Krew Mózg – medyczny podcast, który Cię zainteresuje!

17 lipca 2018, Edukacja oraz Ochrona zdrowia, Komentarze (0)

Aktywność internetową pracowników ochrony zdrowia najczęściej można zaobserwować na portalach społecznościowych. Strony fanpage na Facebooku i konta na Instagramie to tak naprawdę obecnie główne dwa źródła, w których publikacje polskich medyków się pojawiają. Dziś przedstawię Wam nowe medium w naszym internecie dedykowane głównie środowisku pielęgniarskiemu, które w mojej ocenie zainteresuje także ratowników medycznych, lekarzy i wszystkich innych specjalistów medycznych.

Oczywiście poza wspomnianymi powyżej portalami społecznościowymi medycy dzielą się przemyślaniami na swoich własnych stronach. W praktyce niestety wiele z blogów ratowniczych oraz blogów medycznych, o których pisałem w przeszłości, aktualnie nie jest już prowadzonych. Autorom być może zabrakło czasu na ich prowadzenie, być może zmieniło im się życie lub po prostu, jak i mi nie raz, wena i energia do pisania wypaliła się. Tym bardziej więc cieszą mnie nowe internetowe działania Koleżanek i Kolegów po fachu.

Krew Mózg – podcast zaangażowany medycznie

Tytułowy podcast „Krew Mózg” tworzony i nagrywany jest przez Maćka Latosa, pielęgniarza i ratownika medycznego. Maćka na pewno większość z Was zna już z bloga intensywnaterapia.com, który ze względu na medycznie merytoryczne wpisy jest jednym z moich ulubionych. Dotychczas Maciek udostępnił 5 odcinków podcastu i jestem przekonany, że na tym nie poprzestanie. Każdy odcinek to kilkadziesiąt minut nagrania do wysłuchania. Co ważne, Maciek do tematu podcastu podszedł profesjonalnie.

Jakość nagrań jest naprawdę dobra (przynajmniej z perspektywy mojego laickiego ucha), strona internetowa przejrzysta a odcinków można słuchać zarówno przez osadzony na stronie www player, jak i przez specjalnie do tego celu udostępnione aplikacje. Odcinki można również pobrać w formacie .MP3 i odsłuchać je nie mając dostępu do sieci. Podoba mi się również umieszczanie na podstronach linków do stron, o których jest mowa w danym odcinku.

Dobrym pomysłem w przyszłości byłoby być może publikowanie transkrypcji nagrań by zaspokoić potrzeby odbiorców, którzy jednak wolą czytać niż słuchać. To jednak z tego co wiem wymaga ogromu pracy własnej lub kosztownej kogoś innego, dlatego uznaję transkrypcję za dodatkową, ewentualną opcję na kiedyś do rozważenia.

No dobrze, ja już nie przedłużam. Na stronę podcastu Maćka przejdziecie klikając w niniejszy link lub jego zdjęcie a poniżej przeczytacie trzy pytania i odpowiedzi dotyczące podcastu, których Maciek udzielił mi na potrzeby tego artykułu. :-)

„Krew Mózg” to bodajże pierwszy profesjonalny podcast medyczny w polskim internecie. Skąd pomysł na taką formę przekazu zwłaszcza u Ciebie jako blogera, który od kilku lat prowadzi swojego bloga?

Powstanie i prowadzenie bloga było swego rodzaju chęcią czynnego uczestniczenia w alternatywnym świecie medycyny, jakim są media, czyli przede wszystkim blogi, portale i grupy na facebooku. Klasyczny świat (tj. konferencje, spotkania, wykłady i samo wykonywanie zawodu) jest dosyć uporządkowany i nie ma w medycynie miejsca na szczególnie kreatywne aktywności – wszystko ma przyjętą formę, do której wszyscy się dostosowują – ale tak po prostu musi być. W „medycynie na czasie” z kolei można realizować swoje zainteresowania medyczne w sposób w zasadzie nieograniczony co do formy, a i samą sztukę wykonywać w sposób kreatywny (byle była zgodna z aktualną wiedzą).

Słucham podcastów znajomych (z kategorii kultura i edukacja), od pewnego momentu mam też tak mało czasu, że to jest niezwykła forma rozrywki powiedzmy pożytecznej i podcastów w ogóle. Zacząłem więc szukać medycznych treści, ale znalazłem je wyłącznie w języku angielskim (jest podcast paramedic’a). Pojawiły się audycje Staszka Nowaka, ale mnie jako blogera taka forma nie interesowała, ponieważ musiałbym de facto zrobić audiobooki ze swoich wpisów. Z drugiej strony nie lubię słuchać wykładów (chyba, że są naprawdę ciekawe), więc taka forma nauki do mnie nie przemawia. Stąd pomyślałem, że skoro jako byłego dziennikarza teraz zajmuje medycyna to może pozostać w kręgu medycznym, ale zająć się trochę bardziej luźną formą i po prostu rozmawiać z ciekawymi ludźmi, którzy mają pomysł na siebie, zrobili coś, co może nakręcać innych. Ostatnia kwestia to po prostu promocja w środowisku formy przekazu jaką jest podcast i jakieś nowe zadanie. O tym wszystkim mówiłem zresztą w KM 001 :)

Twój podcast wystartował stosunkowo niedawno. Jakie tematy planujesz poruszyć w najbliższych odcinkach?

Najbliższe odcinki są już mocno zaplanowane, ba. Nawet nagrane. Nie chcę wiele zdradzać, bo są też pewne kwestie organizacyjne, cały czas staram się wybrać właściwą kolejność i robić to co zacząłem na poważnie, choć słuchaczy na razie nie jest wielu. Obydwa odcinki przesłuchało w ciągu tych dwóch tygodni raptem 600 osób :) w najbliższym czasie na pewno usłyszymy o pracy pielęgniarek operacyjnych i o samym bloku operacyjnym, o studiowaniu pielęgniarstwa przez mężczyzn, kilka słów jeszcze o psychologii i wypaleniu zawodowym (jako odcinek bonusowy) i pracy pielęgniarek poza granicami naszego kraju.

Z wykształcenia jesteś pielęgniarzem i ratownikiem medycznym lecz podcast w szczególności dedykujesz środowisku pielęgniarskiemu. Czy przedstawiciele środowiska ratowniczego powinni jednak być na bieżąco z Twoimi odcinkami?

W pierwszym odcinku omawiałem kwestię tytułu i w tym kontekście powiedziałem właśnie, że podcast jest dla wszystkich grup zawodowych. Pracowałem jako ratownik medyczny kilka lat, jednak teraz wykonuję tylko wyłącznie zawód pielęgniarza, stąd perspektywa jest z takiego fotela a nie innego. Nie zrezygnowałem z ratownictwa jako specjalności medycyny, choć w ZRM już nie jeżdżę. Poruszam kwestie przede wszystkim pielęgniarskie, bo po prostu w tym siedzę, widzę na co dzień jakie problemy są, jakie minęły, a jakie jeszcze przed nami. Niemniej jednak zarówno ratownik medyczny jak i lekarz znajdzie tu pewne uniwersalne treści, które dotyczą całego środowiska medycznego.

Ratownicy medyczni znajdą tu coś dla siebie, bo zapewne istnieje wiele analogii zawodowych, a część ratowników nieustannie się przekwalifikowuje na pielęgniarzy. Choć nie będę omawiał rozmiarów rurek intubacyjnych to ratownictwo w tematyce podcastu na pewno się pojawi przede wszystkim w rozmowie z gośćmi, którzy ratownikami również będą. Ostatecznie choć pewien przechył w stronę pielęgniarstwa jest to jednak nadal ratownikiem jestem, nadal się nim czuję, ciągle wykorzystuję doświadczenie właśnie z pogotowia i jestem wielkim orędownikiem zakopania sztucznego podziału, który sami wytworzyliśmy między sobą, co na pewno będzie tematem jednej z audycji.



Wyświetlenia: 3 384

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: