Symulacja zatrucia tlenkiem węgla – Kraków
W Krakowie w najbliższą środę, 9 maja, odbędzie się jedno z pierwszych i unikatowych szkoleń adresowanych do ratowników medycznych i innych przedstawicieli służb ratowniczych. Jak dobrze wiecie, „cichy zabójca” nie pozostawia zbyt wielu czasu na działanie i rozpoznanie jego obecności, a brak detektorów w zespołach ratownictwa medycznego też nie nastraja optymistycznie. Poniżej informacja o szkoleniu, które jak się orientuję, nie jest organizowane w trybie „otwartym” w żadnym innym miejscu w Polsce.
Symulacja zatrucia tlenkiem węgla adresowana jest do osób zagrożonych niebezpieczeństwem pojawienia się tej substancji podczas wykonywania ich czynności zawodowych: pracowników pogotowia, strażaków , policji i innych.
Symulacja ma na celu wczesne rozpoznanie objawów zatrucia co może zapobiec dalszemu jego działaniu. Ratownicy medyczni są szczególnie narażeni na te niebezpieczeństwo. Osoby, którym udzielają pomocy mogą znajdować się w pomieszczeniach zawierających tlenek węgla. Są to najczęściej mieszkania ogrzewane piecykami gazowymi ale też garaże, piwnice, kanały itp.
Ratownicy nie posiadają detektorów tlenku węgla i nie są w stanie rozpoznać zagrożenia. W ten sposób mogą stać się kolejnymi ofiarami zatrucia. Doświadczenie hipoksji podczas symulacji pozwala zaznajomić się z jej objawami a dzięki temu wcześnie reagować na niebezpieczeństwo.
W czasie symulacji monitorowane są podstawowe funkcje życiowe :ciśnienie, saturacja % O2 krwi, tętno.
W każdym momencie uczestnik może przerwać trening i pooddychać 100% o2.
Uczestnik będzie miał za zadanie wykonać zadania pamięciowe oraz manualne wymagające koncentracji psychoruchowej. Dodatkowo będzie sprawdzana ostrość i rozróżnianie kolorów widzenia przy pomocy tablic Ishihary.
W pierwszej kolejności zadania będą wykonywane w normoksji a następnie w hipoksji. Wyniki tj. czas i jakość rozwiązywania zadań będą porównywane aby sprawdzić w jakim stopniu hipoksja obniżyła zdolności psycho-poznawcze oraz psycho-motoryczne uczestnika. Nad całością czuwa personel medyczny.
Za udział w symulacji ratownicy medyczni uzyskują 8 pkt. edukacyjnych.
Więcej informacji na stronie centrum szkoleniowego Life-On:
http://life-on.pl/symulacja_zatrucia_tlenkiem_wegla.html
http://life-on.pl/najblizsza_symulacja.html
Wyświetlenia: 3 216