Likwidacja szkół i uczelni dla ratowników medycznych

1 kwietnia 2009, Wydarzenia, 5 komentarzy

Jak donosi strona Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do rządu wpłynął projekt likwidacji szkół policealnych dla ratowników medycznych, oraz odpowiednich kierunków na uczelniach wyższych. Projekt zakłada istnienie ww. do połowy 2010 roku.

Zmiana ta wynika z kilku kwestii zaobserwowanych na przełomie ostatnich lat. Pierwszą z nich jest coroczna, zbyt duża liczba absolwentów kierunku „ratownictwo medyczne”, znacznie przekraczająca możliwości polskiego rynku pracy. Drugą kwestię, równie ważną jak pierwszą, stanowi poziom przygotowania absolwentów do pracy w zawodzie ratownika medycznego. Badania przeprowadzone przez trzy niezależne od siebie firmy, oraz analizy egzaminów państwowych wykazały, iż szkoły oraz uczelnie kształcące przyszłych ratowników medycznych czynią to na poziomie niedostatecznym. W skutek tego, ratownicy medyczni rozpoczynając pracę w jednostkach służby zdrowia uczą się wielu czynności i zabiegów na pacjentach.

Nie została jeszcze ujawniona informacja o nowym sposobie zdobywania zawodu ratownika medycznego. Domniemywać można, że wzorcem będą tutaj jednostki ratownictwa medycznego zagraniczne, gdzie kandydaci na paramedyków przechodzą kilkusetgodzinny kurs przygotowania do zawodu.Wyświetlenia: 2 391

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: