Blogi ratownicze – najlepsze w 2015 roku

14 sierpnia 2015, Media oraz Ratownictwo, 7 komentarzy

5 lat temu, tworząc pierwsze zestawienie blogów branżowych, chciałem stworzyć przede wszystkim listę blogów podejmujących temat ratownictwa medycznego. Pomysł szybko porzuciłem z prostego powodu: blogów ratowniczych nie było. Był tylko mój, plus jeden, góra dwa, pisane w formie pamiętnika dyżurowego skrobniętego na kolanie.

Teraz, w 2015 roku, dotychczasowy spis wartościowych blogów medycznych mogę śmiało przemianować na listę blogów ratowniczych. W ostatnim czasie chęć dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i własnym zdaniem budzi się w kolejnych ratownikach. Osobiście fakt ten bardzo mnie cieszy. Liczę, że za rok-dwa będzie Waszych (naszych) blogów kilka razy więcej.

W pierwszej części wpisu umieściłem najbardziej wartościowe, w mojej ocenie, blogi poruszające tematykę ratownictwa. Druga część to pozostałe blogi medyczne na które warto zajrzeć. Co pewien czas ten wpis będzie aktualizowany (będą dochodzić, o ile powstaną, nowe blogi a te nieaktualizowane wylecą z listy) o czym będę Was informować przez newsletter i fejsbuka. Aktualna lista z pierwotną ma niewiele wspólnego, większość blogów umieszczonych tam już dawno umarło albo dogorywa.

Które więc blogi ratownicze warto czytać i obserwować? Lista poniżej, kolejność przypadkowa.

Najlepsze blogi ratownicze

NAJLEPSZE BLOGI RATOWNICZE

Adam StępkaKardiologia ratunkowa i nie tylko…

emergencycardiology.blogspot.com

Blog prowadzony przez ratownika medycznego Adama Stępkę. Jeśli Adama jeszcze nie znasz to poznasz na pewno, mając jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące ratowania pacjentów kardiologicznych tudzież interpretacji EKG. Adaś oprócz blogowania jest autorem prawdopodobnie pierwszej książki autorstwa ratownika wydanej na naszym rynku


Maciej LatosINTENSYWNA TERAPIA | RATOWNICTWO

intensywnaterapia.wordpress.com

Maciej Latos bloguje od stycznia 2015. Jest ratownikiem medycznym i pielęgniarzem (albo jeśli kto woli pielęgniarzem i ratownikiem medycznym). Pisze o tym co go kręci, czyli intensywna, anestezja i ratownictwo. Chce dzielić się wiedzą i robi to publikując wpisy nierzadko.


Krzysiek KotlińskiPARAMEDiC Poland

paramedicpoland.blogspot.com

Krzysiek Kotliński to, można powiedzieć na dzień dzisiejszy, świeżo upieczony bloger. Zaczął od prowadzenia fanpejcza na fejsie ale na szczęście zrozumiał, że fejs to nie wszystko a i blogowanie jest fajne. Mam wrażenie, że dopiero się rozkręca i za jakiś czas wejdzie na pełne obroty z wpisami dedykowanymi pracownikom ZRM. Dla dobra nas wszystkich.


Jakub RychlikBlog nie tylko medyczny

jakubrychlik.pl

Kuba Rychlik to, jakby nie było, stary wyga blogowania. Pisząc o profesjonalnym blogowaniu, a tylko takie blogi znajdują się na mojej liście, był drugi na rynku. Pisze dla nas od 2011 roku. A pisać ma o czym, pracując w zespołach ratownictwa medycznego od wielu, wielu lat. Jego wpisy szczególnie mogą zainteresować ludzi ciekawych charakterystyki pracy w karetce oraz tego, z czym mamy na co dzień do czynienia w naszym zawodzie.


Lucas FelcherLucas Felcher

lucasfelcher.pl

Lucas Felcher to blog prowadzony przez…Lucasa Felchera, czyli w sumie nie wiadomo kogo :-). Pseudonim mówi niewiele lecz autor twierdzi sam o sobie, że jest ratownikiem medycznym. Jego wpisy to zdecydowanie potwierdzają. Na blogu przydatne informacje znajdą nie tylko przyszli lub młodzi ratmedzi ale i ci, których staż zawodowy jest zdecydowanie dłuższy.


paramedic on boardparamedic on board

paramediconboard.blogspot.com

Paramedic on board to drugi na liście blog anonimowy. Prowadzący go cre(w)master opowiada tylko, a raczej aż (!), o naszej pracy. Opowiada jednak w taki sposób, że skradł serca tabunu internautów. Jeśli którykolwiek ratownik w Polsce miałby wydać książkę niemedyczną, to właśnie crew.


BLOGI NIERATOWNICZE WARTE UWAGI

Kryzysowo
kryzysowo.pl

Kryzysowo na rynku siedzi już kilka lat. Blog założył Łukasz Stępień, ratownik medyczny, później do jego grona dołączyli kolejni autorzy. Bezpośrednio o ratownictwie aktualnie tam niewiele, jednak osoby zainteresowane ogólnie pojętym bezpieczeństwem a także survivalem znajdą ciekawe treści.


Blog Lekarski – Doktor B
doktorb.pl

Blog prowadzony przez Barbarę Łęczycką, specjalizującą się w kardiologii. Pisze nie tylko o swojej szpitalnej pracy ale i o zdrowiu, tak więc jej rady jako lekarza mogą być przydatne dla każdego.


bizNurse
biznurse.pl

Blog prowadzony przez pielęgniarkę Monikę Kuligę, jak sama podaje w tytule o „biznesie w pielęgniarstwie i nowoczesnym zarządzaniu”. Ostatnie miesiące przyniosły na blogu odpoczynek od nowych artykułów stricte tematycznych, jednak cofając się w czasie można natrafić na naprawdę ciekawe arty.


Blog o prawie medycznym i prawach pacjenta
medyczneprawo.pl

Jedyny specjalistyczny blog na rynku prowadzony z myślą o prawach pacjenta. Katarzyna Przyborowska w przystępny sposób pisze o tym, o czym ludzie z reguły nie mają pojęcia. Dlaczego polecam go Waszej uwadze? By zwiększyć świadomość co do drugiej strony barykady, o której większość z nas na co dzień nie myśli.


Pacjent Polski
pacjentpolski.blox.pl

Blog przedstawia barwne sytuacje, w których każdy z praktykujących medyków może znaleźć te już mu znane. Autor, doktorynka, przedstawia przypadki ze swojej praktyki lekarskiej, spisywane regularnie od ponad 2 lat.


Na liście blogów ratowniczych nie umieściłem kilku istniejących, czekając co z nich się rozwinie (i czy cokolwiek). Lista nieratowniczych nie zawiera na pewno kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu, które gdzieś tam w otchłani internetu są poukrywane. To mój subiektywny wybór a ja polecam Wam zawsze jedynie to, co najlepsze, co sam sprawdziłem i z czego sam korzystam. Liczę, że w przyszłym roku będę mógł polecić Wam nową, rozbudowaną listę blogów ratowniczych.

Stay tuned!Wyświetlenia: 8 520

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: