Lekarz karetki oskarżany o błąd lekarski po nieudanej reanimacji

11 listopada 2009, Wydarzenia, 8 komentarzy

przez okularyDo niecodziennego finału interwencji pogotowia doszło w zeszły piątek pod Olsztynem. Karetka stacjonująca przy szpitalu MSWiA została wysłana do nieprzytomnego mężczyzny. Zespół po dotarciu na miejsce zdarzenia rozpoczął resuscytację pacjenta, która niestety nie przyniosła skutku – lekarz pogotowia stwierdził zgon.
W tej sytuacji jednak pozostali członkowie zespołu karetki (ratownik medyczny i pielęgniarka) mieli wątpliwości co do prawidłowości przebiegu akcji ratunkowej, więc skonsultowali się z innymi lekarzami w placówce.

Ci, po przejrzeniu zapisów EKG wykonanych w trakcie resuscytacji stwierdzili, że pacjent defibrylowany był niepotrzebnie – na zapisach nie było ani migotania komór ani częstoskurczu komorowego:

Serce pacjenta – choć z pewnymi anomaliami – pracowało. – Ale nie wystąpiło u niego ani migotanie komór, ani częstoskurcz komorowy bez tętna.

Cała sprawa bardzo szybko pocztą pantoflową rozeszła się po szpitalu. Nie często zdarza się, że jeden z członków zespołu pomimo sprzeciwu reszty wykonuje defibrylację (ponoć siedmiokrotnie) bez wskazań medycznych. Jeden z lekarzy w szpitalu stwierdził, że wątpliwości powstałych przy wspomnianej akcji ratunkowej jest więcej i z racji tego zgłosił sprawę na policję:

Zrobił to jeszcze w piątek, niedługo po zdarzeniu – mówi Paweł Okniński, zastępca prokuratora rejonowego Prokuratury Olsztyn-Północ.

Opisywana sytuacja jest tak naprawdę ewenementem w środowisku polskich lekarzy. Bardzo rzadko (jeśli w ogóle?) zdarza się, żeby błędy lekarskie zostawały ujawniane przez innych lekarzy. Najczęściej błędy lekarskie wychodzą na światło dzienne w sprawach wyjątkowo spornych, czy też w wyniku roszczeń rodzin pacjentów.

Jaki sprawa będzie miała finał na razie nie wiadomo. Prokuratura wszczęła śledztwo ale lekarzowi zarzuty nie zostały przedstawione. Nie został zawieszony tymczasowo w pełnieniu obowiązków więc dalej pracuje i jeździ do pacjentów. Dobrze by było, gdyby cała sprawa okazała się nieporozumieniem.

Co jeśli jednak zastrzeżenia zespołu były uzasadnione i mamy do czynienia z błędem lekarskim? Czy po tej sytuacji błędy lekarskie będą częściej zgłaszane przez kolegów po fachu? A może środowisko lekarskie chce zadbać o swój wizerunek w społeczeństwie i wybielić swoje dotychczasowe niechlubne zagrania?

Zapraszam do komentowania i dyskusji. Znacie jakieś podobne przypadki ujawniania błędów medycznych przez współpracowników?

źródło: miasta.gazeta.pl/olsztyn



Wyświetlenia: 3 708

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: