Jaki prezent dla ratownika medycznego? Zobacz 24+ najlepsze pomysły

3 grudnia 2017, Ratownictwo, 4 komentarze

To jeszcze nie Święta ale one już za pasem, a w naszej branży temat to niełatwy. Nie tylko ratownicy, ale i lwia część pracowników medycznych dyżuruje, bo ktoś musi. Prawie chyba każdy chciałby mieć okres świąteczny wolny a nie każdy może, w końcu pacjenci bez opieki zostać nie mogą. Rozwiązaniem problemu jest znalezienie godnego zastępstwa na dyżur lub…jakiegokolwiek zastępstwa. A jeśli się nie uda, to na osłodę życia warto znaleźć prezent, który choć trochę umili czas spędzony w pracy zamiast z bliskimi.

Jaki prezent dla ratownika medycznego?

Sam osobiście wolę dawać prezenty niż je dostawać. W dzisiejszym wpisie postaram się więc Wam podpowiedzieć, co warto kupić ratownikowi medycznemu pod choinkę (i nie tylko, każda okazja jest dobra, nawet jej brak!). Jednakże nie jest to lista prezentów, które sam chciałbym znaleźć pod zielonym drzewkiem. Z jednej strony większość z nich mam, z drugiej ostatnio bliżej mi do minimalizmu i staram się ograniczać liczbę posiadanych przedmiotów.

PREZENTY DO 100 ZŁ

Prezenty edukacyjne

Książki są zawsze spoko o ile ratownik, którego chcemy nimi obdarować, od czasu do czasu do nich zagląda. Warto zwrócić uwagę, by kupić pozycję, której jeszcze nie ma na swojej półce, oraz na datę wydania. Książka wydana kilka lat wcześniej niekoniecznie będzie miała wiele wspólnego z obecnymi zaleceniami postępowania ratowniczego.

1. Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała

Świetna pozycja na polskim rynku książki medycznej. Co najważniejsze, napisana przez najbardziej poważanych specjalistów urazowych: Przemka Gułę, Waldemara Machałę i Roberta Brzozowskiego. Jeśli ratownik medyczny, któremu chcesz zrobić prezent jej nie ma, będzie to najlepszy wybór. Koszt: od 93 zł.

W ramach tej samej serii dostępne jest jeszcze „Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR”, cena tej książki przekracza jednak budżet 100 zł.

ksiazki-usg-obrazenia-ciala

2. International Trauma Life Support. Ratownictwo przedszpitalne w urazach

Najbardziej znana biblia postępowania przedszpitalnego w urazach. Od niedawna w sprzedaży dostępne jest najnowsze wydanie (2017) w języku polskim. To, moim zdaniem, druga obowiązkowa pozycja w biblioteczce ratownika medycznego. Koszt: 90 zł.

3. Ultrasonografia w stanach zagrożenia życia i intensywnej terapii

Świetna książka ale – uwaga! – tylko dla zakręconych pasjonatów ratownictwa medycznego, którzy patrzą w przyszłość i nie boją się zmian. USG wcześniej lub później trafi do przynajmniej części zespołów ratownictwa medycznego. Dla tych, którzy chcą nabyć odpowiednią podstawę teoretyczną przed rozpoczęciem praktykowania to jedyna i zarazem bardzo dobra pozycja książkowa. Mam, polecam. Koszt: od 90 zł.

4. Angielski w praktyce ratownika medycznego

Nie znamy dnia ani godziny, w których znajomość języka obcego może uratować nam cztery litery. Nam, lub naszemu pacjentowi. Dodatkowo, patrząc na różne sytuacje rozgrywające się wokół może okazać się, że wyjazd do pracy za granicami kraju nie będzie takim złym rozwiązaniem. Książka dedykowana jest ratownikom medycznym, zawiera wszelkie niezbędne zwroty i słownictwo do wykonywania zawodu w języku angielskim. Koszt: od 50 zł.

5. eMPediatryczne koło ratunkowe

Koło ratunkowe to taka podręczna ściągawka, służąca wsparciem w tematyce pacjenta pediatrycznego. Ratownik znajdzie na niej nie tylko dawki leków w zależności do wieku dziecka, ale i rozmiary sprzętu czy tabele ułatwiające ocenę stanu pacjenta. Oby nigdy Koło nie musiało być użyte, ale lepiej je mieć gdzieś pod ręką na wszelki wypadek. Koszt: 30 zł.

Prezenty praktyczne

6. Kubek termiczny

Zima za pasem, warto więc zastosować profilaktykę hipotermii, coby kiedyś nie wylądować w Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej Tomka Darochy. Świetnym pomysłem jest ogrzewanie wewnętrzne ciepłym płynem. W czym takowy zabrać ze sobą na kolejny przed południem wyjazd? Oczywiście w kubku termicznym. W cenie do 100 zł znajdziecie zarówno kubki termiczne z np. logo ratownictwa medycznego jak i markowe, w sklepach z górskim asortymentem. Koszt: od 30 zł.

7. Latarka czołowa

Nie ma chyba ratownika, który choć raz nie potrzebowałby na interwencji źródła światła. Wypadki w szczerym polu, bezdomni schowani w krzakach czy biedne domostwa bez prądu to tylko przykłady miejsc, w których dobre oświetlenie może być przydatne. Oczywiście pracodawca może zapewnić takowe jednak ja cenię sobie własne, dostępne na wyciągnięcie ręki do kieszeni kamizelki. Koszt: od kilkudziesięciu zł.

latarka-czolowka

8. Latarka-brelok

Czyli miniaturowa wersja latarki, którą można przypiąć np. do kluczy czy smyczy. Będzie służyć raczej jako zapasowe źródło światła, które uratuje sytuację podbramkową. Tego typu latarek w sklepach znajdziecie wiele za naprawdę nieduże pieniądze. Koszt: od kilku zł.

9. Stetoskop

Większość medyków, których znam, ceni swoją własną florę bakteryjną, co przejawia się w niechęci do korzystania z użytkowanego przez innych stetoskopu. „Słuchawek” na rynku dostępnych jest całe multum od najzwyklejszych za kilkanaście złotych, po te markowe kosztujące złotych kilkaset. W cenie natomiast ok. 100 zł można kupić dobrej jakości stetoskopy polskich producentów.

10. Nóż ratowniczy

Mógłby równie dobrze być umieszczony w kategorii gadżetów jednak okazjonalna możliwość użycia praktycznego wrzuca go tutaj. W cenie od 30 do 100 zł na najbardziej znanym portalu aukcyjnym można znaleźć wiele różnych modeli noży ratowniczych. Warto, by ten posiadał nie tylko ostrze główne, ale i przecinak do pasów oraz rozbijak do szyb.

11. Zasobnik ratowniczy

Czyli taka niewielkich rozmiarów „torebka” przypinana do paska w spodniach. Produkt zdecydowanie mniejszych rozmiarów i tańszy niż kamizelka ratownicza (która kosztuje grubo ponad 100 zł). Pozwala zmieścić podstawowe przybory jak nożyczki ratownicze, małą latarkę, stazę, rękawiczki, może nawet stetoskop. Sam nie korzystałem z zasobnika przez lata ale znam takich ratowników, którzy bardzo sobie go cenią w codziennej pracy. Koszt: od 25 zł.

12. Powerbank

Czyli dodatkowe źródło energii. Dla telefonu ratownika medycznego ;-). Nasza praca jest nieprzewidywalna, nigdy nie wiadomo dokąd pojedziemy, na jak długo i gdzie utkniemy na godziny. Zapas prądu uratuje ratownikowi może nie życie, ale kontakt ze światem na pewno. Koszt: od 20 zł.

powerbank-ratownik

Ratownicze ciuchy

13. Czapka

Letnia lub zimowa. A że zbliża się zima, to warto zainwestować w ochronę głowy przed niskimi temperaturami. Za kilkadziesiąt złotych w internecie można znaleźć stylowe czapeczki w odpowiednim odcieniu, zgodnym ze stosownym rozporządzeniem. Dodatkowo logo ratownictwa umieszczone w okolicy czoła nie pozwoli na pomylenie Waszego ratownika z pracownikiem np. służb utrzymania autostrady ;-). Koszt: od 20 zł.

14. T-shirt

Do 100 zł raczej niemożliwe jest zakupienie porządnego, nowego polara lub shoftshella. Można natomiast w tej cenie bez problemu kupić jeden a nawet dwa t-shirty. Może to być koszulka „systemowa”, zgodna ze stosownym rozporządzeniem, albo zwykły t-shirt z nietypowym nadrukiem. Tych w internecie dostępnych jest sporo w przeróżnych wzorach, do wyboru, do koloru (na zdjęciu przykładowa koszulka z mojego sklepu ratowniczy.cupsell.pl).

15. Chusta wielofunkcyjna

Te, potocznie nazywane „buffkami”, od nazwy jednego z producentów, najszerzej wykorzystywane są w turystyce. Ja jednak zawsze lubiałem w niej pracować w zimie. Chusty te zajmują niewiele miejsca, są stosunkowo cienkie, więc w mieszkaniu pacjenta nie musiałem jej z siebie ściągać, jakby było w przypadku noszenia szalika. No i są wielofunkcyjne, więc dobre i na szyję, i na głowę, i na co kto jeszcze chce. Koszt: od kilkunastu zł.

16. Koszulka termiczna

To świetny pomysł na prezent dla ratownika, zwłaszcza z racji zaczynającego się sezonu zimowego. Ja sam przez lata w Polsce jako pierwszą warstwę na dyżury stosowałem właśnie koszulki termiczne. Bo w ratownictwie jak to w życiu, nigdy nie wiesz co się wydarzy i kiedy zostaniesz wysłany do szczerego lasu, w którym przyjdzie człowiekowi marznąć przez dłuższy czas. Koszt: od kilkudziesięciu zł.

Gadżety

17. Model karetki

Skoro jeździmy karetką to dlaczegóż by nie postawić modelu naszego pojazdu na półce w domu? Na rynku dostępne są modele nowoczesnych karetek jak i tych z minionej epoki. Ja osobiście wolę Nyskę z poprzedniego stulecia, którą obecnie tak naprawdę można zobaczyć już tylko na ekspozycjach Muzeum Ratownictwa w Krakowie :-). Koszt: od 20 zł.

Karetka Nysa 522

18. Kubek na poranną kawę

Dla wielu ratowników medycznych poranna kawa na początku dyżuru ratuje życie i…pozwala skutecznie ratować pacjentów ;-). Na zdjęciu przykładowy kubek z moim projektem dostępny w sklepie ratowniczy.cupsell.pl, tego typu gadżetów natomiast w całym internecie jest sporo.

kubek-kawa-ratownik

PREZENTY POWYŻEJ 100 ZŁ

19. Książka Prehospital Trauma Life Support

PHTLS to obok wcześniej wymienionego ITLSU drugie, najpopularniejsze wytyczne postępowania urazowego. Niestety najnowsze wydanie nie jest dostępne w języku polskim a angielskim, więc książka może być świetnym prezentem dla medyka, któremu nauka w języku obcym niestraszna. Kosztuje w internecie niestety ok 70 USD + koszt przesyłki.

20. Książka Advanced Medical Life Support

Druga anglojęzyczna pozycja, którą mogę polecić, to książka prezentująca postępowania ratownicze z pacjentem nieurazowym, czyli Advanced Medical Life Support. Nie jest to typowy podręcznik, prezentujący wszystko od objawów po postępowanie, a wyjątkowo ciekawe opracowanie stanów zagrożenia życia. AMLS jest książką napisaną do kursu o tej samej nazwie, który niestety w naszym kraju nie jest dostępny. Koszt: 65 USD + koszt przesyłki.

21. Victorinox Rescue Tool

Marki Victorinox chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Ich scyzoryk Victorinox Rescue Tool jest najpopularniejszym na rynku nożem ratowniczym, którego cena niestety przekracza 300 zł. Ma nóż do cięcia pasów, cięcia szyb, zbijak do szyb i bóg jeden wie co jeszcze. A, jeszcze fajny kolor. Koszt: od 300 zł.

22. Leatherman Raptor

Raptor to składane nożyczki ratownicze z najwyższej półki. Tak naprawdę narzędzie można zakwalifikować do kategorii „multitool”. Poza klasyczną funkcją cięcia ubrań wszelkiego rodzaju, nożyczki wyposażone są w m.in. przecinak do biżuterii i zbijak do szyb. Za narzędzie tej jakości i funkcjonalności trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż.

23. Staza taktyczna

Stazy żadnemu ratownikowi przedstawiać nie trzeba. W Polsce wciąż większość ambulansów nie ma jej na wyposażeniu a popularność staz z roku na rok rośnie, jak i całego ratownictwa taktycznego. Może być więc to fajny prezent dla medyka, który tematem „taktyki” się interesuje, a własnej stazy jeszcze nie ma. Najlepiej zakupić na ten moment jedną z dwóch staz mających rekomendację CoTCCC (CAT lub SOFTT-W) uważając, by kupić produkt oryginalny a nie azjatycką podróbkę (na polskim portalu aukcyjnym dostępne są właśnie chińskie podróbki za 20 zł). Koszt: ponad 100 zł za oryginał.

24. Dysk zewnętrzny

Choć dyski zewnętrzne do najtańszych nie należą (cena zależy od m.in. pojemności) to uważam je za świetny pomysł. Z jednej strony mogą służyć jako bank danych i pomieścić np. archiwum filmów do oglądania pomiędzy wyjazdami. Z drugiej strony, tej bardziej istotnej, jako kopia zapasowa plików z komputera. Według mnie każdy powinien mieć kopię swoich ważnych plików, zwłaszcza takich, których w razie awarii komputera nie uda nam się odzyskać z innego źródła. Ot chociażby wszelkiego rodzaju zdjęcia rodzinne, z wakacji czy…dyżurów. Koszt: od 100 zł za 500GB.

*******

Powyżej podpowiedziałem Wam pomysły na prezent, które niejako są uniwersalne. Oczywiście znając dobrze ratownika medycznego, którego chcecie obdarować, najlepiej będziecie wiedzieć, co mu się spodoba czy też czego najbardziej potrzebuje. Pomysłów można by mnożyć, ale nie ma sensu wymieniać dziesiątek na siłę. Jednej osobie może przydać się np. fajna torba czy kosmetyczka, żeby mieć swoje rzeczy zawsze pod ręką przejeżdżając z dyżuru na dyżur. Kogoś innego może natomiast uszczęśliwić czytnik ebooków, pomysł na prezent zdecydowanie nie tani lecz wspaniały. Przynajmniej dla mnie, bo bez Kindla z domu nie wychodzę.

Jaki pomysł mogę Wam jeszcze podsunąć? Najlepszy, czyli wspólnie spędzony czas. Nieważne czy łowiąc ryby, grając w badmingtona, spacerując, jedząc razem kolację a może podróżując do nieznanego Wam obojgu miejsca. Czas jest bezcenny i taki prezent moim zdaniem przebija wszystkie przedmioty.

Macie jakieś inne pomysły na najlepszy prezent dla ratownika medycznego? Co wyjątkowego dostaliście od kogoś lub daliście medykowi? Wrzucajcie swoje propozycje w komentarzach. A jeśli chcecie koszulkę lub kubek zrobioną wg mojego pomysłu, to kliknijcie w grafikę poniżej.Wyświetlenia: 18 575

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: