Resuscytator Pocket BVM – recenzja + wideo

13 lutego 2011, Polecane oraz Sprzęt ratowniczy, 17 komentarzy

Resuscytator, worek samorozprężalny, „ambu”. Podstawowy sprzęt wykorzystywany w SOR, przez zespoły ratownictwa medycznego oraz inne placówki i organizacje. Sprzęt ratowniczy, którego przeznaczenia i sposobu użycia nie trzeba wyjaśniać. Czy jednak worek workowi równy? Nie! Rozmiar ma znaczenie :-)!

Jak zapowiadałem niedawno, przedstawiam Wam recenzję resuscytatora Pocket BVM, podesłanego do testów przez sklep ratowniczy Paramedyk24.pl. W dalszej części artykułu umieściłem również nowość na Ratowniczy.net, tzn. krótką wideorecenzję (wychwytując zająknięcia bądźcie wyrozumiali – podczas nagrywania materiału miałem większą tremę niż przed pierwszym w życiu szkoleniem ;-) ).

Pierwsze wrażenie

Po otrzymaniu od listonosza przesyłki pierwszą moją myślą było: „no ładnie, zamiast worka otrzymałem samą maskę”. Po rozpakowaniu paczki moim oczom ukazało się czarne pudełko, które mieliście już okazję widzieć w zapowiedzi.

Wykonanie

Jak zostałem uprzedzony, pierwsze „zapoznawcze” rozłożenie Pocket BVM wykonałem zwracając uwagę na sposób jego złożenia. Dalej nie mogłem wyjść z podziwu dla dokonanej kompresji urządzenia. Na szczęście w żadnym elemencie ani w żadnym centymetrze kwadratowym nie widać, aby kompresja została dokonana kosztem jakości.

Resuscytator oraz maska są wykonane z silikonu dobrej jakości. Już w samym dotyku jest to odczuwalne, w przeciwieństwie do worka wykonanego z PCV, który możecie zobaczyć na filmie poniżej. Wszystkie części urządzenia (choć oczywiście jest ich niewiele), są dobrze dopasowane. Zewnętrzna warstwa Pocket BVM została wykonana z materiału o chropowatej powierzchni, aby zapobiegać wyślizgiwaniu się worka z rąk ratownika.

Rozmiar ma znaczenie

Po rozłożeniu Pocket BVM jest w pełni funkcjonalnym resuscytatorem, który niczym się nie wyróżnia na tle dotychczas Wam znanych urządzeń. Nie w tym jednakże jego siła, lecz w rozmiarze w trakcie przechowywania. Kiedy testowo zamieniłem w swojej torbie ratowniczej dotychczasowe „ambu” na Pocket BVM to okazało się, że ilość dostępnego miejsca się całkiem przyjemnie zwiększyła, i mogę do torby wrzucić jeszcze kilka gadżetów :-).

Testowany worek samorozprężalny jest na pewno ciekawym rozwiązaniem dla służb, organizacji i medyków, którzy działają w terenie bez zaplecza „karetkowego”. Zresztą sam producent na swojej stronie podaje, że resuscytator jest kierowany do m.in. jednostek militarnych, lotniczych, poszukiwawczych, jako wyposażenie apteczek i zestawów z AED.

Wideorecenzja

Podsumowanie

Workowi samorozprężalnemu Pocket BVM zarówno pod względem jakości jak i ergonomii nie można nic zarzucić. Wprawdzie nie używałem go jeszcze na prawdziwym pacjencie, ale sprzęt przekonał mnie do siebie. Jeśli potrzebujecie urządzenia bardziej ergonomicznego w przechowywaniu to testowany resuscytator spełni Wasze oczekiwania i mogę go śmiało polecić.

Galeria zdjęć Pocket BVM

[nggallery id=18]Wyświetlenia: 7 335

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: