I Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych – tutaj musisz się pojawić [wywiad]

29 sierpnia 2013, Edukacja, 5 komentarzy

Ciekawych inicjatyw w ostatnim czasie pojawia się niemało. Bardziej lub mniej sformalizowane ale wszystkie w jednym celu: aby nam się żyło lepiej, a i pacjenci mieli lepszą opiekę. Ja o wydarzeniu z niniejszego wpisu jeszcze nigdzie oficjalnie nie informowałem choć część z Was na pewno wie już o nim z Facebooka lub innych źródeł.

Mowa o I Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych, który odbędzie się w dniach 11-12 października 2013 roku. Ratowniczy.net objął patronatem medialnym to wydarzenie a ja w dzisiejszym wpisie zapraszam Was do lektury wywiadu, w którym nt. Kongresu porozmawiałem z Adrianem Staniszem, zaangażowanym w jego organizację.

I Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych

Skąd i czyj to pomysł, aby zorganizować Kongres Ratowników Medycznych? W całej Polsce, a w Małopolsce w szczególności, konferencji wszelkiej maści jest wiele: w tym roku chociażby Kongres ERC, kolejna konferencja organizowana przez Tomasza Darochę, Kongres PTMR i inne, towarzyszące mistrzostwom.

Adrian Stanisz, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: SKRM jest stowarzyszeniem które jako pierwsze w Polsce stara się ujednolicić prawnie nasz zawód, poszerzając zakres naszych obowiązków. Pomysł na zorganizowanie kongresu zrodził się dość szybko, zaraz po utworzeniu komitetu, jednak dopiero teraz po zebraniu odpowiednich informacji oraz znalezieniu odpowiednich tematów, które poruszymy na kongresie, a są tak ważne w naszej codziennej pracy zdecydowaliśmy się na zorganizowanie pierwszego kongresu…

Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, które skierowanie jest konkretnie do jednej grupy zawodowej – ratowników medycznych, co nie znaczy, że inne grupy zawodowe nie mogą się pojawić. Chcemy przy okazji przedstawić się szerszemu gronu, pokazać kim jesteśmy, co robimy i co chcemy wprowadzić w nowej ustawie. Liczymy na ratowników z całej Polski a najbardziej na pomysły, które im się nasuwają i na ocenę naszej pracy – stąd pomysł o organizacji kongresu.

Organizatorem jest Społeczny Komitet Ratowników Medycznych. Organizacja nowa w branży, zwłaszcza na tle istniejących od lat przeróżnych związków zawodowych. Czy zorganizowanie tego typu wydarzenia wpisuje się jakoś w cele stowarzyszenia? Czy to tylko element promocji organizacji i przeciągnięcia na swoją stronę ratowników medycznych?

AS: Jak już wcześniej wspomniałem, SKRM to stowarzyszenie powstałe z inicjatywny ratowników którzy na co dzień pracują w pogotowiu ratunkowym. W swojej codziennej pracy każdy ratownik napotyka na problemy związane z niedoskonałościami systemu i ustawy o ratownictwie medycznym. Jednym z głównych celów jest właśnie pokazanie zawodu ratownika jak z najlepszej strony, ukazanie problemów z jakimi się spotyka i co najważniejsze pomoc w ich rozwiązywaniu. Jak najbardziej staramy się promować nasz zawód, niech społeczeństwo dowie się kim jesteśmy, co w tej karetce robimy i co najważniejsze że wiemy jak udzielać pomocy.

Czy chcemy zrzeszyć jak największą ilość ratowników? Nie jest to naszym celem, chcemy aby jak największa ilość ratowników wypowiadała się o naszej pracy, nawet te najgorsze opinie są dla nas pomocne, pokazują nad czym trzeba pracować, co poprawić, każdy na naszej stronie internetowej może wyrazić swoją opinię o nas, do czego bardzo zachęcamy.

Program kongresu i prelegenci to najistotniejszy dla mnie element wydarzenia. Czy będzie w nim coś nowego, informacje, z których będą mogli skorzystać zarówno doświadczeni ratownicy jak i początkujący, czy nawet studenci? Czy może tematy będą mocno oderwane od rzeczywistości i torakotomia ratunkowa, której ratownicy wykonywać oczywiście nie mogą, będzie zabierać cenny czas wykładowy?

AS: Tematyka została tak dobrana, aby poruszyć najważniejsze problemy z jakimi możemy się spotkać w codziennej pracy oraz zwróciliśmy uwagę na najważniejsze zmiany, które pojawiły się w ostatnim czasie w poszczególnych dziedzinach medycyny ratunkowej. W każdym panelu poruszony zostanie właśnie temat pracy ratownika i jego uprawnień. Wykłady prowadzone przez specjalistów z poszczególnych dziedzin mają być bardzo zrozumiałe a sami specjaliści będą dostępni dla uczestników kongresu.

Adrian StaniszCena za udział w Kongresie to?

AS: 123 zł.

Tanio.

AS: … :-)

Dlaczego tak tanio? Można się obawiać, że przez to poziom będzie niski. Za udział w swoim kongresie Europejska Rada Resuscytacji życzy sobie 300-400 euro.

AS: Dlaczego tanio a może dlaczego tak drogo. Robimy kongres po racjonalnych kosztach, za naszą pracę nie chcemy wynagrodzenia, robimy to dla całej naszej grupy zawodowej, nie robimy kongresu po to, aby zarabiać. Nie patrzymy na inne wydarzenia i ich ceny. Nam udało się to zorganizować po takiej a nie innej cenie i gdyby można było to zrobić po niższych kosztach to na pewno byśmy się starali to zrobić. A poziom? Zapraszamy na kongres, po nim każdy będzie mógł wypowiedzieć się o jego poziomie.

Zbieracze punktów edukacyjnych skorzystają na udziale w kongresie? ;-)

AS: Zbieracze to złe określenie – to ratownicy, każdy z nas jest zobligowany do gromadzenia punktów edukacyjnych i każda okazja jest dobra, a przy tej można powiększyć i utrwalić swoją wiedzę.

8,80 za jeden punkt, całkiem nieźle, choć przez internet punkty można zdobyć taniej, no ale nie po punkty przede wszystkim rzeczywiście przychodzimy na konferencje i kongresy. Czy oprócz zaświadczenia o uczestnictwie i bezcennej wiedzy biedni ratownicy medyczni mogą liczyć na coś więcej w trakcie kongresu?

AS: Jak już mówiłem nie patrzymy na ceny bo nie taka jest rola tego kongresu. Między poszczególnymi panelami zawsze są przerwy na dyskusję, każdy specjalista jest do dyspozycji uczestników, będzie czas na wzajemne poznanie się, wymienienie doświadczenia, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Nie mówmy biedni ratownicy bo pod każdym względem jesteśmy wartościowi, to my jesteśmy pierwsi u pacjenta, my decydujemy co zrobić aby pacjent miał jak najmniejszy uszczerbek na zdrowiu, i ta świadomość o dobrze wykonanej pracy jest bezcenna – wszyscy mogą nam tego zazdrościć.

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na I Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych w Krakowie.

Po szczegółowe informacje oraz w celu rejestracji zapraszam Was na stronę I Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych. Na Ratowniczy.net po Kongresie będziecie mogli przeczytać relację z tego wydarzenia. Ten, kto dawno nie był w Krakowie (albo nigdy) ma właśnie najlepszą okazję, aby odwiedzić to miasto, lepszej nie będzie ;-).



Wyświetlenia: 7 633

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: