Ratowniczy przegląd tygodnia #25

12 lipca 2010, Wydarzenia, Komentarze (1)

Kolejny tydzień za nami, czas więc na sprawdzenie, co ciekawego w nim się wydarzyło.

Śląscy policjanci i ratownicy będą uczyć się języków
Ratownicy medyczni ze Śląska jako przedstawiciele służb dbających o porządek i bezpieczeństwo będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych z języków obcych. Szkolenia językowe będą zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo na EUROpejskim poziomie” i sfinansowane ze środków UE. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w szkoleniu z języka angielskiego lub niemieckiego, trwającym 100 godzin.

Wojewoda chce zreformować wielkopolskie pogotowie
Piotr Florek, wojewoda Wielkopolski, planuje reorganizację systemu ratownictwa od stycznia przyszłego roku. Obecnie każdy powiat ma własne pogotowie ratunkowe oraz dyspozytorów. Proponowane zmiany podzieliłyby województwo Wielkopolskie na pięć rejonów działania, przy zachowaniu obecnej liczby karetek. Projekt zmian ma spowodować zwiększenie ilości dysponowanych karetek z poszczególnych CPRów, a co za tym idzie większe możliwości w transporcie poszkodowanych do wyspecjalizowanych szpitali.

Kolizja na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Fieldorfa
W środę w Warszawie doszło do kolizji karetki pogotowia z samochodem osobowym marki Honda. Pojazd osobowy przejeżdżał przez skrzyżowanie na zielonym świetle, stąd winę za zdarzenie ponosi kierowca karetki, który nie zachował należytej ostrożności wjeżdżając na świetle czerwonym. W zdarzeniu na szczęście nikt nie został ranny.

Bus zderzył się z karetką na sygnale – 2 osoby nie żyją
W zdarzeniu do którego doszło w niedzielę niestety uczestnicy nie mieli tyle szczęścia. Do wypadku doszło pod Giżyckiem w woj. warmińsko-mazurskim na drodze krajowej nr 63. Kierowca busa chcąc ustąpić miejsca nadjeżdżającej z tyłu karetce pogotowia zjechał na pobocze i nagle stracił panowanie nad kierownicą. Bus obrócił się i uderzył w karetkę. W wyniku zderzenia z karetką kierowca busa i pasażerka zginęli na miejscu a załoga karetki z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Zachodniopomorskie: ratownicy medyczni dostaną szczegółowe wytyczne
Od dzisiaj w województwie zachodniopomorskim obowiązują wytyczne postępowania dla ratowników pracujących w zespołach ratownictwa medycznego podstawowych. Procedury mają szczegółowo określać sposób działania w przypadku najcięższych sytuacji z dziedziny kardiologii, neurologii, w postępowaniu w urazach oraz z kobietami w ciąży. Wytyczne mają zastąpić dotychczas stosowaną w województwie procedurę „Na ratunek” i trudne decyzje będą podejmować same załogi ZRM a nie lekarz-koordynator wojewódzki.Wyświetlenia: 911

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: