Kodeks Etyki Zawodowej Ratownika Medycznego
W dniach 11-12 października 2013 roku w Krakowie odbył się I Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych, który został objęty przez Ratowniczy.net patronatem medialnym. W jego trakcie został przedstawiony i przyjęty przez obecnych przedstawicieli środowiska dokument o nazwie „Kodeks Etyki Zawodowej Ratownika Medycznego”. Przyznam szczerze, że dopiero dzisiaj sobie o nim przypomniałem i od razu oddałem się lekturze.
Czy potrzebujemy kodeksu etyki?
To pierwsze pytanie, jakie przyszło mi do głowy. Mają go od lat przedstawiciele innych zawodów medycznych i nie tylko medycznych. To jednak moim zdaniem nie jest powód wystarczający. Rzeczywistym natomiast powodem jest fakt, że zawód ratownika medycznego jest zawodem zaufania publicznego, czy to nam się podoba, czy nie. Nasza praca wiąże się z codziennym braniem odpowiedzialności nie za ludzkie mienie lecz zdrowie i życie – wartości nadrzędne, niemierzalne żadną walutą (tak, wiem, NFZ potrafi wycenić, „co” się opłaca ratować bardziej a co mniej).
Skoro inni pokładają w nas zaufanie, oddają swoje najcenniejsze dobra w nasze ręce, to my powinniśmy robić wszystko, aby tego zaufania nie zburzyć. Kodeks powstał (zresztą chyba nie pierwszy, gdyż wcześniej z tego typu dokumentem gdzieś się spotkałem, chyba na stronach Polskiej Rady Ratowników Medycznych?) niech więc istnieje, niech każdy się z nim zapozna.
Kodeks dla mnie
Kodeks Etyki Zawodowej Ratownika Medycznego jak dla mnie jest napisany czytelnie, prostym językiem, bez niepotrzebnych zawoalowań. To dobrze. Wszystko tam zawarte jakoś od początku mojego związku z ratownictwem było oczywiste. Nikt mi nie musiał przedstawiać żadnych dokumentów, punktować co powinienem robić a czego nie. Pewne rzeczy, jak to się mówi, wynosi się z domu albo wysysa z mlekiem matki.
I obawiam się, to jest właśnie główny problem ze wszelkiego rodzaju kodeksami. To, że jeśli ktoś pewnych zachowań i przekonań nie reprezentuje na co dzień, w stosunku do innych ludzi – nie tylko pacjentów, to taki kodeks etyki niewiele zmieni w jego postępowaniu. Choć mam nadzieję, że w tym ostatnim stwierdzeniu się mylę. Pamiętajmy zawsze o tym, że to my sami budujemy swój wizerunek i to od nas samych zależy, jak społeczeństwo będzie postrzegało nas i naszą pracę.
Niemniej jednak zachęcam do lektury dokumentu, który możecie znaleźć pod poniższym linkiem.
Kodeks Etyki Zawodowej Ratownika Medycznego
Dużo czytania nie ma – raptem 5 stron i kilka minut Waszego czasu. Jeśli macie jakieś uwagi i propozycje zmian wpisujcie je poniżej w komentarzach, twórcy Kodeksu pewnie tu zaglądają.
Wyświetlenia: 10 454