Blogi medyczne – sprawdź, które warto obserwować!

3 listopada 2010, Inne, 50 komentarzy

Początkowo niniejszy wpis miał być zatytułowany „blogi ratownicze”. Szybko niestety zmieniłem zdanie, gdyż blogów prowadzonych przez ratowników medycznych jest jak na lekarstwo. Gdzieś, kiedyś, jakiś jeden czy dwa były prowadzone, lecz już nie są. Nie wiem czym to jest spowodowane, czyżby ratownicy medyczni nie mieli o czym pisać?

PRZECZYTAJ TAKŻE: BLOGI RATOWNICZE – NAJLEPSZE W 2015 ROKU

Tymczasem przedstawiam Wam blogi medyczne (kolejność dowolna), które ja odwiedzam i które to równocześnie subskrybuję w swoim czytniku RSS (co to jest RSS?).

Blogi medyczne

Szpitalne życie
morfeusz.blox.pl
Blog prowadzony przez Morfeusza, anestezjologa pracującego w jednym z polskich szpitali. W sposób interesujący i humorystyczny przedstawia przypadki ze swojej pracy. Jak mniemam, jest jednym z najpopularniejszych blogów prowadzonych przez lekarzy o czym dodatkowo świadczy fakt, że Morfeusz był cytowany na łamach Newseek’a.

ostrydyzur
ostrydyzur.blog.pl
Ostry Dyżur jest kolejnym blogiem prowadzonym przez lekarza. Pojawiają się na nim krótkie wpisy związane z pracą w pogotowiu oraz szpitalu. Co ciekawe, blog ten jest prawdopodobnie najstarszym medycznym w polskim internecie – pierwszy wpis został opublikowany na nim w marcu 2004 roku.

Meduzo
meduzo.pl
Meduzo.pl jest blogiem prowadzonym przez Konrada Kokurewicza, lekarza, rezydenta medycyny rodzinnej. Meduzo ma odmienny charakter niż blogi wymienione powyżej. Wprawdzie blog na rok czasu zamarł z powodów osobistych autora (już został reaktywowany) to i tak opublikowane na nim wpisy stanowią przydatne źródło informacji. Artykuły pisane przez Konrada w szczególności stanowią wiarygodne źródło porad dla pacjentów – tematyka oscyluje wokół zdrowego stylu życia oraz częstych schorzeń spotykanych w praktyce lekarza rodzinnego.

Good morning, Vietnam
abnegat.blogspot.com
Abnegat jest polskim anestezjologiem zapewniającym spokojny sen angielskim pacjentom. Wpisy publikowane przez niego przedstawiają codzienność pracy lekarza w angielskim szpitalu, częściowo także dotyczą życia prywatnego Abnegata. Całość pisana jest charakterystycznym językiem i okraszona pozytywnym humorem. Polecam :-).

Kliniczny
kliniczny.blogspot.com
Krótkie zapiski z pracy młodej lekarki. Początkowe noty sięgające 2006 roku związane były z przypadkami w trakcie studiowania, późniejsze stanowią przypadki już bezpośrednio z pracy zawodowej.

Notatnik rezydenta
anestezja.wordpress.com
Notatnik rezydenta to blog medyczny prowadzony przez Michała, lekarza w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. Publikowane na nim krótkie wpisy w szczególności mogą zainteresować lekarzy oraz innych medyków. Niestety notatnik od sierpnia nie był aktualizowany, mam nadzieję jednak, że Michał powróci do pisania.

Prawo medyczne
medyczneprawo.pl
Blog związany z medycyną, jednakże od całkiem innej strony niż powyższe. Jego autorka Katarzyna Przyborowska jest radcą prawnym i publikuje wpisy związane z aspektami prawa medycznego. Blog moim zdaniem wart naszej uwagi, jako medyków, z oczywistych względów. Dobrze być z pewnymi informacjami na czasie ;-).

Jak wspomniałem już, powyższe blogi medyczne moim zdaniem warte są uwagi i zachęcam Was do ich czytania. Przy okazji zapraszam Was (jeśli tego jeszcze nie robicie) do subskrypcji kanału RSS ratowniczy.net, obserwowania strony bloga na facebook.com lub też na blipie. Dzięki temu nie przegapicie żadnego wpisu ;-).

A może znacie jeszcze inne, warte uwagi blogi medyczne? Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach ↓.

Dodano dnia 25.01.2011:
Postanowiłem, że będę stopniowo dodawać do niniejszego artykułu nowo znalezione i warte uwagi blogi (także te z komentarzy).

Paramedic on board

„Paramedic on board” jest pierwszym blogiem prowadzonym przez ratownika medycznego, jaki udało mi się odnaleźć w sieci :-). Wprawdzie nie miałem jeszcze za dużo czasu aby zapoznać się z jego zawartością, lecz na pewno to wcześniej czy później uczynię i Was również do tego zachęcam.

Aktualizacja: 03.05.2011

Leki po ludzku

Leki po ludzku to, jak głosi podtytuł strony, „blog świadomych zjadaczy ibupromu”. Wszystkie artykuły poruszają tematykę związaną z farmacją, z racji zawodu i wykształcenia autorki – Kasi Przepiórki. Choć blog ma niespełna rok stażu w sieci, to pojawiło się na nim już sporo ciekawych artykułów (napisanych bardzo przystępnie – dla każdego), a on sam zyskał kolejnych, oprócz Kasi, autorów. Z przyjemnością obserwuję rozwój bloga, który chyba obecnie jest jedynym, poruszającym zagadnienia farmacji.

Blog ENEL-MED

Blog firmowy Centrum Medycznego ENEL-MED. Autorami artykułów są trzej panowie najwyższego szczebla firmy, a treści opisywane na blogu dotyczą sytuacji rynku ochrony zdrowia w naszym kraju. Tematyka na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, dla mnie jednak jest interesująca. Dodatkowo, jest to jeden z nielicznych blogów firmowych z branży medycznej, więc z tym większym zaciekawieniem obserwuję jego rozwój.

Zatoński, M.D.

Blog prowadzony przez dr n. med. Macieja Zatońskiego. Czy warto odwiedzić? Skoro się znalazł na mojej liście, to jak najbardziej ;-). Na bloga trafiłem kiedyś przypadkiem, a dokładniej na artykuł nt. homeopatii. Po jego lekturze blog od razu trafił do mojego czytnika RSS. Autor przedstawia tematy w taki sposób, jak na lekarza przystało. Jeśli lubicie niezbyt krótkie artykuły, rzetelnie przedstawiające omawiany temat, to blog Macieja Zatońskiego na pewno Wam się spodoba. Blog ma świetny potencjał i mam nadzieję, że będzie się rozwijał jeszcze bardziej.

Aktualizacja: 09.06.2012

Początkowo 7, w tym momencie 16. Kilkanaście blogów medycznych wartych uwagi, które polecam i sam czytam. Zapraszam do odwiedzenia i regularnego zaglądania :-).

Jakub Rychlik – blog nie tylko medyczny

Kolejny w polskiej sieci blog, który dołączył do wąskiego grona tych „ratowniczych”. Kuba jest ratownikiem medycznym, tak więc można u niego poczytać głównie o ratownictwie. Znajdziecie tam również wpisy, których u mnie jest raczej mało – opisujące przypadki z interwencji zespołu ratownictwa medycznego. Szczerze polecam :-).

bizNurse

Świeżutki blog, bo pisany od kilku miesięcy. Prowadzi go Monika, z wykształcenia m.in. pielęgniarka. Blog nie jest typowo medycznym, jednak wpisy poruszają tematy dla mnie ciekawe: rozwoju, zarządzania i inne. Wpisów dotychczas niestety na bizNurse mało, blog umieszczony na liście aby zmotywować autorkę do pisania ;-).

Neurotyk

Dlaczego blog Jędrzeja nie pojawił się jeszcze na liście?! Tego nie wiem, jakieś przeoczenie z mojej strony, bo blog znany i poczytny. Jako, że autor jest psychologiem, blog porusza tematy właśnie z ludzką psychiką związane, także z funkcjonowaniem człowieka ugryzionym od strony „neuro”.

Anatomiczny

Pamiętacie czasy szkoły policealnej lub studiów, kiedy z trudem wkuwaliście szczegóły układu kostnego człowieka, przebiegu nerwów czy przyczepy ścięgien? Tak, wiem, ja też…jednak anatomia w wydaniu Tomka sprawia wrażenie całkiem innej, przystępnej. Blog wyjątkowy, bo bardzo niszowy, zapewne jedyny taki w Polsce. Ja chętnie odwiedzam i choć nie komentuję, to uważnie czytam.

Pisane z labu

Blogują lekarze, ratownicy, także i laboranci! Pisane z labu to blog prowadzony przez „Em, co przelewa krew”, biotechnologa. Jak wygląda praca w labie? Co oznaczają przedziwaczne skróty typu RNA, PCR, CGH, GFP czy EMS (wciąż nie wiem)? Tego możecie się dowiedzieć u Em :-).Wyświetlenia: 40 538

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: