Ile powinien zarabiać ratownik medyczny?

14 marca 2013, Ratownictwo, 24 komentarze

No właśnie – ile? 2000, 3000, 4000 tysiące na rękę? Więcej? Czy wynagrodzenie ratownika medycznego motywuje go do bycia coraz lepszym w swoim fachu? Czy może działa destrukcyjnie na człowieka, który pełen pasji podjął trudny zawód?

Zarobki w naszej branży wydają się być tematem tabu na pograniczu eutanazji i błędów w sztuce medycznej. Autor bloga Stay Fly opublikował ostatnio wpis pt. „Kto ile powinien zarabiać?” w którym twierdzi, że „lekarze zarabiają za mało”. I ja się z nim zgadzam. Co więcej, nie tylko lekarze zarabiają za mało.

Ile jest warta praca ratownika medycznego?

Ratownicy medyczni w Systemie Ratownictwa Medycznego są wynagradzani dwojako. Jest to stałe wynagrodzenie miesięczne na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilno-prawnej (tzw. kontraktu) wynagrodzenie równe iloczynowi stałej stawki za godzinę pracy i ilości godzin wypracowanych w miesiącu.

W ratownictwie medycznym stawki są nienegocjowalne, chyba, że ktoś ma dobry układ lub ja o czymś nie wiem. Tyle, ile zostanie zaproponowane ratownikowi medycznemu podczas przyjęcia na etat lub podczas konkursu ofert (tak, wiem, to ratownicy jako firmy-podwykonawcy określają swoje stawki – i co z tego, skoro za wysoka stawka spowoduje odrzucenie oferty?), jest wynagrodzeniem ostatecznym.

Czy praca ratownika medycznego jest dobrze wyceniona? Jeśli spojrzymy na możliwość przeżycia z wynagrodzenia (niezależnie od formy zatrudnienia) za pracę w wymiarze etatu, to zobaczymy tragedię. Wszyscy to widzimy wokół nas bądź po nas samych – prawie każdy ratownik medyczny gdzieś dorabia, żeby przeżyć (darujmy sobie egzystencję na poziomie pantofelka – normalnych ludzi taki poziom życia nie interesuje).

Jeśli natomiast spojrzymy na odpowiedzialność, którą bierzemy na swe barki, warunki pracy i zagrożenia w pracy ratownika to obecne wynagrodzenia są stanowczo niedocenione. Wie to większość ludzi pracujących w ratownictwie i mających wyższe cele w życiu niż wsadzenie do ust byleczego i zalania pokarmu browarem marki „Tesco”.

Matko bosko - destrukcyjne zarobki

Ile – oddaj głos

Nie dam w tym wpisie odpowiedzi na to, ile zarabiają ratownicy medyczni. Portal wynagrodzenia.pl twierdzi, że mediana wynagrodzenia brutto to 2650 zł. Próba jednak jest stosunkowo mała, odpowiedzi nt. swoich zarobków udzieliło 348 osób (jeśli wierzyć, że wszyscy to byli rzeczywiście ratownicy).

Nie rozwodząc się już dalej nad tym tematem zachęcam Was do wybrania jednej z odpowiedzi w ankiecie, odpowiedzcie proszę na poniższe pytanie (przypominam, że wspomniane kwoty netto to wynagrodzenie „na rękę”). Oczywiście jeśli chcielibyście podać konkretną kwotę wynagrodzenia możecie to zrobić w komentarzach pod wpisem.

ZOBACZ WYNIKI ANKIETY DOT. ZAROBKÓW RATOWNIKÓW MEDYCZNYCHWyświetlenia: 19 736

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: