Ratowniczy przegląd tygodnia #3

30 listopada 2009, Wydarzenia, Komentarze (0)

Przegląd prasyWitam Was w cotygodniowym ratowniczym przeglądzie wiadomości z kraju. Poniżej prezentuję skrót wiadomości związanych z ratownictwem medycznym, które, moim zdaniem, warte były uwagi w minionym tygodniu. Do dzieła!

Łódź: pogotowie wyposażyło karetki na wypadek pandemii grypy
Świńska grypa ciągle jest jednym z przodujących tematów w mediach. Dbając o bezpieczeństwo swoich ratowników i chorych, łódzkie pogotowie wyposażyło karetki we wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa w w przypadku przewożenia pacjenta z podejrzeniem zarażenia wirusem A/H1N1. Do karetek trafiły m.in. jednorazowe kombinezony i obuwie ochronne, maseczki, okulary, gumowe rękawice.

Nie ma winnych wypadku karetki staranowanej przez dźwig wystający z ciężarówki
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wypadku z udziałem karetki transportowej Meditrans. Do zdarzenia doszło w marcu br. W Siarczej Łące, na drodze do Ostrołęki, wystający z ciężarówki dźwig zahaczył podczas mijania ambulans. W wyniku wypadku ciężko ranny został kierowca karetki i sanitariuszka. Po kilkumiesięcznym śledztwie prokuratura umorzyła postępowanie stwierdzając, iż winnych wypadku nie ma.

Kłopotliwa pierwsza pomoc w szkole
Nauczyciele, którzy rozpoczęli studia na kierunku „edukacja dla bezpieczeństwa” czują się oszukani. Byli przekonani, że ukończenie studiów podyplomowych pozwoli im na pełne prowadzenie zajęć z nowego przedmiotu w szkołach. W rzeczywistości pedagodzy będą musieli dodatkowo odbyć kurs kwalifikacyjny z pierwszej pomocy zakończony egzaminem, którego ukończenie da im prawo prowadzenia edukacji z pierwszej pomocy w szkołach.

Jerzy Owsiak podarował policji defibrylatory
Fundacja WOŚP podarowała radomskiej policji cztery defibrylatory AED. Wystarczyła ku temu prośba skierowana fundacji, uzasadniona chęcią policjantów do doskonalenia się z technik ratowania życia. Urządzenia przekazane policji są jedynie defibrylatorami treningowymi. Ciekawe, czy oprócz nich mają dostępny chociaż jeden „terapeutyczny”?

Droga przez mękę pacjenta z A/H1N1
Niecodzienny transport ambulansem miał miejsce w połowie minionego tygodnia. Lekarz zarażony wirusem A/H1N1 z ciężką niewydolnością oddechową, podłączony do płucoserca, miał być przewieziony z Kępna do Wrocławia. Niedługą trasę (ok. 80 km) znacznie skomplikowała bateria zasilająca płucoserce, która już po kilkudziesięciu minutach się rozładowała. Zespół karetki kilkukrotnie musiał robić przerwy w transporcie aby naładować na stacjach benzynowych urządzenie. Wskutek tego transport na niespełna 100 km trasie trwał 9 godzin.

Wymyślił dwa wypadki. Postawił na nogi pogotowie, straż pożarną i policję
39 letni mężczyzna dwukrotnie zgłosił pod numerem alarmowym wypadki drogowe, nie określając dokładnie miejsca ich wydarzenia. Na pomoc rannym zostały wysłane karetki, wozy straży pożarnej i policji, którym nie udało się jednak odnaleźć żadnego miejsca zdarzenia. Jak się okazało, oba wezwania były żartem mężczyzny w średnim wieku, który bardzo szybko został ujęty przez policję. Grozi mu kara aresztu i grzywny a także pokrycie kosztów akcji ratowniczej.Wyświetlenia: 1 414

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: