Na pomoc karetce podstawowej

25 grudnia 2007, Sytuacje, 8 komentarzy

Jako karetka specjalistyczna z lekarzem dostaliśmy wezwanie na pomoc karetce podstawowej (bez lekarza).
Po dojeździe na miejsce okazałało się, że pacjentem jest kobieta w podeszłym wieku, obciążona wieloma stanami chorobowymi. Pacjentka znajdowała się w ciężkim obrzęku płuc. Pogarszający się oddech, bradykardia, akcja serca już poniżej 40 uderzeń na minutę.

Ciśnienie krwi nieoznaczalne. Dla zespołu podstawowego, bez lekarza, i z ograniczoną listą leków możliwych do podania taki przypadek był ciężki do leczenia.
Pacjentka w momencie naszego przyjazdu miała założoną maskę z rezerwuarem i podłączonym tlenem oraz kaniulę dożylną. Kierownik zespołu podstawowego przekazał nam informację, że poszkodowanej podano jedynie Morfinę w dawce 3 mg oraz podłączono kroplówkę. Po niedługim czasie pacjentka doznała zatrzymania oddechu, jednak nie została zaintubowana. Spontaniczny oddech jeszcze przed naszym przyjazdem powrócił.

Czy postępowanie zespołu podstawowego było prawidłowe? Jak powinno wyglądać udzielanie pomocy pacjentce w obrzęku płuc bez oznaczalnego CTK, z bradykardią i niewydolnością oddechową w przypadku karetki podstawowej, a jak w przypadku karetki specjalistycznej? c.d.n.Wyświetlenia: 9 626

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: