Wyobraź sobie świat bez ratowników – potrafisz?

3 marca 2015, Media, 7 komentarzy

Wyobraź sobie świat bez ratowników – tak brzmi w naszym języku hasło przewodnie kampanii społecznej, która właśnie startuje w British Columbia – jednej z prowincji Kanady. Kampania „Imagine a world without paramedics” ma zwrócić spojrzenia ponad 4-milionowej społeczności BC w stronę działających w rejonie służb ratowniczych. Elementami kampanii będą m.in. billboardy, mogące wzbudzać w ludziach niemałe emocje.

world without paramedics

world without paramedics

world without paramedics

Społeczność ratownicza BC to łącznie 4000 ratowników medycznych (paramedyków) oraz dyspozytorów medycznych. Jak powiedział szef Ambulance Paramedics of British Columbia koniecznym jest, aby społeczeństwo wiedziało kim są i czym się zajmują, że mogą coś zmienić. „Jesteśmy często decydującym czynnikiem w różnicy pomiędzy życiem, śmiercią, wynikiem leczenia pacjenta i całkowitego czasu, kiedy pacjent korzysta z opieki medycznej. Naszą pracą jest zagwarantowanie, że każdy mieszkaniec BC ma najlepszy możliwy dostęp do medycyny ratunkowej”.

Jak tłumaczą autorzy kampanii, mają oni świadomość, iż forma przekazu może wzbudzać u odbiorców silne emocje. Ludzie powinni jednak wiedzieć, że prezentowane w kampanii scenariusze nie odbiegają od rzeczywistości. Są dokładnie tym, z czym ratownicy muszą sobie radzić w swojej codziennej pracy.

Przekazy kampanii „Imagine a world without paramedics” znajdą swoje miejsce nie tylko na billboardach, ale i w radiu oraz telewizji. Na YouTube można już zobaczyć cztery kilkudziesięciosekundowe filmy, które będą emitowane w TV:

W jedynym z nich autorzy przypominają o fakcie, że są sytuacje, w których należy wezwać karetkę (jak ból w klatce piersiowej) oraz takie, gdy po ambulans dzwonić nie należy (przecięcie palca papierową kartką). Kontrast i rozbieżność sytuacji ogromne, ale i przy okazji bardzo wymowna prezentacja.

Marzy mi się, aby i u nas kiedyś, w końcu, powstała kampania społeczna na szerszą skalę. Wiem, że wymaga to po pierwsze pomysłu, po drugie i przede wszystkim niemałych środków. Których przecież nikt u nas nie ma, taka bida w kraju. Piąteczka dla Kanady! Mi się bardzo podoba, a Wam?

Więcej informacji:
Strona kampanii World without paramedics
Kanał YT Paramedics of BCWyświetlenia: 6 142

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: