Ratowniczy.net patronem II Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Medycznych w RM
W dzisiejszym wpisie chciałbym Was poinformować, że Ratowniczy.net objął patronatem medialnym II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym – Kraków 2011. Na blogu oczywiście w odpowiednim czasie pojawią się materiały z zawodów (zdjęcia, filmy, opisy rozegranych zadań), teraz natomiast chciałbym Was zaprosić do zapoznania się z informacjami o zawodach, które wyjątkowo wklejam z informacji prasowych przygotowanych przez organizatorów. Zarezerwujcie sobie również już teraz czas w dniach od 26 do 29 maja 2011, aby zawody odwiedzić osobiście :-).
Skąd pomysł zorganizowania zawodów w Krakowie?
Mistrzostwa w ratownictwie medycznym dla zespołów pogotowia ratunkowego, jednostek Straży Pożarnej, ratowników GOPRu, WOPRu, PCK oraz innych organizacji i fundacji ratowniczych organizowane są w Polsce od kilku lat.
Zawody przewidziane tylko dla studentów kierunków medycznych zorganizowano po raz pierwszy w maju 2010 roku na terenie Rynku Manufaktury w Łodzi, z inicjatywy działającego na tamtejszym Uniwersytecie Medycznym Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof im dr. n. med. Adama Rasmusa. Były to I Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym.
Gdy okazało się że pierwsze miejsce zajął zespół studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, pojawiła się propozycja spotkania uczelni z całego kraju również w 2011 roku, tym razem na zawodach w Krakowie.
II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym – Kraków 2011 organizowane są przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. W ich tworzenie bardzo angażują się między innymi zwycięzcy zawodów w Łodzi, traktując organizację imprezy jako wyróżnienie dla Miasta Krakowa oraz Uczelni, której są już absolwentami.
Organizatorzy dokładają starań, aby lokalizacja i treść zadań realizowanych podczas zawodów podkreśliła piękno Krakowa i dała uczestnikom możliwość zobaczenia jego unikalnych zakątków.
Punkt kulminacyjny zawodów
W sobotę 28 maja 2011 roku, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się ćwiczenie postępowania służb ratowniczych na wypadek katastrofy samolotu pasażerskiego podczas nieudanego awaryjnego lądowania. W samolocie, oraz wokół niego, znajdzie się jednocześnie stu poszkodowanych.
Zespoły ratownicze uczestniczące w zawodach będą musiały współpracować tak, aby jak najszybciej wybrać spośród rannych najpilniej potrzebujących pomocy. Miejsce zdarzenia zabezpieczą strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, którzy wykorzystując specjalny pneumatyczny namiot stworzą punkt pomocy medycznej – miejsce, do którego ewakuowani będą poszkodowani.
Wykorzystany zostanie sprzęt, jakiego nie używa się w ratownictwie, dopóki nie dojdzie do katastrofy z tak dużą liczbą ofiar. Podczas realizacji zadania w jednym miejscu znajdzie się cały sprzęt, wszystkie pojazdy oraz pozoranci, ratownicy i strażacy zaangażowani w organizację zawodów.
Ćwiczenie stanowić będzie główny element zawodów. Dzięki niemu uczestnicy dostrzegą swoje błędy i zweryfikują zdolność przełożenia wiedzy na praktyczne działania. Wszystko to sprawi, że będą ratować poszkodowanych bezpieczniej, pewniej i skuteczniej, jeżeli do podobnego zdarzenia dojdzie w warunkach realnych. Obserwować działania strażaków i ratowników będzie kilkaset osób, a wnioski płynące z realizacji procedur i założeń zostaną opublikowane.
Proces przygotowywania i planowania ćwiczenia jest przez nas dokumentowany – również jego przebieg i podsumowanie zostaną uwiecznione. Powstanie w ten sposób film, którym chętnie się podzielimy. Zapraszamy wszystkich do obserwowania tej spektakularnej i skomplikowanej akcji, którą przygotowaliśmy korzystając z niepowtarzalnych zbiorów i atmosfery Muzeum Lotnictwa oraz zaangażowania wielu pasjonatów.
Teren ćwiczenia umożliwia obserwowanie go różnych stron, również z wału otaczającego muzeum. Dziennikarzom zapewniamy swobodę poruszania się po miejscu symulowanej katastrofy. Ćwiczenie odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych w godzinach przedpołudniowych. Cały czas prowadzimy starania i rozmowy mające na celu pozyskanie sprzętu i środków jak najbardziej podnoszących walory edukacyjne, widowiskowość oraz realizm pozoracji.
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje o II Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym możecie znaleźć na oficjalnej stronie zawodów, a także u Marka Siuty, który jest odpowiedzialny za organizację zawodów, pisząc na adres marek@zawodyrm2011.pl. Pytania możecie również zadawać poniżej w komentarzach – Marek czasem wpada na bloga, więc na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.
Wyświetlenia: 1 636