Gdański szpital pozwie NFZ

23 kwietnia 2011, Wydarzenia, 2 komentarze

To, że nasz system ochrony zdrowia jest wciąż źle dofinansowany, a wiele placówek szpitalnych tonie w długach, wiemy dobrze. Problem w tym, że niektórzy jakby tego faktu nie zauważali. Cieszy w takich warunkach postawa jednego ze szpitali, a dokładniej rzecz biorąc Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Placówka ta jako jedyna w swoim rejonie dysponuje karetką neonatologiczną. A o co w ogóle chodzi? O brak zapłaty przez NFZ za świadczenia transportu neonatologicznego, chociaż wykonywane były i są nadal, bo nie ma ich kto inny zrobić.

NFZ pomimo dwukrotnego ogłoszenia przetargu na transport „N” zwycięzcy nie wyłonił, do konkursu stawał tylko jeden podmiot – wspomniany we wstępie szpital. Kontrakt podpisany nie został z oczywistego powodu: rozminięcia się oczekiwań finansowych szpitala z proponowanymi przez NFZ stawkami. Dokładniej rzecz ujmując, szpital wyliczył rzeczywistą stawkę za 1 dobę pracy karetki N na 4,5 tys. zł., przy czym NFZ zaproponował niespełna 3,3 tys. zł…

Za pracę eNki w styczniu i lutym placówka przesłała faktury do Narodowego Funduszu Zdrowia, który ich nie uregulował, gdyż, jak twierdzi rzecznik pomorskiego oddziału, „w fakturach były błędy”. Szpital zarzuty o błędach odpiera, co oczywiste, a wspomnianym błędem jak się domyślam jest po prostu niezgodność kwoty końcowej na fakturze :-).

Sprawa braku uregulowania wpłaty zaraz po świętach ma znaleźć swój finał w sądzie. Moim zdaniem to świetna decyzja szpitala – oprócz oczywistej misji niesienia pomocy chorym szpital jest przedsiębiorstwem, które tak jak każda inna firma musi regulować zobowiązania względem podwykonawców, dostawców i pracowników. Oby więcej takich decyzji w naszej ochronie zdrowia – może w końcu ktoś pójdzie po rozum i stawki za świadczenia medyczne będą wyliczane w sposób bardziej zbliżony do rzeczywistego.Wyświetlenia: 1 225

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: