SAM XT Extremity Tourniquet – nowa staza w służbie tamowania krwotoków

12 czerwca 2017, Sprzęt ratowniczy, 2 komentarze

Medyków lubiących nowinki w sprzęcie ratowniczym niewątpliwie może zainteresować dostępny od niedawna na rynku nowy model stazy taktycznej. W szczególności mogą nią być zainteresowani fani ratownictwa taktycznego, które chcąc nie chcąc, ostatnio staje się jakby coraz bardziej popularne. Czy SAM XT Extremity Tourniquet będzie w stanie dorównać popularnością obecnym na rynku od lat dwóm stazom konkurencyjnych firm?

Stazy taktyczne w medycynie pola walki wykorzystywane są od wielu lat a ich użycie w ratownictwie cywilnym jest coraz popularniejsze. W warunkach naszego kraju na wyposażenie zespołów w stazy zdecydowało się nie tylko Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ale i część placówek pogotowia zabezpieczających mieszkańców w naziemne zespoły ratownictwa medycznego.

W praktyce najczęściej spotykanymi stazami taktycznymi są CAT (Combat Application Tourniquet) oraz SOFTT (SOF Tactical Tourniquet). W tym roku amerykańska firma SAM Medical wypuściła na rynek model o nazwie SAM XT Extremity Tourniquet. Jak podaje doniesienie prasowe firmy, jedną z głównych przyczyn w nieprawidłowym zastosowaniu opasek uciskowych jest zbyt luźne jej zaciśnięcie na zranionej kończynie. By wyeliminować niniejszy problem firma opracowała technologię SAM XT’s TRUFORCE™ i zastosowała ją w nowej stazie. O co w niej chodzi?

Jak możecie zobaczyć na zdjęciu produktu, pasek stazy ma w regularnych odstępach umiejscowione rzędy dwóch otworów. Natomiast w gotowej do użycia stazie nie jest w żaden sposób uwidoczniony element blokujący taśmę. Dzięki wykorzystaniu w klamrze technologii auto-blokady (SAM XT’s TRUFORCE™) staza blokuje się jedynie w momencie użycia do jej zaciśnięcia odpowiedniej siły. Tak zresztą brzmi jedno z haseł firmy opisujących stazę „po prostu kliknij, skręć i zabezpiecz („simply click, twist, and secure”).

Na chwilę obecną staza taktyczna SAM XT Extremity Tourniquet nie posiada rekomendacji CoTCCC (Committee on Tactical Combat Casualty Care), mają ją tylko CAT i SOFTT. SAM Medical oferuje w sprzedaży stazę w dwóch wersjach kolorystycznych, czarną dla potrzeb wojska i pomarańczową dedykowaną dla ratownictwa cywilnego.

W Polsce nie znalazłem na moment pisania artykułu żadnego sklepu sprzedającego stazę SAM XT. W sklepach anglojęzycznych można ją zakupić za niespełna 38 dolarów amerykańskich.

SAM XT Extremity Tourniquet

źródło informacji i zdjęć: SAM XTWyświetlenia: 651

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: