SAM XT Extremity Tourniquet – nowa staza w służbie tamowania krwotoków

12 czerwca 2017, Sprzęt ratowniczy, 2 komentarze

Medyków lubiących nowinki w sprzęcie ratowniczym niewątpliwie może zainteresować dostępny od niedawna na rynku nowy model stazy taktycznej. W szczególności mogą nią być zainteresowani fani ratownictwa taktycznego, które chcąc nie chcąc, ostatnio staje się jakby coraz bardziej popularne. Czy SAM XT Extremity Tourniquet będzie w stanie dorównać popularnością obecnym na rynku od lat dwóm stazom konkurencyjnych firm?

Stazy taktyczne w medycynie pola walki wykorzystywane są od wielu lat a ich użycie w ratownictwie cywilnym jest coraz popularniejsze. W warunkach naszego kraju na wyposażenie zespołów w stazy zdecydowało się nie tylko Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ale i część placówek pogotowia zabezpieczających mieszkańców w naziemne zespoły ratownictwa medycznego.

W praktyce najczęściej spotykanymi stazami taktycznymi są CAT (Combat Application Tourniquet) oraz SOFTT (SOF Tactical Tourniquet). W tym roku amerykańska firma SAM Medical wypuściła na rynek model o nazwie SAM XT Extremity Tourniquet. Jak podaje doniesienie prasowe firmy, jedną z głównych przyczyn w nieprawidłowym zastosowaniu opasek uciskowych jest zbyt luźne jej zaciśnięcie na zranionej kończynie. By wyeliminować niniejszy problem firma opracowała technologię SAM XT’s TRUFORCE™ i zastosowała ją w nowej stazie. O co w niej chodzi?

Jak możecie zobaczyć na zdjęciu produktu, pasek stazy ma w regularnych odstępach umiejscowione rzędy dwóch otworów. Natomiast w gotowej do użycia stazie nie jest w żaden sposób uwidoczniony element blokujący taśmę. Dzięki wykorzystaniu w klamrze technologii auto-blokady (SAM XT’s TRUFORCE™) staza blokuje się jedynie w momencie użycia do jej zaciśnięcia odpowiedniej siły. Tak zresztą brzmi jedno z haseł firmy opisujących stazę „po prostu kliknij, skręć i zabezpiecz („simply click, twist, and secure”).

Na chwilę obecną staza taktyczna SAM XT Extremity Tourniquet nie posiada rekomendacji CoTCCC (Committee on Tactical Combat Casualty Care), mają ją tylko CAT i SOFTT. SAM Medical oferuje w sprzedaży stazę w dwóch wersjach kolorystycznych, czarną dla potrzeb wojska i pomarańczową dedykowaną dla ratownictwa cywilnego.

W Polsce nie znalazłem na moment pisania artykułu żadnego sklepu sprzedającego stazę SAM XT. W sklepach anglojęzycznych można ją zakupić za niespełna 38 dolarów amerykańskich.

SAM XT Extremity Tourniquet

źródło informacji i zdjęć: SAM XTWyświetlenia: 2 105

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: