Deska ortopedyczna na kółkach z wykorzystaniem Six-Pak

26 lutego 2010, Sprzęt ratowniczy, 2 komentarze

Na łamach bloga ratowniczy.net kilkukrotnie opisywałem już alternatywne środki transportu pacjentów, jak np. krzesełko kardiologiczne z systemem schodowym czy wielofunkcyjne nosze Caterpillar Scoop. Dzisiaj także przedstawię Wam nowatorski pomysł, w sumie bardzo prosty, tym razem jednak nie będący osobnym urządzeniem, a dodatkiem do deski ortopedycznej znajdującej się na wyposażeniu każdego ambulansu.

Na pewno każdy z Was widział kiedyś dostawcę wody do firmy, sklepu czy banku. Przywozi on wodę w kilkunastolitrowych baniakach na pewnego rodzaju wózku wyposażonym w dwa koła. Urządzenie, o którym właśnie piszę, działa na podobnej zasadzie jak wspomniany wózek. Różni się od niego tym, że posiada kółek sześć i doczepiane jest do dolnej części deski ortopedycznej. Sprzęt został nazwany „Six-Pak” i jest produkowany przez amerykańską firmę WaterCrest Industries.

Urządzenie Six-Pak dedykowane jest wszystkim rodzajom służb ratowniczych. Założeniem twórców projektu było ułatwienie transportu poszkodowanych ze schodów i na długie dystanse oraz obniżenie kosztów sprzętu ratowniczego – produkt ma stanowić alternatywę dla krzesełka kardiologicznego „schodowego”.

Charakterystyka Six-Pak

Wśród cech charakterystycznych urządzenia i korzyści z jego stosowania można wymienić:

  • możliwość wykorzystania przez jednego ratownika, z zachowaniem stabilności podczas transportu,
  • szybkość i prostota montażu na desce ortopedycznej – czas założenia wynosi ok. 1-2 min.,
  • dopasowanie Six-Pak do większości modeli desek – możliwość montażu na deskach o szerokości od 30 do 45 cm,
  • maksymalne obciążenie wynosi 181 kg.

Pomysł amerykańskich ratowników może wydawać się dziwny, choć w praktyce wygląda nie najgorzej. Praktyczne wykorzystanie Six-Pak możecie zobaczyć na filmiku, a pod nim znajduje się link do strony producenta na której możecie zobaczyć więcej zdjęć Six-Pak’a.

źródło: Six-PakWyświetlenia: 2 645

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: