Wezwałeś karetkę? Przygotuj się przed przyjazdem pogotowia

25 sierpnia 2019, Pierwsza pomoc, 32 komentarze

Stało się. Wybrałeś w swoim telefonie numer 112 lub 999 i wezwałeś z jakiegoś powodu karetkę pogotowia ratunkowego. Zespół ratownictwa medycznego dotrze do miejsca zgłoszenia najszybciej, jak to możliwe, by pomóc Tobie, bliskiej Ci osobie lub komuś nieznajomemu w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Co możesz zrobić w międzyczasie, aby po przybyciu ratowników nie tracić cennych dla życia sekund?

W każdym zdarzeniu, o ile to tylko możliwe, priorytetem jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej lub chorej. Zasady pierwszej pomocy są powszechnie znane wierzę więc, że i Ty je znasz. W sytuacji stresującej, jaką niewątpliwie jest nagły wypadek lub zachorowanie, odnalezienie w pamięci właściwego schematu działania może być trudne. Uczestnictwo w szkoleniach pomaga utrwalić wiedzę i wytrenować umiejętności praktyczne, jednak zawsze możesz liczyć na telefoniczną pomoc dyspozytora medycznego. Jeśli nie wiesz co zrobić, np. w jakiej pozycji ułożyć poszkodowanego, rolą dyspozytora jest także udzielenie Ci instrukcji.

Jeśli tylko sytuacja i czas na to pozwalają, przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego warto zadbać o kilka detali, które ułatwią ratownikom sprawne udzielenie pomocy medycznej. Dotyczą one przede wszystkim wezwań pogotowia do domów. Jak się przygotować na przyjazd karetki? Co wyjąć z zakamarków mieszkania a czego nie wyjmować?

1. Dokumentacja medyczna

Jeśli posiadasz lub bliska Ci osoba posiada historię leczenia, niech to będzie pierwsza rzecz, która wyląduje na stole. Karty wypisowe ze szpitali, wyniki konsultacji i badań. Najlepiej całość mieć przygotowaną zawczasu i zebraną w jednym miejscu (np. teczce), posegregowaną.

Jeśli zgłoszenie dotyczy ciężarnej, konieczne jest przygotowanie karty ciąży.

Najprawdopodobniej ratownicy, o ile zajdzie potrzeba przewiezienia do szpitala, będą chcieli zabrać dokumentację medyczną razem z pacjentem.

2. Przyjmowane na stałe leki

Dla ratowników jak i później personelu medycznego w szpitalu ma to ogromne znaczenie, by znać listę przyjmowanych przez pacjenta leków, ze względu na m.in. możliwe interakcje substancji leczniczych. Jeśli sytuacja zdrowotna nie jest nagląca, to na początek wystarczy lista spisana na kartce (w przypadku większej liczby leków kartkę warto nosić także przy sobie).

Jeśli stan zdrowia chorego pogarsza się nagle, leki można spakować do reklamówki by były już zebrane w jednym miejscu. Na wyposażeniu oddziałów szpitalnych wiele lekarstw jest dostępnych, jednak zwłaszcza tych specjalistycznych i stosowanych w chorobach rzadszych nie będzie – warto, by pacjent miał je ze sobą.

3. Dokument tożsamości

Przygotuj dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość Twoją lub bliskiej osoby. Dawniej oczekiwano od pacjentów przedstawienia również dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, w obecnych czasach nie jest to już wymagane. Pomoc przedszpitalna w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego zawsze udzielana jest bezpłatnie, także osobom nieubezpieczonym.

4. Ubiór

Przygotuj dla osoby wymagającej pomocy odzież, w której w razie potrzeby zostanie zabrana do szpitala. Pamiętaj, że szpital to nie teatr a proces diagnostyki i leczenia to nie wybieg na pokazie mody. Niech będzie to odzież przede wszystkim wygodna, nie krępująca ruchów, w której komfortowo można spędzić wiele godzin (bo i w wielu sytuacjach pobyt w szpitalnym oddziale ratunkowym potrwa wiele godzin). Niech to będzie odzież dostosowana do pory roku a przede wszystkim do tolerancji przez pacjenta temperatury otoczenia (osobom w podeszłym wieku nierzadko jest zimno nawet w ciepłe dni). W przypadku kobiet niech to nigdy nie będzie sukienka, bo wykonanie chociażby EKG będzie wymagało usunięcia większości odzienia.

W kwestii ubioru jeszcze. Niezależnie od zdarzenia wzywając karetkę nie trać czasu na przebieranie chorego czy też ubieranie go w wyjściową odzież. Każdorazowo ratownicy po przyjeździe będą chcieli pacjenta zbadać, co będzie wymagało również…rozebrania.

5. Kontaktowy numer telefonu

Przekaż ratownikom, np. w teczce z dokumentacją medyczną, kontaktowy numer telefonu. Niech to będzie numer do najbliższej choremu osoby, która ma wiedzę na temat jego stanu zdrowia. Ten numer może się przydać w kilku sytuacjach, kiedy np. lekarz będzie chciał uzyskać dodatkowe informacje o stanie zdrowia lub przekazać, że pacjent zostanie wypisany i należy go odebrać ze szpitala.

6. „Szpitalna wyprawka”

czyli zestaw wszelkich rzeczy, które mogą być przydatne podczas hospitalizacji. Przybory higieniczne, ręcznik, piżama, kapcie, bielizna na zmianę i inne – na to nie trać czasu! Te wszystkie rzeczy podczas diagnostyki i leczenia w karetce oraz w SOR są zbędne. Zajmują niepotrzebnie miejsce, mogą się zagubić, zniszczyć albo w szpitalu jakaś osoba postronna może je ukraść. W SOR do niczego się pacjentowi nie przydadzą a jeśli zapadnie decyzja, by przyjąć go na oddział, to wtedy będzie czas aby „wyprawkę” dowieźć w późniejszych godzinach lub na dzień następny.

7. Miejsce przebywania pacjenta

Czasami zdarza się, że domownik np. spada z drabiny naprawiając dach. Zdarza się również, ze z niezrozumiałych powodów rodzina po wezwaniu karetki przenosi rannego do domu na pierwsze piętro. Albo drugie (historia prawdziwa).

Jeśli wzywasz na pomoc zespół ratownictwa medycznego to pozostaw poszkodowanego w miejscu, w którym się znajduje. Podciągnąć pod ten punkt można również kwestię czasu: jeśli ten np. upadek z drabiny się wydarzył, to wezwij karetkę w razie potrzeby od razu a nie dopiero wtedy, gdy ranny zostanie wniesiony na piętro drugie, umyty oraz przebrany (historia prawdziwa).

8. Zwierzaki

Jeśli w Twoim domu mieszka psiak, zamknij go miejscu odosobnionym przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego. Nie przemawia do nas tłumaczenie, że „Pimpek przecież nie gryzie” albo że „Puszek jest takim dobrym pieskiem”. Sam byłem świadkiem takiego tłumaczenia właściciela psa – kilka sekund później czworonóg rzucił się z zębami na właściciela…na szczęście nie na nas!

Ratownicy na swojej odzieży mają zapachy wielu odwiedzonych miejsc, których my, ludzie, nie czujemy. W trakcie udzielania pomocy wykonujemy na domowniku różne zabiegi diagnostyczne, wykonujemy iniekcje, wkłucia, wykorzystujemy przeróżną aparaturę medyczną. Nie da się przewidzieć w takiej ekstremalnej sytuacji zachowania nawet najlepiej ułożonego psiaka. Więcej o tym pisałem w poniższym wpisie:

Dlaczego ratownicy oczekują zamknięcia psa przed ich przybyciem?

9. Dotarcie do pacjenta

Jeśli tylko to możliwe gdy czas nagli, ułatw ratownikom dotarcie do chorego. Uchyl drzwi od mieszkania. Wyślij kogoś, by otworzył bramę od klatki schodowej, poinformuj ochroniarza, że za niedługo przyjedzie karetka, zadbaj o otwarcie bramy/szlabanu na zamkniętym osiedlu.

W terenie niezurbanizowanym wyślij kogoś przed dom lub na główną drogę, by tam oczekiwał na przyjazd karetki (w nocy koniecznie z latarką!). Dobrą praktyką, gdy domostwo znajduje się w terenie trudno dostępnym, jest uzgodnienie z dyspozytorem medycznym, w którym punkcie miejscowości ktoś będzie oczekiwał na karetkę (np. pod remizą, przychodnią).

Dodatkowo, jeśli z powodu ciężkiej choroby, do bliskiej osoby często przyjeżdża zespół ratownictwa medycznego lub często wymaga ona transportów do szpitala, warto rozważyć przeprowadzkę chorego na stałe do pokoju łatwo dostępnego. Codzienność pokazuje, że nierzadko osoby schorowane, w podeszłym wieku, żyją na najwyższym piętrze domu a ich każdorazowe przenoszenie do lub z karetki przypomina skomplikowaną operację ewakuacji. Nie chodzi tutaj tylko o obciążenie fizyczne ratowników ale przede wszystkim o komfort pacjenta, dla którego znoszenie z kilkudziesięciu schodów nigdy do przyjemności nie należy.

10. Zebranie informacji od poszkodowanego

W przypadkach udzielania pomocy osobom poszkodowanym nam nieznanym, warto przeprowadzić z nimi krótką i konkretną rozmowę. Zapytać w szczególności o to, co doprowadziło do danego zdarzenia (zasłabł? zakręciło się w głowie? zabolało w klatce piersiowej?), czy mają jakieś choroby przewlekłe, przyjmują na coś leki, czy są uczuleni na konkretne lekarstwa.

Te wszystkie informacje mogą bardzo pomóc ratownikom a sami mogą nie być w stanie ich zebrać, jeśli u osoby potrzebującej pomocy dojdzie np. do utraty przytomności przed ich dotarciem.

*******

Podsumowując. Jeśli z jakiegoś powodu wezwałeś zespół ratownictwa medycznego, w pierwszej kolejności udziel osobie poszkodowanej pierwszej pomocy zgodnie ze swoją wiedzą, umiejętnościami i zaleceniami dyspozytora medycznego. To zawsze najważniejsze!

W drugiej kolejności postaraj się przygotować chorego i miejsce zdarzenia zgodnie z powyższymi punktami. Nie tylko ułatwisz tym samym zadanie ratownikom lecz w szczególności pomożesz skrócić czas pobytu ciężko chorego na miejscu zgłoszenia, mając przygotowane to wszystko, co było możliwe.

Wpis po raz pierwszy ukazał się na blogu Ratowniczy.net w grudniu 2011 roku, w bardzo minimalistycznej formie, mocno okrojonej w stosunku do powyższej.



Wyświetlenia: 27 555

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: