Grupa R2 wzbogaciła się o nowy sprzęt

9 grudnia 2008, Ratownictwo oraz Sprzęt ratowniczy, 5 komentarzy

Fundację R2 wraz z jej grupą ratowniczą przedstawiałem czytelnikom już jakiś czas temu, we wpisie „Ratownicy na rowerach„.
Jako, że grupa działa w moim rodzinnym mieście, bardzo miło mi obserwować systematyczny jej rozwój, co przekłada się między innymi na coraz to bogatsze wyposażenie w sprzęt ratowniczy.
Dotychczas ratownicy R2 korzystali z jednego motocykla ratunkowego, BMW R1150RT Ambulance, oraz dwóch rowerów, specjalnie dostosowanych na potrzeby niesienia pomocy. Zarówno motocykl jak i rowery wyposażone są w sprzęt medyczny pozwalający na zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM).

Na wyposażeniu pojazdów znajdują się m.in.:

  • Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED)
  • litrowa butla z tlenem wraz z zestawem do tlenoterapii
  • worek samorozprężalny
  • zestaw do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych (w tym intubacji dotchawiczej)
  • zestaw do zapewnienia dostępu dożylnego i doszpikowego wraz z płynami infuzyjnymi
  • zestaw opatrunkowy
  • ciśnieniomierz
  • pulsoksymetr
  • glukometr

Dodatkowo, motocykl posiada możliwość wyposażenia w chłodzone kufry służące do transportu krwi.

Drugi motocykl

Od dnia wczorajszego na wyposażeniu grupy R2 znajduje się drugi motocykl, BMW RT 1200, pojazd seryjnie dostosowany do potrzeb ratownictwa medycznego.
Został on zakupiony ze środków budżetu miasta Krakowa dla Straży Miejskiej. W dniu wczorajszym w południe Komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek uroczyście przekazał motocykl ratowniczy Fundacji R2.
Pojazd został wyposażony w odpowiednio dobraną skrzynię biegów, silnik o mocy 150 KM oraz systemy ABS, zmiany nachylenia szyby i specjalnych kufrów. Oczywiście tak jak i pierwsze BMW posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego.

Kardiomonitor

Drugą nowość w wyposażeniu grupy stanowi testowany już kilkukrotnie przez ratowników R2 kardiomonitor Propaq® LT firmy Welch Allyn.
Urządzenie zostało zakupione dzięki środkom przyznanym przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń w Krakowie.

źródło:
Rkwadrat
Straż Miejska Miasta Krakowa
Gazeta.pl KrakówWyświetlenia: 1 947

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: