Skróty w ratownictwie i medycynie – pobierz bezpłatne zestawienie

11 lipca 2018, Ratownictwo, Komentarze (0)

Ratownicy medyczni w Polsce w codziennej pracy stosują ograniczoną liczbę skrótów i akronimów. Oczywiście, każdemu chyba z medyków znane są te najpopularniejsze, jak np. CTK, OZW, ChNS lub GCS. Jednak już podczas interwencji ratownik ma często styczność z dokumentacją medyczną pacjenta, w której to skrótów pojawia się dużo, dużo więcej. CABG, PCI, TIA czy MIC to tylko niewielki wycinek z tych, które odnaleźć można w kartach wypisowych.

Przebywając od jakiegoś czasu w totalnie odmiennym środowisku postanowiłem stworzyć na własne potrzeby opracowanie najróżniejszych skrótów i akronimów, z którymi spotykałem i spotykam się w medycynie ratunkowej. Zacząłem je sobie wpisywać najpierw do notatek na komputerze a chwilę później do tabelki, by każdy możliwy ze skrótów rozpisać dwujęzycznie.

Okazało się bowiem, z czego sprawę tak naprawdę zdałem sobie nie pracując już w polskim ZRM, że przez lata bycia ratownikiem byłem czynnym uczestnikiem pomieszania z poplątaniem. Oczywiście to poplątanie w całym polskim ratownictwie wciąż jest obecne i to się nie zmieni zbyt szybko, ale trzymajmy się tematu skrótów oraz opracowania, które udostępniam za darmo każdemu z Was.

Co oznacza używany przez Ciebie skrót ratowniczy?

Zbierając do kupy skróty stosowane w ratownictwie po kilku długich wieczorach zdałem sobie sprawę, że jest ich całkiem sporo, bardziej lub mniej znanych i przydatnych. Zapadła wtedy w mojej głowie decyzja, by podzielić się zbiorem z szerszym gronem. Ja jak to ja, wiecznie niezadowolony z efektów swojej pracy, poprosiłem kilku najlepszych znajomych o rzucenie okiem na mój twór i informację zwrotną, czy to w ogóle ma sens. Jestem im bardzo wdzięczny, bo dużo wartościowych uwag mi przekazali oraz utwierdzili w sensie tworzenia publikacji dla Was.

O różnym wykorzystaniu i rozumieniu pewnych skrótów przekonałem się również niedawno, gdy zadałem Obserwatorom na Instagramie jedno pytanie: „w dokumentacji Pacjenta pisząc RR masz na myśli wartość ciśnienia czy liczbę oddechów?”. Jak myślicie, którą odpowiedź wybrała większość?

Wydawałoby się, że większość wybierze „wartość ciśnienia”, jako że „RR” pochodzi od nazwiska włoskiego wynalazcy sfigmomanometru, Scipione Riva-Rocci. Z drugiej strony liczba (częstotliwość) oddechów oznaczona jako „RR” pochodzi z angielskiego „respiratory rate”. I rzeczywiście odpowiadając na pytanie, 67% osób wybrało „RR” jako oznaczenie wartości ciśnienia tętniczego krwi. Wciąż jednak 33% osób opisuje skrótem „RR” częstotliwość oddechów pacjenta! Oczywiście, to nie było badanie naukowe a jedynie pseudo ankieta na Instagramie zawierająca jedno pytanie, pokazująca mały acz kolejny problem w środowisku ratowniczym.

Ja nie mam zamiaru tego problemu rozwiązywać. To, co mogę zrobić, to pomóc Wam, zwłaszcza młodym stażem Medykom, rozszyfrować niektóre medyczne skróty. Poniżej znajdziecie informację, jak pobrać bezpłatne zestawienie tychże ratowniczych skrótów.

Skróty i akronimy w ratownictwie

Jeszcze zanim przejdziemy do konkretu, kilka słów o stworzonym przeze mnie zbiorze. Opracowanie zawiera obecnie 402 skróty, w większości przetłumaczone z języka polskiego na angielski lub odwrotnie. W żaden sposób nie może ono stanowić dla Was zastępstwa specjalistycznej literatury medycznej jednak wierzę, że pobranie mojego opracowania może ułatwić Wam naukę lub pracę, a przynajmniej poszerzyć „ratowniczy światopogląd”.

Jako, że na stworzenie tego zestawienia poświęciłem wiele godzin swojego prywatnego czasu a nie pobieram za nie opłaty, to dostęp do niego ma każdy Czytelnik, który zapisze się lub jest już zapisany do mojego newslettera, tutaj na blogu Ratowniczy.net. Na ten moment maila z linkiem do pobrania pliku PDF, zawierającego moje zestawienie skrótów w ratownictwie, otrzymało ponad 700 Czytelników bloga. Tym samym w związku z moim nakładem czasu pracy proszę każdego, kto plik pobierze, o nie udostępnianie go dalej. Jeśli chcecie się nim podzielić, zachęćcie znajomych do wejścia na mój blog – skorzystamy na tym wszyscy. :-)

Formularz zapisu do newslettera znajduje się poniżej, na końcu wpisu, a czytając ten artykuł na komputerze drugi formularz zapisu jest po prawej stronie u góry, w pasku bocznym bloga. W tym miejscu od razu podkreślę, że nikomu z subskrybentów mojego newslettera nie przesyłam żadnych, ale to żadnych spamowych wiadomości. Za jego pomocą informuję Was o nowych wpisach na blogu (Facebook w tym temacie nie dociera z linkami do wszystkich), czasem podsyłam ciekawy w mojej ocenie link i wspominam przy okazji, co u mnie słychać. Docelowo planuję wysyłać do każdego z Was maila nie częściej niż 2 (dwa) razy w miesiącu.

Po podaniu swoich danych w formularzu dostaniesz najpierw maila z prośbą o potwierdzenie swojego adresu a chwilę po nim drugiego, powitalnego (będzie tam zdjęcie pokazujące jak bardzo się cieszę, że jesteś ze mną!). To właśnie w tym drugim (powitalnym) mailu znajdziesz link do pobrania PDFa zatytułowanego „Skróty i akronimy w ratownictwie i medycynie”. Jak wspomniałem, opracowanie zawiera na dziś dzień ponad 200 pozycji ale to się zmieni, bo już rośnie u mnie lista kolejnych, nowych skrótów. Co oczywiste, zaktualizowane opracowanie każdy dostanie poprzez newsletter. :-)

Coś więcej? Tak!

Dosłownie kilka dni temu postanowiłem stworzyć na Facebooku miejsce dla pozytywnych ludzi związanych z lub zainteresowanych ratownictwem. To grupa Ratowniczy Dla Pasjonatów – z założenia miejsce miłe, kulturalne, w którym każdy może zadać każde pytanie nie bojąc się głupich odpowiedzi, obrażania czy hejtu. Dostęp do grupy możliwy jest tylko dla osób z newslettera, dlatego też każdy dołączając do niej proszony jest o podanie adresu e-mail, na który dostaje ode mnie wiadomości. Grupa na razie jest malutka ale i docelowo nie będzie duża. Kameralne, pozytywnie nastawione do życia ratownicze towarzystwo to jest to, czego potrzebuję i ja, i czego potrzebuje wiele innych osób.

No dobra, nie rozwlekam się już z pisaniem. Poniżej na czerwonym tle (chyba czerwone, my, faceci, do końca kolorów nie ogarniamy!) jest formularz zapisu do newslettera. Zapraszam Was do zapisu, abyście mogli dosłownie za kilka minut mieć u siebie na dysku/w telefonie pobrane zestawienie skrótów oraz akronimów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie.

Czekam też na feedback od Was – jeśli macie jakiekolwiek uwagi lub propozycje nie wahajcie się kliknąć do mnie maila!



Wyświetlenia: 13 920

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: