Pierwsza pomoc – omdlenie
Nieodzownym atrybutem upalnej pogody jest znacznie rosnąca liczba omdleń. Jednakże pogoda nie jest jedynym uwarunkowaniem ich występowania. Omdlenia przytrafiają się najczęściej w miejscach, w których panuje duchota, brakuje powietrza, jest gorąco, a ludzie przez dłuższą chwilę pozostają w pozycji stojącej. Mogą to być m.in. kościoły, środki komunikacji miejskiej oraz inne duże skupiska ludzi.
Co to jest omdlenie
Omdlenie jest krótkotrwałą i przemijającą utratą przytomności, po wystąpieniu której osoba sama odzyskuje przytomność.
Przyczyny
Przyczyn omdleń literatura fachowa wymienia wiele. Ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków są one spowodowane chwilowym zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mózgu człowieka (niedotlenieniem).
Omdlenie może być wywołane:
- wzmożonym napięciem emocjonalnym, jak np. paniczny strach,
- wystąpieniem silnego bólu,
- przebywaniem w pozycji stojącej przez długi czas,
- szybkim podniesieniem się z pozycji siedzącej bądź leżącej,
- zbyt małą objętością krwi w naczyniach krwionośnych – tzw. hipowolemią – spowodowaną np. krwotokiem czy odwodnieniem,
- różnego rodzaju chorobami serca i układu krążenia, jak np. zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, zwężenie aorty, zatorowość płucna i inne,
- lekami.
Pamiętaj!
Powtarzające się omdlenia zawsze powinny być poddane diagnostyce medycznej. W tym celu należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.
Zazwyczaj incydent omdlenia poprzedza wystąpienie jednego bądź kilku objawów. I tak osoba może poczuć się słabo, widzieć „mroczki” przed oczami, doznać zawrotów głowy. Poprzedzić omdlenie mogą także uderzenia gorąca, uczucie nudności, słyszenie dziwnych dźwięków.
Pierwsza pomoc w omdleniu
Udzielenie pierwszej pomocy nie jest trudne. Każdy z nas może to zrobić. Nie wymaga żadnych specjalistycznych działań, a powinno ono wyglądać tak:
- wyniesienie poszkodowanego z miejsca, w którym omdlał (np. kościół), a gdy jest to niemożliwe zapewnienie dostępu świeżego powietrza,
- ułożenie na wznak (na plecach),
- ocena funkcji życiowych, czyli udrożnienie dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy do tyłu a następnie ocena oddechu przez 10 sekund (w tym czasie powinniśmy usłyszeć co najmniej dwa oddechy),
- uniesienie nóg poszkodowanego do góry.
Po wykonaniu powyższych działań osoba poszkodowana po chwili powinna odzyskać świadomość. Jeśli tak się nie dzieje, to mamy do czynienia z utratą przytomności (o której więcej przy którymś z następnych wpisów) i koniecznie musimy wezwać pogotowie ratunkowe (numer telefonu 999 lub 112, z naciskiem na ten pierwszy).
Pomagaj, nie szkodź
By prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w omdleniu, powinniśmy wystrzegać się utartych od pokoleń w naszym społeczeństwie działań. Nie wolno:
- szarpać poszkodowanego, klepać po twarzy, zadawać bólu,
- cucić za pomocą soli trzeźwiących ani innych środków,
- chlapać wodą,
- wlewać napojów ani wpychać jedzenia do ust,
- podawać żadnych leków (!).
PS. Grafika pochodzi z bloga Konrada Kokurewicza, który to zainspirował mnie do rozpoczęcia cyklu o udzielaniu pierwszej pomocy :-)
Wyświetlenia: 190 491