XXI wiek w ratownictwie: „nie do wiary, jak to wygląda!”

6 maja 2014, Sytuacje, Komentarze (0)

Zimowy wieczór, wezwanie do 40-letniej kobiety z piekącym bólem w klatce piersiowej. Buty na nogi, kurtki na plecy, fotele pod cztery litery, jedziemy. Przed domem pacjentka, stojąca w niedelikatnie sypiącym śniegu, zachowująca pion – więc i przytomna. Podchodzi do karetki bez najmniejszego wysiłku – źle nie jest.

Ból pojawił się jakieś 1,5 godziny temu. Pierwszy raz w życiu taki, dlatego zasiał ziarno niepokoju u męża i u niej również. Dlatego wezwali karetkę. Wywiad SAMPLE nie ujawnia niczego interesującego, badanie ABCDE również.

Ambulans Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

A ból? W sumie pobolało, przemieściło się gdzieś tam w lewo i…przeszło. Obecnie już w ogóle nie boli a i pacjentka do szpitala jechać nie chce. Chwilę wcześniej:

– Proszę pani, musimy wykonać jeszcze badanie EKG.
– Ale że…co?
– Badanie EKG, zapis pani akcji serca, elektrokardiogram tak zwany.
– Ale że kiedy?!
– ………….?
– No bo ja nie korzystałam nigdy z pomocy pogotowia.
– EKG teraz, w tym momencie proszę pani zrobimy.
– NAPRAWDĘ? To tak się da?
– Widzi pani, tutaj kolega już przygotował wszystko, aparatura zwarta i gotowa do wykonania zapisu pani akcji serca :-).

Po ustaleniu, że pacjentka rzeczywiście do szpitala nie pojedzie, przychodzi czas na wypełnienie dokumentacji medycznej. Wszak to najważniejszy element życia w obecnych czasach – papierologia stosowana. Na szczęście tablet – rzecz cudowna, pozwala mi na wypełnienie pięknie skrojonych rubryczek karty Medycznych Czynności Ratunkowych w mgnieniu oka. Kilka klików i już karta z wygenerowanego automatycznie PDF-a leci przez Wi-Fi do drukarki, która po kilku sekundach zaczyna ją wypluwać:

– Nie wierzę!
– Coś się pani dzieje? Wszystko w porządku?
– Tak tak, nie wierzę w to, co widzę!
– Ale że w co?
– No to!!!
– To drukarka, atramentowa, HP.
– Nie wierzę, jak to wszystko teraz wygląda!
– Proooszę pani, XXI wiek mamy. W pogotowiu również :-).Wyświetlenia: 10 190

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: