Wystartował II Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych
Jeśli nie siedzisz właśnie w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie to znaczy, że nie bierzesz udziału w najważniejszej konferencji dla ratowników medycznych odbywających się w tym roku. Alternatywnie jeszcze nie udało Ci się dotrzeć co, mam nadzieję, nastąpi niebawem.
Dzisiejszego popołudnia wystartował II Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych, organizowany przez Społeczny Komitet Ratowników Medycznych. Choć wydarzenie młode, gdyż odbywa się dopiero po raz drugi, przyciągnęło wielu przedstawicieli branży medycznej.
Program Kongresu jest intensywny i obejmuje wiele tematów medycyny ratunkowej: od postępowania z pacjentem z chorobami wewnętrznymi, neurologicznymi, poprzez postępowanie w obrażeniach ciała i doświadczenia wojskowe w tej dziedzinie, po działania ratownicze u dzieci oraz w wypadkach masowych. Pełny program znajduje się na stronie internetowej Kongresu.
W związku z rozpoczętym Kongresem o odpowiedź na kilka pytań poprosiłem Adriana Stanisza, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.
Gratuluję organizacji 2 Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych. Oznacza to, że pomysł był trafiony i pierwszy Kongres odniósł sukces?
AS: Dziękuję w imieniu całego Komitetu Organizacyjnego.
Ogromna liczba, blisko pół tysiąca uczestników, jak również pozytywne opinie środowiska ratowniczego pokazały, że Kongres się udał, dlatego też zdecydowaliśmy się to wydarzenie powtórzyć w tym roku. Mamy nadzieję, że to nie koniec, że również w tym roku spełnimy oczekiwania naszych koleżanek i kolegów i kto wie, może Kongres stanie się coroczną imprezą cykliczną.
Konferencji dotyczących tematyki ratownictwa medycznego w ciągu roku mamy całkiem sporo. Co sprawia, że Kongres cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
AS: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Naszym głównym celem jest poruszenie najciekawszych, najbardziej pożądanych tematów nie tylko z dziedziny medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego, ale także prawa medycznego, przyszłości zawodu ratownika medycznego w naszym kraju oraz organizacji systemu PRM i KSRG. Może właśnie to interdyscyplinarne podejście do programu naukowego jest kluczem do zaspokojenia ciekawości ratowników medycznych i tak chętnego uczestnictwa w Kongresie, co nie ukrywam, bardzo nas cieszy.
Patrząc w przyszłość: kto może przedstawić swój wykład podczas Kongresu? Czy potencjalny wykładowca musi spełniać określone wymagania, posiadać ukończone studia, tytuły naukowe? Czy może być to np. taki zwykły, szary ratownik medyczny jak ja, chcący podzielić się ciekawym tematem z szerszym gronem?
AS: Oczywiście, że tak. Do wygłoszenia abstraktu podczas Kongresu zapraszamy wszystkich specjalistów: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarki systemu i położne – wszystkich chcących podzielić się ciekawymi pracami i badaniami. Pamiętajmy, że praca w systemie PRM czy KSRG wymaga ścisłej współpracy wielu osób różnych specjalności, dlatego też takie spotkania jak II OKRM są najlepszym sposobem na wymianę poglądów i doświadczeń z codziennej praktyki każdego z nas. Najwyższy czas pokazać, że nasz zawód nie kończy się na karetce czy na SORze, ale mamy ambicję i chcemy rozszerzać naszą wiedzę i umiejętności, niezbędne na pierwszej linii frontu walki o ludzkie życie i zdrowie.
Wyświetlenia: 819