Gdzie w tym roku spędzisz święta? Pewnie nie tam, gdzie oni…
Święta zbliżają się wielkimi krokami. W supermarketach i galeriach handlowych widoczne jest to już od ponad miesiąca. Planowanie wyjazdów do rodziny, tworzenie listy gości, gorączka zakupów, pakowanie prezentów. Gotowanie wigilijnych potraw, sprzątanie wszystkich zakamarków w domostwach, wysyłanie świątecznych życzeń.
Dla większości ludzi okres świąt Bożego Narodzenia to okazja by więcej czasu spędzić w domu, z najbliższą rodziną jak i tymi, których od dawna się nie widziało. Dla większości to czas odpoczynku od pracy, nie myślenia o sprawach zawodowych. Co sprytniejsi, biorąc kilka dni urlopu przy korzystnym układzie dni świątecznych i weekendów, wolne mają w tym sezonie do 7 stycznia.
Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że dla niektórych ludzi ten okres zadumy, odpoczynku, nabrania dystansu, jest takim samym jak każdy dzień w roku. Że w niektórych zawodach nie ma wolnego od pracy na święta. A takich zawodów jest więcej niż nam się wydaje.
Choroby nie znają pojęcia „wolnego”, dlatego też pracownicy ochrony zdrowia muszą być w pełnej gotowości do udzielania pomocy przez 365 dni w roku. Ratownicy medyczni w czasie świąt pełnią dyżury jak w każdy inny dzień w roku. Tak samo pielęgniarki, położne i lekarze opiekujący się pacjentami w szpitalach i domach pomocy społecznej. Ich praca jest wspomagana przez dyspozytorów medycznych, techników radiologii, rejestratorki, sanitariuszy, osoby sprzątające.
Służby mundurowe także nie mają w okresie świątecznym odpoczynku od pracy. Sytuacje losowe mogą wydarzyć się w każdym momencie, a wtedy pomoc policjantów, strażaków czy nawet żołnierzy jest wręcz niezbędna. Dla policjantów z drogówki dodatkowo jest to okres wzmożonej działalności, gdyż kierowców „na gazie” niestety nie brakuje.
Kolejną grupą ludzi dyżurujących w święta są pracownicy wszelkiego rodzaju służb technicznych, wszak awaria może przytrafić się zawsze. W takiej sytuacji, aby świętujący mogli spędzać czas w cieple i cieszyć się urokiem mieniącej się choinki, szybka interwencja pogotowia energetycznego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego czy gazowego jest nieunikniona.
Pomimo iż w czasie świąt każdy stara się spędzić czas z rodziną, dla niektórych konieczne jest przemieszczenie się z jednego miejsca w drugie. Nie każdy posiada samochód, więc komunikacja miejska nieprzerwanie świadczy swoje usługi. Wprawdzie rozkład jazdy w te dni jest ograniczony na niektórych liniach, jednak kierowcy autobusów i motorniczy, jak wcześniej opisani pracownicy, spędzają święta w pracy.
W dzisiejszych czasach przekaz medialny odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Z tego właśnie powodu radio i telewizja nieprzerwanie serwują nam informacje, nawet w trakcie wigilijnego wieczoru. Zaangażowani w to są nie tylko reporterzy, dziennikarze, redaktorzy, prezenterzy radiowi, ale i cała masa ludzi dbających o prawidłowe funkcjonowanie audycji i programów telewizyjnych.
W tym miejscu nie kończy się lista zawodów pracujących w Boże Narodzenie – pewnie wszystkich nie wymienię. W Święta czynne są przecież także stacje benzynowe, hotele, zakłady pogrzebowe, dyżurne apteki. W niektórych miejscach praca rozpoczyna się w trakcie Świąt. 26 grudnia społeczeństwo „wraca do życia” i już wtedy otwarte są restauracje, kina, czy inne lokale związane z rozrywką. Wcześniej z przerwy świątecznej wracają na swoje stanowiska także piekarze, dzięki którym o poranku 27 grudnia możemy spożyć świeże pieczywo.
Nie dla wszystkich czas Świąt jest okresem odpoczynku od codzienności, spędzania przyjemnych chwil w rodzinnym gronie. Nie każdy usiądzie w przeddzień Świąt do wigilijnego stołu, nie każdy zasmakuje wspaniałych potraw. Wiele osób, o których nawet nie myślimy bądź też nie zdajemy sobie sprawy, przez cały świąteczny okres będzie stało na straży naszego zdrowia i życia. Pamiętajmy o nich.
Wyświetlenia: 3 476