5 Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych – kierunek praktyka

31 maja 2017, Edukacja, Komentarze (0)

W Polsce są tylko dwie imprezy ratownicze, w których regularnie od kilku lat uczestniczę. Jedną z nich jest Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych. Ten w tym roku odbędzie się po raz piąty a ja pamiętam jak w 2013 już na pierwszą edycję zjechali się ratownicy z całej Polski. Choć impreza była na rynku nowa, dostała od koleżanek i kolegów kredyt zaufania, którego na szczęście nie zmarnowała. Fakt, że Kongres odbywa się po raz piąty jest na to najlepszym dowodem.

Kongres od samego początku organizowany jest w październiku. Od momentu powstania tematyka wykładów choć skupiona na ratownictwie, przedstawia zagadnienia w sposób szeroki i interdyscyplinarny. Organizatorzy nie zdecydowali się na zawężanie programu corocznych imprez do wybranej dziedziny medycyny ratunkowej – i dobrze moim zdaniem.

Obserwując Kongres z roku na rok cieszą mnie dwie rzeczy. Po pierwsze utrzymanie inicjatywy, która wymaga ogromnego nakładu czasu i środków by po prostu być, o czym najlepiej mogliby powiedzieć organizatorzy. Co więcej przy aktualnym od lat trybie pracy większości z nas może być ciężko znaleźć wolne moce przerobowe oraz energię, by tak dużą imprezę przygotować. Na szczęście ekipa komitetu organizacyjnego spisuje się w swym zadaniu i to właśnie druga rzecz, która mnie cieszy. Bo z roku na rok, mam wrażenie, Kongres jest coraz lepszy a i grono go odwiedzających coraz większe.

W tym roku, podczas 5 Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych w Krakowie, wierzę że poprzeczka ponownie zostanie podniesiona. Choć szczegółowy harmonogram wykładów nie jest jeszcze znany, ogólny zarys programu został upubliczniony. Znajdziemy w nim m.in. sesję farmakologiczną (co jest dobrze trafionym pomysłem w obliczu rozszerzenia panelu leków ratowników medycznych), sesję prawną (tego nigdy za wiele), zagraniczne doświadczenia ratownicze i ciekawostkę, którą dla mnie jest panel pt.: „Ratownik na miejscu zbrodni – medycyna sądowa”.

Organizatorzy twierdzą, że w tym roku poza sesjami wykładowymi ma być jeszcze więcej dostępnych opcji warsztatowych. Już w zeszłym roku warsztaty prezentowały się interesująco mam więc nadzieję na urwanie przysłowiowych czterech liter w październiku tego roku. :-)

Cóż mogę napisać więcej? Mocno liczę na to, że październik zgodnie z planem spędzę w Polsce i będę miał okazję po raz piąty uczestniczyć w Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych. Jeśli macie możliwość zaplanujcie przyjazd do Krakowa już teraz. Zgłoszenie udziału warto wysłać w ciągu najbliższych kilku tygodni – do końca czerwca obowiązuje niższa opłata rejestracyjna (229 zł, po 30 czerwca 349 zł).

Zapewne aby tradycji stało się zadość, Kongresowi towarzyszyć będzie specjalna edycja Ratownictwa Po Godzinach, które zorganizujemy wieczorową porą jak w latach ubiegłych. Na koniec kilka słów na moją prośbę napisał Adrian Stanisz, przewodniczący komitetu organizacyjnego OKRM:

5 OKRM to kolejna, piąta już okazja do spotkania zarówno praktyków ratownictwa medycznego jak i pasjonatów, studentów kierunków medycznych i wszystkich zainteresowanych systemem opieki przedszpitalnej. Tegoroczne hasło przewodnie Kongresu, „Kierunek Praktyka!” to powrót do początków idei Kongresu. Stwarzamy arenę do wymiany doświadczeń, poglądów, ale przede wszystkim do treningu praktycznego medycznych czynności ratunkowych.
W tym roku skupiliśmy się na praktycznych aspektach naszej profesji, codziennych przypadkach z jakimi przychodzi nam się mierzyć, problemach i wyzwaniach na najbliższe lata. Zróżnicowana tematyka warsztatów to odpowiedź na potrzeby naszego środowiska, w tym doskonalenie umiejętności praktycznych. W tym roku obchodzimy pierwszy jubileusz naszej imprezy. Możecie się więc spodziewać, że przygotujemy na tą szczególną okazję coś specjalnego! Stay Tuned!

Na dwóch zdjęciach poniżej z zeszłorocznego kongresu widoczne eksponaty Muzeum Ratownictwa w Krakowie oraz ujęcie z warsztatów z zakresu segregacji rannych.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: V OKRMWyświetlenia: 645

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: