Ratowniczy przegląd tygodnia #5

14 grudnia 2009, Wydarzenia, 3 komentarze

Przegląd prasyKolejny tydzień za nami. Czas upływa bardzo szybko – publikuję dzisiaj już piąty przegląd wiadomości ratowniczych. Wydarzenia minionego tygodnia z jednej strony pokazują jak ogromne znaczenie ma świadomość potrzeby udzielania pierwszej pomocy (mała dziewczynka wezwała karetkę do swojej mamy), a z drugiej bezsilność człowieka nawet w działaniach prowadzonych przez profesjonalistów (śmierć lekarza podczas wizyty u pacjenta). Zapraszam do lektury!

GOPR chce mieć koguty, by nie tracić czasu w korkach
Nie wszystkie samochody Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą korzystać z sygnałów świetlnych i dźwiękowych zarezerwowanych dla pojazdów uprzywilejowanych. Problem stworzyło MSWiA, które dotychczas obowiązujące przepisy zaczęło inaczej interpretować. W celu rozwiązania problemu posłowie w niedługim czasie mają się spotkać z przedstawicielami ministerstwa.

„Mogę wezwać karetkę, bo mama upadła”
Siedmiolatka ze wsi Kolno w województwie wielkopolskim uratowała życie swojej matce. Kiedy ta straciła przytomność, dziewczynka zachowała zimną krew, wykręciła numer 112 i wezwała pogotowie ratunkowe. Za wzorową postawę dziewczynka ma otrzymać prezenty od strażaków i samorządowców.

Nie wzywaj karetki bez ważnego powodu
Trzech nastolatków z Nowego Dworu Gdańskiego zostało zatrzymanych za fałszywe wezwanie karetki pogotowia. Zatrzymani przez policję tłumaczyli, że nie wiedzieli iż głupi żart może skończyć się dla kogoś naprawdę chorego tragicznie. Sprawa została skierowana do sądu rodzinnego.

Szczecin: urzędnicy kupili sobie defibrylator
Od piątku 11 grudnia w Szczecinie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim dostępny jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Defibrylator umieszczony będzie przy wejściu głównym do budynku i ma służyć bezpieczeństwu zarówno osób przebywającym w urzędzie jak i tym znajdującym się w pobliżu. Urządzenie AED zostało zakupione ze środków własnych Urzędu Wojewódzkiego.

Owsiak zbulwersowany śmiercią kobiety; ma pretensje do Kopacz
„Źle się dzieje w państwie polskim” powiedział Jerzy Owsiak, zbulwersowany ostatnimi doniesieniami mediów. Chodzi m.in. o śmierć kobiety, która przez tydzień nie została dokładnie zdiagnozowana, wskutek czego zmarła na zapalenie płuc. Mężowi kobiety Owsiak zaoferował pomoc materialną oraz prawną w dochodzeniu swoich praw. Owsiak ma także pretensje do minister Ewy Kopacz o zwlekanie z zakupem szczepionek przeciw grypie A/H1N1.

Brakuje karetek w powiecie kluczborskim
W powiecie kluczborskim potrzeba jeszcze jednej karetki, gdyż obecnie stacjonujące tam dwa zespoły są niewystarczające. W połowie interwencji czas dojazdu zespołów przekracza średni czas dojazdu do wszystkich zdarzeń, wynoszący 15 minut.

Lekarz pogotowia zmarł podczas udzielania pomocy pacjentce
W Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim zespół specjalistyczny pogotowia został wysłany do pacjentki z napadem duszności. Po dojeździe na miejsce lekarz zbadał pacjentkę i zaordynował podanie leków. Po chwili źle się poczuł i nagle stracił przytomność. Ratownicy obecni na miejscu stwierdzili nagłe zatrzymanie krążenia i od razu rozpoczęli reanimację. Na miejsce zdarzenia wezwali na pomoc drugą karetkę i śmigłowiec ratowniczy. Niestety godzinna akcja resuscytacyjna lekarza pogotowia nie przyniosła skutku.Wyświetlenia: 831

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: