Gdzie w tym roku spędzisz święta? Pewnie nie tam, gdzie oni…

20 grudnia 2014, Ochrona zdrowia, 4 komentarze

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W supermarketach i galeriach handlowych widoczne jest to już od ponad miesiąca. Planowanie wyjazdów do rodziny, tworzenie listy gości, gorączka zakupów, pakowanie prezentów. Gotowanie wigilijnych potraw, sprzątanie wszystkich zakamarków w domostwach, wysyłanie świątecznych życzeń.

Dla większości ludzi okres świąt Bożego Narodzenia to okazja by więcej czasu spędzić w domu, z najbliższą rodziną jak i tymi, których od dawna się nie widziało. Dla większości to czas odpoczynku od pracy, nie myślenia o sprawach zawodowych. Co sprytniejsi, biorąc kilka dni urlopu przy korzystnym układzie dni świątecznych i weekendów, wolne mają w tym sezonie do 7 stycznia.

Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że dla niektórych ludzi ten okres zadumy, odpoczynku, nabrania dystansu, jest takim samym jak każdy dzień w roku. Że w niektórych zawodach nie ma wolnego od pracy na święta. A takich zawodów jest więcej niż nam się wydaje.

Choroby nie znają pojęcia „wolnego”, dlatego też pracownicy ochrony zdrowia muszą być w pełnej gotowości do udzielania pomocy przez 365 dni w roku. Ratownicy medyczni w czasie świąt pełnią dyżury jak w każdy inny dzień w roku. Tak samo pielęgniarki, położne i lekarze opiekujący się pacjentami w szpitalach i domach pomocy społecznej. Ich praca jest wspomagana przez dyspozytorów medycznych, techników radiologii, rejestratorki, sanitariuszy, osoby sprzątające.

Służby mundurowe także nie mają w okresie świątecznym odpoczynku od pracy. Sytuacje losowe mogą wydarzyć się w każdym momencie, a wtedy pomoc policjantów, strażaków czy nawet żołnierzy jest wręcz niezbędna. Dla policjantów z drogówki dodatkowo jest to okres wzmożonej działalności, gdyż kierowców „na gazie” niestety nie brakuje.

Święta w pracy

Kolejną grupą ludzi dyżurujących w święta są pracownicy wszelkiego rodzaju służb technicznych, wszak awaria może przytrafić się zawsze. W takiej sytuacji, aby świętujący mogli spędzać czas w cieple i cieszyć się urokiem mieniącej się choinki, szybka interwencja pogotowia energetycznego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego czy gazowego jest nieunikniona.

Pomimo iż w czasie świąt każdy stara się spędzić czas z rodziną, dla niektórych konieczne jest przemieszczenie się z jednego miejsca w drugie. Nie każdy posiada samochód, więc komunikacja miejska nieprzerwanie świadczy swoje usługi. Wprawdzie rozkład jazdy w te dni jest ograniczony na niektórych liniach, jednak kierowcy autobusów i motorniczy, jak wcześniej opisani pracownicy, spędzają święta w pracy.

W dzisiejszych czasach przekaz medialny odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Z tego właśnie powodu radio i telewizja nieprzerwanie serwują nam informacje, nawet w trakcie wigilijnego wieczoru. Zaangażowani w to są nie tylko reporterzy, dziennikarze, redaktorzy, prezenterzy radiowi, ale i cała masa ludzi dbających o prawidłowe funkcjonowanie audycji i programów telewizyjnych.

W tym miejscu nie kończy się lista zawodów pracujących w Boże Narodzenie – pewnie wszystkich nie wymienię. W Święta czynne są przecież także stacje benzynowe, hotele, zakłady pogrzebowe, dyżurne apteki. W niektórych miejscach praca rozpoczyna się w trakcie Świąt. 26 grudnia społeczeństwo „wraca do życia” i już wtedy otwarte są restauracje, kina, czy inne lokale związane z rozrywką. Wcześniej z przerwy świątecznej wracają na swoje stanowiska także piekarze, dzięki którym o poranku 27 grudnia możemy spożyć świeże pieczywo.

Nie dla wszystkich czas Świąt jest okresem odpoczynku od codzienności, spędzania przyjemnych chwil w rodzinnym gronie. Nie każdy usiądzie w przeddzień Świąt do wigilijnego stołu, nie każdy zasmakuje wspaniałych potraw. Wiele osób, o których nawet nie myślimy bądź też nie zdajemy sobie sprawy, przez cały świąteczny okres będzie stało na straży naszego zdrowia i życia. Pamiętajmy o nich.Wyświetlenia: 3 473

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: