Deska ortopedyczna na kółkach z wykorzystaniem Six-Pak

26 lutego 2010, Sprzęt ratowniczy, 2 komentarze

Na łamach bloga ratowniczy.net kilkukrotnie opisywałem już alternatywne środki transportu pacjentów, jak np. krzesełko kardiologiczne z systemem schodowym czy wielofunkcyjne nosze Caterpillar Scoop. Dzisiaj także przedstawię Wam nowatorski pomysł, w sumie bardzo prosty, tym razem jednak nie będący osobnym urządzeniem, a dodatkiem do deski ortopedycznej znajdującej się na wyposażeniu każdego ambulansu.

Na pewno każdy z Was widział kiedyś dostawcę wody do firmy, sklepu czy banku. Przywozi on wodę w kilkunastolitrowych baniakach na pewnego rodzaju wózku wyposażonym w dwa koła. Urządzenie, o którym właśnie piszę, działa na podobnej zasadzie jak wspomniany wózek. Różni się od niego tym, że posiada kółek sześć i doczepiane jest do dolnej części deski ortopedycznej. Sprzęt został nazwany „Six-Pak” i jest produkowany przez amerykańską firmę WaterCrest Industries.

Urządzenie Six-Pak dedykowane jest wszystkim rodzajom służb ratowniczych. Założeniem twórców projektu było ułatwienie transportu poszkodowanych ze schodów i na długie dystanse oraz obniżenie kosztów sprzętu ratowniczego – produkt ma stanowić alternatywę dla krzesełka kardiologicznego „schodowego”.

Charakterystyka Six-Pak

Wśród cech charakterystycznych urządzenia i korzyści z jego stosowania można wymienić:

  • możliwość wykorzystania przez jednego ratownika, z zachowaniem stabilności podczas transportu,
  • szybkość i prostota montażu na desce ortopedycznej – czas założenia wynosi ok. 1-2 min.,
  • dopasowanie Six-Pak do większości modeli desek – możliwość montażu na deskach o szerokości od 30 do 45 cm,
  • maksymalne obciążenie wynosi 181 kg.

Pomysł amerykańskich ratowników może wydawać się dziwny, choć w praktyce wygląda nie najgorzej. Praktyczne wykorzystanie Six-Pak możecie zobaczyć na filmiku, a pod nim znajduje się link do strony producenta na której możecie zobaczyć więcej zdjęć Six-Pak’a.

źródło: Six-Pak



Wyświetlenia: 3 020

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: