Ratowniczy przegląd tygodnia #10

19 stycznia 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Witam Was w dziesiątym przeglądzie ratowniczych wiadomości z minionego tygodnia i zapraszam do lektury!

Zima nie była łagodna nawet dla pogotowia
Atak zimy w Bydgoszczy utrudnił życie kierowcom, także tych z karetek. Razem z innymi autami utknęli oni w korkach, a nawet nie byli w stanie dojechać do szpitala. W tej sytuacji została podjęta decyzja o przeniesieniu pacjenta do placówki.

Karetka nie dojechała przez dziury w drodze – pacjent zmarł
Prokuratura w Olsztynie bada sprawę śmierci 30-letniego mieszkańca wsi pod Dobrym Miastem. Do mężczyzny została wezwana karetka, jednak z powodu kolein i dziur w drodze dojazdowej zespół pogotowia nie był w stanie dojechać na miejsce. Na pomoc wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jednak pacjent już nie żył. Prokuratura sprawdza, czy gmina nie zaniedbała swoich obowiązków.

Ludzie dzwonią, a karetki nie ma
W Biskupicach kolejny raz doszło do sytuacji, kiedy dojazd karetki do pacjenta trwał stanowczo za długo. Tym razem została ona wysłana do pacjentki z napadowym migotaniem przedsionków i jechała do niej…trzy godziny. Na szczęście obecnemu na miejscu lekarzowi POZ udało się ustabilizować pracę serca.

Dwunastolatki uratowały życie starszemu mężczyźnie
W Stalowej Woli przy chodniku w śniegu leżał starszy mężczyzna. Przechodziły koło niego dziesiątki ludzi i nikt nie zdecydował się mu pomóc. Dopiero dwie dziewczynki podeszły do mężczyzny i wezwały do niego pogotowie ratunkowe. Okazało się, że człowiek leczy się na padaczkę i chwilę wcześniej miał napad drgawkowy.

Palił się ambulans do przewozu krwi
W Zduńskiej Woli w wyniku awarii układu hamulcowego doszło do pożaru karetki transportującej krew. Strażakom szybko udało się ugasić płomienie, a przewożonej krwi nic się na szczęście nie stało.

Karetki pogotowia z deskami od wojewody
Wojewoda poznański Piotr Florek zakupił nowe deski ortopedyczne do ambulansów. Decyzja podyktowana jest zużyciem obecnego sprzętu ratującego życie i niekompatybilnością. Dzięki temu nie będzie więcej dochodziło do sytuacji, że ZRM czeka w szpitalu na przełożenie pacjenta ze swojej deski aby ją zabrać.

Warszawa: Od lutego znikną ostre dyżury
Od lutego oddziały urazowe warszawskich szpitali zlikwidują przyjmowanie pacjentów tylko w ramach ostrych dyżurów. Dzięki temu pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do pomocy doraźnej, zniknie przewożenie chorych z jednego końca miasta na drugi.

Reanimacje lekarza z karetki pod lupą śledczych
Sytuacja o której pisałem w listopadzie dalej jest pod lupą prokuratury. Sprawdzane jest, czy w przypadku innych interwencji pogotowia z udziałem tego lekarza nie doszło do zaniedbań i błędów lekarskich.

Minister zdrowia przekazała 7 karetek dla pogotowia
Radomskiemu pogotowiu ratunkowemu minister zdrowia Ewa Kopacz przekazała 7 nowych ambulansów. Zakup karetek o wartości 3 mln zł w większości został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.Wyświetlenia: 823

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: