Komórka pomoże udzielić pierwszej pomocy

4 grudnia 2008, Pierwsza pomoc oraz Sprzęt ratowniczy, 7 komentarzy

medical-phone

Jakiś czas temu podjąłem temat wzywania pogotowia ratunkowego. Napisałem wtedy, że sytuacja zagrożenia życia jest czasem dla świadków zdarzenia tak stresująca, że mogą oni zapomnieć nawet numeru telefonu na pogotowie.
Skoro istnieje możliwość zapomnienia prostego numeru telefonu, to dużo łatwiej może wypaść z głowy sposób udzielania pierwszej pomocy w jakimś konkretnym przypadku. W takiej sytuacji z pomocą i ratunkiem przyjdzie nowoczesny telefon komórkowy – iCEphone.

Informacje ogólne

ICEphone jako jedno z pierwszych urządzeń na rynku wyposażono w trójbryłową budowę. Dzięki wykorzystaniu dwóch klapek smartfon połączy w sobie ergonomiczną klawiaturę QWERTY, 3-calowy ekran dotykowy oraz duży panel skrótów.
Korzystanie z telefonu będzie wspomagał system operacyjny Windows Mobile 6.1 Professional, a wydajną i efektywną pracę ma zapewnić procesor Freescale iMX31 532 MHz.
Specyfikacja techniczna:

  • GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
  • HSDPA 7,2 Mbps UMTS 2100
  • procesor Freescale iMX31, 532 MHz
  • Windows Mobile 6.1
  • 3” ekran dotykowy typu Transflective (widoczność nawet w pełnym słońcu)
  • 3 megapikselowy aparat z flashem
  • waga 210g, wymiary 127 x 60.8 x 23.3 mm
  • dual SIM
  • GPS, Bluetooth, USB, wi-fi
  • pamięć rozszerzana przez micro SD
  • bateria pozwalająca na 5 godzin rozmów i 3 dni czuwania

Nowatorskie oprogramowanie iCE Aid


Telefon iCEphone został zaprojektowany głównie z myślą o ośrodkach medycznych oraz armii. Oprócz swojego oryginalnego wyglądu i multimedialnych atrakcji ma być w nim zainstalowane oprogramowanie iCE Aid bazujące na podręczniku do udzielania pierwszej pomocy wydawnictwa Dorling Kindersley’s. Dzięki niemu użytkownik telefonu, jako osoba udzielająca pomocy, będzie mógł być poprowadzony za rękę, krok po kroku, przez cały schemat postępowania. W trakcie działania na ekranie mają być wyświetlane czytelne ilustracje pokazujące co należy zrobić w danym momencie, a to co zostało już wykonane będzie rejestrowane dla potrzeb służb ratowniczych.
W zależności od wiedzy, umiejętności oraz kompetencji użytkownika iCEphone oferuje różne stopnie dostępu do oprogramowania. Tak więc laik będzie miał ograniczony dostęp dający informacje o udzielaniu pierwszej pomocy tzw. przedmedycznej, natomiast ratownik czy lekarz ma mieć możliwość korzystania z pełnej wersji oprogramowania.

Czy się sprawdzi?

Tego dowiemy się dopiero w momencie, gdy telefon wejdzie na rynek (marzec/kwieceń 2009) i będzie ogólnodostępny. Na pewno na początku dużym ograniczeniem dostępności będzie cena mająca wynosić około 1000 $.
Jestem przekonany, że iCEphone będzie dużym ułatwieniem podczas udzielania pierwszej pomocy przez osoby niezwiązane zawodowo z medycyną. Będzie prowadził krok po kroku przez procedurę, zapewniał swego rodzaju wsparcie psychiczne.
Jeśli chodzi natomiast o zespoły ratownictwa medycznego, to jego przydatność może być wątpliwa przy obecnych funkcjach. Ratownik, pielęgniarka czy lekarz muszą działać szybko, mieć opanowane schematy postępowania by jakość udzielanej pomocy medycznej była jak najwyższa.
A może gdyby tak dodano np. indeks leków z dawkowaniem dla dorosłych oraz dzieci, u których to przeliczanie dawek bywa uciążliwe?

źródło:
themedicalphone.com



Wyświetlenia: 2 466

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: