Krwotok z nosa – co robić? Pierwsza pomoc jest prosta!

25 stycznia 2013, Pierwsza pomoc, 7 komentarzy

Krwotok z nosa jest jedną z częstych dolegliwości ludzi w każdym wieku, niejednokrotnie również powodem do wezwania zespołu ratownictwa medycznego (gdy tymczasem w większości sytuacji być nie powinien).

Przyczyny krwotoku z nosa to zmiany miejscowe: podrażnienie błony śluzowej nosa (np. w przebiegu chorób) urazy (związane z obecnością ciał obcych, złamaniem w przebiegu wypadku/pobicia), jak i ogólnoustrojowe (będące objawami różnych schorzeń, np.: zmian naczyniowych, zaburzeń krzepliwości krwi, nowotworów).

W większości sytuacji źródło krwotoku zlokalizowane jest w przedniej części jamy nosa i nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. W świadomości ludzi obecnych jest wiele zamierzchłych działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, w tym z postępowaniem podczas krwotoku z nosa.

Krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

Pierwszą rzeczą którą należy wiedzieć jest to, że poszkodowany nie powinien odchylać głowy do tyłu. Takie postępowanie powoduje spływanie krwi do gardła, może wywołać nudności, wymioty a nawet zachłyśnięcie.

W zamian należy choremu zalecić pozycję siedzącą i lekkie pochylenie do przodu. Pamiętajmy oczywiście o naszym własnym bezpieczeństwie: ubierzmy rękawiczki ochronne (lateksowe/nitrylowe), w razie potrzeby okulary ochronne.

Jeśli jama nosa jest niedrożna (katar, skrzepy krwi) chory powinien nos wydmuchać a następnie rozpocząć tamowanie. Najłatwiej tego dokonać ściskając palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.

Jeśli krwotok nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut konieczne jest przewiezienie chorego na konsultację do laryngologa. Również powtarzające się epizody krwawień powinny być poddane diagnostyce lekarskiej.

W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej (dawniej nazywanej boczną ustaloną), po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo.

Popularne schładzanie (zimne kompresy na czole i nosie) chorego niektóre źródła medyczne uznają za wątpliwą pomoc z niską skutecznością lub wręcz jej brakiem. Takie działanie raczej więc nie pomoże, jednak komfort psychiczny chorego może zwiększyć.

zdjęcie: paige’x



Wyświetlenia: 206 615

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: