Ratowniczy przegląd tygodnia #20
Majowa karetka. Ratownik na hondzie wyjedzie na ulice
Od maja w Olsztynie rozpoczną się dyżury ratownika motocyklowego pełnione na Hondzie Transalp. Motocykl wyposażony jest w konieczny sprzęt do podtrzymywania życia poszkodowanego. Dzięki określeniu motocyklisty „pilotem karetki” jego funkcjonowanie może być finansowane z kontraktu pogotowia podpisanego z NFZ. Ratownik motocyklowy w Olsztynie ma pełnić dyżury do końca września w godzinach od 7 do 19.
Wąbrzeźno: Pożyczona karetka wozi pacjentów
W powiecie wąbrzeskim (woj. kujawsko-pomorskie) NZOZ Nowy Szpital zabezpieczający pomoc doraźną boryka się z problemami finansowymi. W poprzedni weekend doszło nawet do sytuacji, w której trzy z czterech karetek odmówiły posłuszeństwa a jednego z pacjentów do szpitala musieli zawieźć strażacy. Dyrekcja sytuację tłumaczy brakiem środków na zakup nowych ambulansów. Z początkiem tygodnia jeden z ambulansów został już naprawiony i wrócił do pracy. Dodatkowo pogotowie wąbrzeskie pożyczyło jedną karetkę z Chojnic.
Na Opolszczyźnie ma być 42, a nie 41 zespołów ratownictwa medycznego
Według dotychczasowych planów do Wołczyna położonego na Opolszczyźnie miała trafić karetka z Nysy. Odebranie jednego zespołu Nysie za bardzo osłabiłoby jednak zabezpieczenie mieszkańców. W takiej sytuacji wojewoda opolski podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowego, 42. zespołu w województwie. Jeśli ministerstwo zdrowia nie zgodzi się na sfinansowanie dodatkowej karetki, wojewoda ma uruchomić plan awaryjny w ramach którego nadprogramowy zespół będzie finansowany z dotychczasowej puli pieniędzy.
Karetka zderzyła się z tico
W sobotę w Warszawie doszło do zderzenia karetki z daewoo tico. W wyniku zdarzenia trzy osoby z zespołu ratownictwa i dwie jadące osobówką trafiły do szpitala. Nie wiadomo jeszcze kto spowodował wypadek, jego przyczyny bada policja.
Piekary Śląskie: wkrótce otwarcie nowoczesnej izby przyjęć
W Piekarach Śląskich najpóźniej na początku maja br. ma rozpocząć funkcjonowanie jedna z najnowocześniejszych izb przyjęć urazowo-ortopedycznych w Polsce. Koszt inwestycji wynosi ok. 4 mln zł. W głównej mierze został sfinansowany z dofinansowania UE, przy wsparciu samorządu regionalnego.
Jelenia Góra: pogotowie profilaktyczne
Pogotowie ratunkowe z Jeleniej Góry uruchomi niedługo społeczny projekt zdrowotny, w ramach którego mieszkańcy gmin będą mogli zostać poddani darmowym podstawowym badaniom. Projekt przewiduje m.in. badanie poziomu glukozy, tętna i temperatury ciała, EKG, współczynnika BMI. Badania ma realizować zespół karetki składający się z lekarza internisty lub kardiologa, ratownika medycznego i pielęgniarki. Realizacja darmowych dla pacjentów badań możliwa jest dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu wynoszącemu 12 tys. zł.
Wyświetlenia: 794