Reanimacja – zabieg lekarski?

28 listopada 2010, Pierwsza pomoc, 4 komentarze

Udzielanie pierwszej pomocy wiele razy było tematem moich artykułów (i będzie dalej), dzisiaj natomiast powraca tylko w krótkiej formie. Czym jest reanimacja myślę, że nie trzeba nikomu tłumaczyć. Są to po prostu podstawowe zabiegi podtrzymujące życie prowadzone w formie uciskania klatki piersiowej i ew. oddechów ratowniczych, stosowane w nagłym zatrzymaniu krążenia.

O reanimacji słyszał każdy, widział ją każdy (chociażby w TV), wykonywał reanimację niejeden (np. na kursie pierwszej pomocy). Czemu więc niektórzy wciąż uważają ją za „zabieg lekarski”?

Jeśli zaś nie udzielimy pomocy, która wymagałaby zabiegu lekarskiego (takiego jak np. reanimacja), nie podlegamy karze.

Całość artykułu jest oczywiście w porządku i niech takich będzie więcej. Informuję jednakże wszystkich, także i autorkę, że
reanimacja nie jest czynnością zarezerwowaną tylko dla lekarzy.
Reanimację (resuscytację krążeniowo-oddechową) może wykonać każdy, nawet po króciutkim instruktażu wykonanym przez dyspozytora medycznego podczas wzywania karetki.Wyświetlenia: 3 331

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: