Symulacja zatrucia tlenkiem węgla – Kraków

4 maja 2012, Wydarzenia, Komentarze (1)

W Krakowie w najbliższą środę, 9 maja, odbędzie się jedno z pierwszych i unikatowych szkoleń adresowanych do ratowników medycznych i innych przedstawicieli służb ratowniczych. Jak dobrze wiecie, „cichy zabójca” nie pozostawia zbyt wielu czasu na działanie i rozpoznanie jego obecności, a brak detektorów w zespołach ratownictwa medycznego też nie nastraja optymistycznie. Poniżej informacja o szkoleniu, które jak się orientuję, nie jest organizowane w trybie „otwartym” w żadnym innym miejscu w Polsce.

Symulacja zatrucia tlenkiem węgla adresowana jest do osób zagrożonych niebezpieczeństwem pojawienia się tej substancji podczas wykonywania ich czynności zawodowych: pracowników pogotowia, strażaków , policji i innych.

Symulacja ma na celu wczesne rozpoznanie objawów zatrucia co może zapobiec dalszemu jego działaniu. Ratownicy medyczni są szczególnie narażeni na te niebezpieczeństwo. Osoby, którym udzielają pomocy mogą znajdować się w pomieszczeniach zawierających tlenek węgla. Są to najczęściej mieszkania ogrzewane piecykami gazowymi ale też garaże, piwnice, kanały itp.

Ratownicy nie posiadają detektorów tlenku węgla i nie są w stanie rozpoznać zagrożenia. W ten sposób mogą stać się kolejnymi ofiarami zatrucia. Doświadczenie hipoksji podczas symulacji pozwala zaznajomić się z jej objawami a dzięki temu wcześnie reagować na niebezpieczeństwo.

W czasie symulacji monitorowane są podstawowe funkcje życiowe :ciśnienie, saturacja % O2 krwi, tętno.
W każdym momencie uczestnik może przerwać trening i pooddychać 100% o2.

Uczestnik będzie miał za zadanie wykonać zadania pamięciowe oraz manualne wymagające koncentracji psychoruchowej. Dodatkowo będzie sprawdzana ostrość i rozróżnianie kolorów widzenia przy pomocy tablic Ishihary.

W pierwszej kolejności zadania będą wykonywane w normoksji a następnie w hipoksji. Wyniki tj. czas i jakość rozwiązywania zadań będą porównywane aby sprawdzić w jakim stopniu hipoksja obniżyła zdolności psycho-poznawcze oraz psycho-motoryczne uczestnika. Nad całością czuwa personel medyczny.

Za udział w symulacji ratownicy medyczni uzyskują 8 pkt. edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie centrum szkoleniowego Life-On:
http://life-on.pl/symulacja_zatrucia_tlenkiem_wegla.html
http://life-on.pl/najblizsza_symulacja.htmlWyświetlenia: 3 209

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: