Sprzęt ratowniczy a pierwsza pomoc
Dzisiejszy wpis jest po raz kolejny moją odpowiedzią w ramach cyklu pytania czytelników, udzieloną na pytanie przesłane e-mailem przez Miłosza:
Mam pytanie, czy majac ukonczony kurs podstawowy pierwszej pomocy i zaawansowany kurs PP moge w razie wypadku uzywac kolnierza ortopedycznego, szyn typu kramera i rurek ustno gardłowych?
Co do rurek to jestem niemal pewien ze nie ale pytam bo jestem uczniem liceum (profil rat. med.) i czeto na konkursach wygrywamy apteczki w ktorych takie rurki sa i stad moje pytanie
Wyroby medyczne w pierwszej pomocy
Na potrzebę udzielenia odpowiedzi, poniżej zamieszczam cytat zaczerpnięty z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym definiujący pierwszą pomoc:
pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych;
Osoba będąca świadkiem zdarzenia powodującego powstanie stanu zagrożenia życia lub zdrowia, powinna niezwłocznie udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy. Do tego celu może wykorzystać swoją wiedzę, zdobyte na kursie pierwszej pomocy umiejętności a także wyroby medyczne.
Wymieniony przez Miłosza w mailu sprzęt ratowniczy, tzn. kołnierz ortopedyczny, rurka ustno-gardłowa i szyny Kramera zdecydowanie należą do wyrobów medycznych, które w ramach pierwszej pomocy można użyć. Zastanawiać może natomiast, czy jest sens stosowania takiego sprzętu w ramach pierwszej pomocy?
Z wymienionych powyżej wyrobów korzystają w codziennej pracy członkowie zespołów ratownictwa medycznego. Jego wykorzystania w ramach ratownictwa specjalistycznego są również uczeni na kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy PSP i OSP, ratownicy wodni, górscy etc.
Alternatywne metody pomocy
Ja osobiście jestem zwolennikiem ograniczania stosowania pewnego sprzętu ratowniczego w ramach pierwszej pomocy. Na prowadzonych przez moją firmę kursach pierwszej pomocy nie uczymy stosowania wspomnianego sprzętu ratowniczego. Dlaczego? Gdyż funkcję każdego z tych wyrobów można skutecznie zastąpić prawidłowymi czynnościami manualnymi bądź w ogóle nie ma potrzeby go wykorzystywać . Wytłumaczenie poniżej.
Kołnierz ortopedyczny. Ma za zadanie unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa. Jednakże aby ochrona poszkodowanego była 100%, musi on spoczywać na desce ortopedycznej, przypięty pasami zabezpieczającymi i stabilizatorami głowy. W zamian w ramach pierwszej pomocy lepiej stosować unieruchomienie ręczne głowy poszkodowanego, utrzymując je do czasu przyjazdu na miejsce zdarzenia ZRM.
Rurka ustno-gardłowa (Guedela). Służy utrzymaniu drożności dróg oddechowych u osoby nieprzytomnej. Alternatywę stanowi odchylenie głowy do tyłu. Polska Rada Resuscytacja zaleca ten sposób udrożnienia zarówno u osób nieurazowych jak i urazowych.
Szyna Kramera. Z jej pomocą wykonuje się unieruchomienie urazów kończyn (złamań, skręceń itd.). W rzeczywistości w ramach pierwszej pomocy raczej nie ma potrzeby jej użycia. W przypadku urazów kończyny górnej poszkodowany bardzo często sam podtrzymuje kończynę, dobierając dla siebie najdogodniejszą pozycję w której odczuwa najmniejsze dolegliwości bólowe. Jeśli chodzi natomiast o urazy kończyny dolnej, jako, że stanowią dysfunkcję narządu ruchu, konieczne jest wezwanie karetki pogotowia. W tym przypadku poszkodowany nie powinien się przemieszczać, powinien przebywać w pozycji zastanej. Jakakolwiek manipulacja np. złamaną kończyną może dostarczyć rannemu jedynie więcej bólu, stresu i późniejszych komplikacji.
Podsumowując. W ramach pierwszej pomocy świadek zdarzenia może wykorzystywać wyroby medyczne dopuszczone do obrotu w naszym kraju. Moim zdaniem jednak czynności ratownicze powinny się ograniczyć do czynności manualnych wykonywanych bezprzyrządowo. Są oczywiście sytuacje, kiedy użycie sprzętu medycznego w ramach pierwszej pomocy jest nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Doskonałym przykładem jest nagłe zatrzymanie krążenia i użycie przez świadka zdarzenia AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Wyświetlenia: 8 154