Ratowniczy przegląd tygodnia #15

23 lutego 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Witam Was serdecznie w kolejnym ratowniczym przeglądzie tygodnia. Miniony tydzień pokazał po raz kolejny, jak silna i nieobliczalna (choć przewidywalna) może być nasza natura – kilka zdarzeń związanych było z mocnymi opadami śniegu. Cieszy natomiast fakt, że nasze ratownictwo powolutku idzie do przodu, znajdując nawet sposoby na dodatkowy zarobek czy też oszczędności. Zapraszam Was do lektury!

Małopolska: policja dostanie od pogotowia fakturę
Od tego miesiąca krakowska policja ma otrzymywać faktury od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego za wezwanie karetki do stwierdzenia zgonu. Dyrektor pogotowia tłumaczy, że karetka służy do ratowania życia a stwierdzenie zgonu to czynność administracyjna, którą może wykonać za darmo lekarz rodzinny.

Supernowoczesny system ratownictwa w Małopolsce
Dziennik Polski informuje o powstawaniu w Małopolsce nowoczesnego systemu ratownictwa – ma on być rozszerzeniem obecnie działającego już na terenie Krakowa i okolic. Wszystkie małopolskie dyspozytornie mają zostać wyposażone w taki sam sprzęt i mapy, w każdym z nich mają być wyświetlane wszystkie karetki na terenie województwa. Województwo wyda na nowy system 13,2 mln zł, 2,3 mln zł dołożą do tego starostowie i gminy Kraków, Skawina i Niepołomice.

Śnieg utrudnia karetkom dojazd do chorych
Zima wciąż daje się we znaki mieszkańcom niektórych rejonów Polski. Szczególnie ciężka sytuacja jest w Suwałkach. Z tego powodu dyrektor pogotowia ratunkowego podjął decyzję o konieczności zakupu dwóch karetek z napędem na cztery koła. Dyrektor zamierza pozyskać na ten cel środki z UE.

Karetka ugrzęzła w śniegu w Woli Kopcowej, Ratownicy, którzy przyjechali do chorego, sami musieli odśnieżyć parking
Konkretne tym razem skutki ostrej zimy. W powyższych zdarzeniach karetki zostały unieruchomione z powodu śniegu i potrzebna była pomoc osób trzecich. W pierwszej, karetka prywatnej firmy odwożąc pacjenta do domu pod Kielcami ugrzęzła w śniegu. Konieczna do wyciągnięcia karetki była pomoc strażaków OSP. W drugiej, karetka pogotowia w Białymstoku miała zabrać chorego do szpitala. Niestety wyjazd z parkingu okazał się niemożliwy, tak więc ratownicy musieli pomóc sobie łopatami i odśnieżyć wyjazd.

Pogotowie recepty nie da
Pomimo obowiązywania Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od prawie 4 lat niektórych dalej dziwi, że pogotowie nie wystawia recept. Co więcej, lekarze w przychodniach dziwią się, że lekarz pogotowia tejże recepty nie przepisał czy też nie podał środka przeciwzapalnego. I jak tu oczekiwać od społeczeństwa rozsądnego wzywania karetek, skoro niektórzy lekarze nie znają ku temu wskazań?Wyświetlenia: 801

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: