego doświadczenia można napotkać problemy z dostaniem się „do karetki”. Pozostają zawsze szpitalne oddziały ratunkowe (tzw. SORy), inne szpitalne oddziały (które z powodu braku pielęgniarek przyjmują ratowników), prywatne firmy wykonujące transporty medyczne (np. na dializy), czy szkolenia z pierwszej pomocy.

Dnia 1 stycznia 2007 roku weszła w życie Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, określająca „zasady organizacji, funkcjonowania i finansowania systemu oraz zasady zapewnienia edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy”. Medyczne czynności ratunkowe jakie ratownik może wykonywać, określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006.

Artykuły warte uwagi

Jako przyszłego lub obecnego ratownika medycznego zainteresować Cię mogą m.in. poniższe artykuły opublikowane na blogu ratowniczy.net:

PS Powyższy wpis został napisany w marcu 2008 roku i do tej pory funkcjonował na ratowniczy.net jako podstrona – element stały dostępny ze strony głównej bloga. Aby nie usuwać go przy modernizacji został przeniesiony jako standardowy wpis, który być może pomimo swojego wieku komuś się przyda.Wyświetlenia: 15 512

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: