Ratownik marnotrawny czyli powrót do zawodu po przerwie

7 stycznia 2011, Ratownictwo, Komentarze (0)

Dzisiejszy, na dobrą sprawę pierwszy artykuł w nowym roku, stanowi kolejny z cyklu odpowiedzi na pytania Czytelników, które często otrzymuję od Was drogą mailową. Tym razem napisał do mnie Artur z następującą sprawą:

Nazywam się Artur. Mam 25 lat. Dyplom ratownika medycznego zdobyłem w 2006 roku, kończąc medyczne studium zawodowe. Od tamtego czasu nie praktykowałem w zawodzie. Moje pytanie: Czy po tak długim czasie absencji istnieje możliwość powrotu do profesji, np. poprzez kursy, szkolenia, wolontariat, czy też staż? Czy ustawa o państwowym ratownictwie medycznym mówi coś na ten temat?

Rozumiem bardzo dobrze pytanie Artura, gdyż sam pamiętam słowa wykładowców mówiące, że po 5-letniej przerwie w wykonywaniu zawodu jest problem z podjęciem pracy. Niestety żaden z nauczycieli nie potrafił nam wtedy odpowiedzieć na pytanie, co w takim razie należy zrobić, aby móc wrócić do pracy ratownika po takiej długiej przerwie. Na szczęście od tamtych czasów moja wiedza w tej materii się powiększyła a sytuacja prawna ratowników medycznych w Polsce trochę poprawiła. Do rzeczy.

Prawo wykonywania zawodu

Podstawą prawną do pracy niektórych przedstawicieli branży medycznej jest prawo wykonywania zawodu. Dotyczy to m.in. lekarza, stomatologa, pielęgniarki, położnej, farmaceuty. Ratownicy medyczni nie posiadają prawa wykonywania zawodu.

Na jakiej podstawie podejmują więc pracę? Dokumentem mającym moc prawną, uprawniającym do wykonywania zawodu ratownika medycznego i jednocześnie podjęcia pracy, jest dyplom ratownika medycznego. W przypadku Artura będzie to najprawdopodobniej „dyplom uzyskania tytułu zawodowego” ratownika medycznego.

Istotne akty prawne

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest aktualnie głównym aktem prawnym związanym z ratownictwem, do którego warto zaglądać. Definiuje ona m.in., kto może wykonywać zawód ratownika medycznego.

Od czasów zdobycia przez Artura dyplomu ratownika wszedł w życia jeszcze jeden bardzo istotny akt prawny, mianowicie rozporządzenie MZ narzucające doskonalenie zawodowe ratowników medycznych. Zgodnie z nim Artur, jak i każdy inny ratownik medyczny, ma pięć lat na zebranie 200 punktów edukacyjnych.

Odpowiedź

Co więc Artur musi zrobić, aby powrócić do zawodu i pracy ratownika medycznego? Według prawa kompletnie nic, gdyż ratownik medyczny nie ma prawa wykonywania zawodu, które definiowałoby możliwy okres przerwy w jego wykonywaniu, jak to ma miejsce w przypadku np. pielęgniarek. Ustawa o PRM także o przerwach w pracy nie mówi nic, a sam w sobie dyplom zawodowy ratownika medycznego nie może nigdy stracić swojej ważności.

Należy mieć natomiast na uwadze zdobycie punktów edukacyjnych w 5-letnim okresie zgodnie ze stosownym rozporządzeniem pamiętając, że dla osób które uzyskały dyplom przed wejściem w życie rozporządzenia (jak w przypadku Artura) okres edukacyjny rozpoczął się 1 stycznia 2008 roku. Zegar tyka ;-). Od razu w tym miejscu przypomnę, że wspomniane powyżej rozporządzenie nic nie wspomina, co się stanie w przypadku niedopełnienia obowiązku zebrania punktów edukacyjnych. Można się domyślać, że w praktyce przez pracodawcę może zostać postawiony warunek, uzależniający możliwość pracy od posiadania ww.

Praktycznie i rozsądnie rzecz biorąc, przed powrotem do wykonywania zawodu ratownika medycznego powinno się odświeżyć wiedzę i umiejętności – dla dobra pacjentów jak i swojego własnego. Forma wykonania tego będzie uzależniona od indywidualnych możliwości – można wszak zostać ratownikiem-wolontariuszem i nabywać praktyki, jednakże przeżyć też trzeba mieć za co. Uważam, że warto w takich sytuacjach korzystać z wszelkich możliwości: seminariów, szkoleń, staży, codziennej lektury literatury medycznej.



Wyświetlenia: 19 385

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: