Ratowniczy przegląd tygodnia #13

8 lutego 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Kolejny, 13. ratowniczy przegląd tygodnia przed nami. Dla przypomnienia, prezentuję poniżej skrót ciekawych moim zdaniem wiadomości ubiegłego tygodnia, związanych oczywiście z ratownictwem. Zapraszam do czytania!

Powiat. Dojadą nowoczesną karetką!
W Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) już niedługo rozpocznie pracę nowy ambulans marki Mercedes. Zakup w 85% został sfinansowany z dofinansowania UE a 15% z kwoty całkowitej 424 tys. zł stanowił wkład własny. Nowy nabytek zastąpi stary, 10-letni pojazd, który będzie teraz służył jako karetka rezerwowa.

Karetka utknęła w zaspie, kobieta urodziła martwe dziecko
Karetka z Bytowa rano została wezwana do pobliskiej miejscowości do porodu. Pomimo określenia przez matkę rodzącej przejezdnej drogi do domostwa, karetka utknęła w zaspie śniegu. Z pomocą przyszli strażacy, którzy dowieźli lekarza pogotowia do rodzącej kobiety. Na miejscu okazało się, że rozwiązanie już nastąpiło a noworodek jest martwy. Sprawą ma zająć się prokuratura.

Karetka jechała pod eskortą
Ambulans myślenickiego pogotowia został wysłany do starszej kobiety – mieszkanki miejscowości Lipnik. Ratownicy z zespołu podstawowego obecni na miejscu stwierdzili, że stan kobiety jest stabilny i nie wymaga pilnego przewiezienia do szpitala. W międzyczasie dyspozytor medyczny podjął decyzję o wysłaniu ww. zespołu do innej pacjentki, która potrzebowała natychmiastowej pomocy w wyniku utraty przytomności. Odjazd karetki z posesji okazał się jednak niemożliwy, gdyż rodzina pacjentki…zastawiła karetkę innymi samochodami i zamknęła bramę!

Zwłoki na ławce
W Warszawie patrol policji wezwał karetkę do nieoddychającego mężczyzny leżącego na ławce. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce przejęli reanimację człowieka i z pomocą policjantów przenieśli go do karetki. Patrol policji odjechał z miejsca, jednak po kilku minutach otrzymał ponowne wezwanie o mężczyźnie leżącym na tej samej ławce. Jak się okazało, zmarły mężczyzna został przez ratowników wyniesiony z ambulansu z powrotem na ławkę. Taki rozwój wydarzeń, oprócz samych policjantów, potwierdzają inni świadkowie zdarzenia. Dyrektor pogotowia nie zgadza się z przedstawioną przez policjantów wersją zdarzenia.

Sprawna akcja pogotowia: sześć godzin karetką z Zabrza do Wiednia
Z piątku na sobotę pogotowie ratunkowe w Katowicach otrzymało prośbę o pilny transport pacjentki ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wymagała ona przewiezienia do szpitala w Wiedniu, gdzie oczekiwał na nią zespół chirurgów oraz serce i płuco do przeszczepu. Czasu było mało, gdyż pacjentka miała dotrzeć na miejsce na godzinę 9 rano. Dzięki świetnej organizacji WPR skompletował zespół specjalistyczny w 20 minut i wyposażył karetkę w dodatkowe m.in. butle z tlenem i baterie do kardiomonitora. Pacjentka znalazła się w Wiedniu już o 6.35, a o 8 leżała już na stole operacyjnym.

Tym razem pospieszyli z pomocą w innej sprawie
We Włocławku nauczyciel został zaatakowany przez uczniów gimnazjum. Jeszcze przed dotarciem na miejsce straży miejskiej, mężczyźnie pomogli dwaj ratownicy medyczni z pobliskiej przychodni MZOZ. Zarząd przychodni postanowił nagrodzić swoich pracowników za wzorową postawę nagrodą okolicznościową w wysokości 1000 zł.Wyświetlenia: 845

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: