Resuscytator Pocket BVM – recenzja + wideo

13 lutego 2011, Polecane oraz Sprzęt ratowniczy, 17 komentarzy

Resuscytator, worek samorozprężalny, „ambu”. Podstawowy sprzęt wykorzystywany w SOR, przez zespoły ratownictwa medycznego oraz inne placówki i organizacje. Sprzęt ratowniczy, którego przeznaczenia i sposobu użycia nie trzeba wyjaśniać. Czy jednak worek workowi równy? Nie! Rozmiar ma znaczenie :-)!

Jak zapowiadałem niedawno, przedstawiam Wam recenzję resuscytatora Pocket BVM, podesłanego do testów przez sklep ratowniczy Paramedyk24.pl. W dalszej części artykułu umieściłem również nowość na Ratowniczy.net, tzn. krótką wideorecenzję (wychwytując zająknięcia bądźcie wyrozumiali – podczas nagrywania materiału miałem większą tremę niż przed pierwszym w życiu szkoleniem ;-) ).

Pierwsze wrażenie

Po otrzymaniu od listonosza przesyłki pierwszą moją myślą było: „no ładnie, zamiast worka otrzymałem samą maskę”. Po rozpakowaniu paczki moim oczom ukazało się czarne pudełko, które mieliście już okazję widzieć w zapowiedzi.

Wykonanie

Jak zostałem uprzedzony, pierwsze „zapoznawcze” rozłożenie Pocket BVM wykonałem zwracając uwagę na sposób jego złożenia. Dalej nie mogłem wyjść z podziwu dla dokonanej kompresji urządzenia. Na szczęście w żadnym elemencie ani w żadnym centymetrze kwadratowym nie widać, aby kompresja została dokonana kosztem jakości.

Resuscytator oraz maska są wykonane z silikonu dobrej jakości. Już w samym dotyku jest to odczuwalne, w przeciwieństwie do worka wykonanego z PCV, który możecie zobaczyć na filmie poniżej. Wszystkie części urządzenia (choć oczywiście jest ich niewiele), są dobrze dopasowane. Zewnętrzna warstwa Pocket BVM została wykonana z materiału o chropowatej powierzchni, aby zapobiegać wyślizgiwaniu się worka z rąk ratownika.

Rozmiar ma znaczenie

Po rozłożeniu Pocket BVM jest w pełni funkcjonalnym resuscytatorem, który niczym się nie wyróżnia na tle dotychczas Wam znanych urządzeń. Nie w tym jednakże jego siła, lecz w rozmiarze w trakcie przechowywania. Kiedy testowo zamieniłem w swojej torbie ratowniczej dotychczasowe „ambu” na Pocket BVM to okazało się, że ilość dostępnego miejsca się całkiem przyjemnie zwiększyła, i mogę do torby wrzucić jeszcze kilka gadżetów :-).

Testowany worek samorozprężalny jest na pewno ciekawym rozwiązaniem dla służb, organizacji i medyków, którzy działają w terenie bez zaplecza „karetkowego”. Zresztą sam producent na swojej stronie podaje, że resuscytator jest kierowany do m.in. jednostek militarnych, lotniczych, poszukiwawczych, jako wyposażenie apteczek i zestawów z AED.

Wideorecenzja

Podsumowanie

Workowi samorozprężalnemu Pocket BVM zarówno pod względem jakości jak i ergonomii nie można nic zarzucić. Wprawdzie nie używałem go jeszcze na prawdziwym pacjencie, ale sprzęt przekonał mnie do siebie. Jeśli potrzebujecie urządzenia bardziej ergonomicznego w przechowywaniu to testowany resuscytator spełni Wasze oczekiwania i mogę go śmiało polecić.

Galeria zdjęć Pocket BVM

[nggallery id=18]



Wyświetlenia: 8 750

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: