Prowadnica prowadnicy nierówna

6 stycznia 2008, Sprzęt ratowniczy, 4 komentarze

Prowadnica jest „urządzeniem” wspomagającym intubację dotchawiczą (najpewniejszy sposób zabezpieczenia drożności dróg oddechowych). Z jej pomocą mamy możliwość ukształtowania rurki intubacyjnej w sposób najbardziej odpowiedni do wprowadzenia do tchawicy. Z reguły prowadnice z którymi możemy się spotkać w placówkach medycznych w Polsce mają postać kilkunastocentymetrowego elastycznego druta obleczonego niebieską czy zieloną izolacją.

Czas na coś nowego

Co byście jednak powiedzieli na coś nowego, niespotykanego raczej w naszej szarej, polskiej rzeczywistości?
Jedną z alternatyw dla standardowej prowadnicy stanowi prowadnica firmy RadLyn. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić wprowadzanie rurki przez wąskie części dróg oddechowych. Dzieje się tak dzięki specjalnemu kształtowi balona, znajdującego się na końcu prowadnicy, który rozszerza miękkie tkanki podczas wprowadzania. Przygotowując zestaw do intubacji, prowadnicę umieszcza się w rurce intubacyjnej w taki sposób, aby balon prowadnicy wystawał z rurki. Następnie balon należy uszczelnić powietrzem w takiej ilości, aby jego średnica była co najmniej średnicy rurki.
Sposób użytkowania prowadnicy RadLyn można zobaczyć na filmie na stronie producenta.

Światło w tunelu

TrachlightKolejnym innowacyjnym i nowatorskim „wspomagaczem” procesu intubacji jest prowadnica świetlna Trachlight, opisana na stronie firmy Laerdal. Jeśli wierzyć książce „Clinical Trial of a New Lightwand Device for Intubation in Patients with Difficult Airways” to skuteczność intubacji światłowodowej z użyciem Trachlight wynosi 99%, a średni czas intubacji mieści się w czasie 25 sekund.
Poniższy film prezentuje intubację z wykorzystaniem prowadnicy Trachlight:



Wyświetlenia: 7 258

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: