Krwotok z nosa – co robić? Pierwsza pomoc jest prosta!

25 stycznia 2013, Pierwsza pomoc, 7 komentarzy

Krwotok z nosa jest jedną z częstych dolegliwości ludzi w każdym wieku, niejednokrotnie również powodem do wezwania zespołu ratownictwa medycznego (gdy tymczasem w większości sytuacji być nie powinien).

Przyczyny krwotoku z nosa to zmiany miejscowe: podrażnienie błony śluzowej nosa (np. w przebiegu chorób) urazy (związane z obecnością ciał obcych, złamaniem w przebiegu wypadku/pobicia), jak i ogólnoustrojowe (będące objawami różnych schorzeń, np.: zmian naczyniowych, zaburzeń krzepliwości krwi, nowotworów).

W większości sytuacji źródło krwotoku zlokalizowane jest w przedniej części jamy nosa i nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. W świadomości ludzi obecnych jest wiele zamierzchłych działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, w tym z postępowaniem podczas krwotoku z nosa.

Krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

Pierwszą rzeczą którą należy wiedzieć jest to, że poszkodowany nie powinien odchylać głowy do tyłu. Takie postępowanie powoduje spływanie krwi do gardła, może wywołać nudności, wymioty a nawet zachłyśnięcie.

W zamian należy choremu zalecić pozycję siedzącą i lekkie pochylenie do przodu. Pamiętajmy oczywiście o naszym własnym bezpieczeństwie: ubierzmy rękawiczki ochronne (lateksowe/nitrylowe), w razie potrzeby okulary ochronne.

Jeśli jama nosa jest niedrożna (katar, skrzepy krwi) chory powinien nos wydmuchać a następnie rozpocząć tamowanie. Najłatwiej tego dokonać ściskając palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.

Jeśli krwotok nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut konieczne jest przewiezienie chorego na konsultację do laryngologa. Również powtarzające się epizody krwawień powinny być poddane diagnostyce lekarskiej.

W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej (dawniej nazywanej boczną ustaloną), po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo.

Popularne schładzanie (zimne kompresy na czole i nosie) chorego niektóre źródła medyczne uznają za wątpliwą pomoc z niską skutecznością lub wręcz jej brakiem. Takie działanie raczej więc nie pomoże, jednak komfort psychiczny chorego może zwiększyć.

zdjęcie: paige’xWyświetlenia: 184 925

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: