Ratowniczy przegląd tygodnia #30

1 listopada 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Witajcie! Zapraszam Was do lektury kolejnego, 30. już przeglądu wiadomości z minionego tygodnia.

Ratownicy będą mogli stosować przymus wobec chorych psychicznie
W piątek miała miejsce nowelizacja Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Wprowadzone zmiany zostały m.in. dostosowane do obecnego systemu ratownictwa a dokładniej do funkcjonowania zespołów podstawowych. Dzięki wprowadzonym zmianom ratownicy medyczni bez zlecenia lekarza będą mogli zastosować przymus bezpośredni.

Łódź ma superkaretkę dla noworodków. Za 600 tys. zł
Do łódzkiego Centrum Matki Polki dotarła nowa karetka neonatologiczna. Mercedes Sprinter został zakupiony za 600 tys. złotych.

TOPR musi wziąć kredyt, żeby ratować życie
Środki MSWiA przeznaczone na dofinansowanie działania TOPR są niewystarczające na pokrycie działalności ochotniczego pogotowia. Aby utrzymać dalsze funkcjonowanie TOPR musi zaciągnąć kredyt by pokryć ok. 40% pozostałych całkowitych kosztów.

Ćwiczenia ratowników z Poznania
Na poligonie pożarniczym w Luboniu odbyły się ćwiczenia ratowników z Poznania. Miały na celu sprawdzenie umiejętności niesienia pomocy w wypadku komunikacyjnym – zderzeniu uległy tramwaj, ciężarówka i samochód osobowy.

Akcja ratowników GOPR w Silesia City Center
W ostatni weekend października ratownicy GOPR uczyli pierwszej pomocy odwiedzających centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach.

Gdzie może dojechać karetka?
Szpital w Myślenicach (woj. małopolskie) pozyskał dwie nowe karetki. Jedna z nich ma trafić do Dobczyc, jednak innego zdania jest jeden z pracowników pogotowia. Twierdzi on, że jeden z nowych ambulansów powinien stacjonować w Pcimiu, gdzie dotychczasowy ma już 7. lat i nie sprawdza się w górzystym terenie.

Dobrze kształcimy pielęgniarki, położne i ratowników
Naczelna Izba Kontroli pozytywnie oceniła system kształcenia m.in. ratowników medycznych na uczelniach wyższych. Zastanawia zdanie:

Jak poinformował Haber, Ministerstwo Zdrowia planuje ujednolicić kształcenie w tym zawodzie.

Białogard: Pijany kierowca karetki uderzył w inny samochód
Karetka przewożąca chorą do szpitala na zabiegi rehabilitacyjne była kierowana przez pijanego kierowcę, który spowodował wypadek. Na szczęście nic nikomu się nie stało. [szkoda tylko, że nie napisano iż była to karetka transportowa]Wyświetlenia: 918

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: