Ratowniczy przegląd tygodnia #23

7 czerwca 2010, Wydarzenia, Komentarze (1)

Pijani domownicy pobili ekipę karetki pogotowia podczas interwencji
1 czerwca w powiecie żarskim (woj. lubuskie) wieczorem mężczyzna wezwał karetkę z powodu bólu w klatce piersiowej. Przybyły na miejsce zespół specjalistyczny zdecydował o zabraniu pacjenta do szpitala. Wychodząc z mieszkania, członkowie zespołu ratownictwa medycznego zostali zaatakowani przez nietrzeźwych domowników. Wskutek zajścia członkowie zespołu doznali licznych potłuczeń, pierwszej pomocy udzielili im przybyli na miejsce policjanci. Za czynną napaść na funkcjonariuszy publicznych zostały zatrzymane trzy pijane osoby.


Białystok: sąd skazał uczestnika wypadku, który pobił ratownika

W Sądzie Rejonowym w Białymstoku zakończyła się sprawa pobicia ratownika medycznego przez pijanego pacjenta. Do zdarzenia doszło kilka miesięcy temu – ratownicy zostali wezwani do wypadku, w którym samochód wjechał w płot. Dwóch nietrzeźwych pacjentów przy obecności policjantów zachowywało się bez zastrzeżeń, jednak w drodze do szpitala zaczęły się problemy. Mężczyzna leżący na noszach zaczął grozić śmiercią ratownikowi, odpiął się z pasów i pobił medyka. W wyniku zdarzenia ratownik (kontraktowy) przez dwa tygodnie musiał przebywać na zwolnieniu lekarskim.
Sąd skazał mężczyznę na cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i przyznał ratownikowi odszkodowanie w wysokości 1000 zł. Może wyrok nie jest oszałamiający ale dla nas to przykład, koleżanki i koledzy, że warto zgłaszać na policję każdą agresję ze strony pacjentów!

Śmierć ratownika ze śmigłowca Anakonda. Dlaczego zginął?
Do tragicznego wydarzenia doszło w sobotę, 5 czerwca na lotniku wojskowym Babie Doły w pobliżu Gdyni. W trakcie wykonywania codziennej, standardowej próby śmigłowca Marynarki Wojennej „Anakonda”, ratownik pokładowy spadł na ziemię z wysokości ok. 15-20 metrów. Po wypadku, 43-letni bosman sztabowy Dariusz Szymański został natychmiast przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Niestety pomimo udzielonej natychmiastowej pomocy zmarł na stole operacyjnym po 4 godzinach od wypadku. Sprawę zbada wojskowa prokuratura oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Ratownictwo medyczne wyjeżdża już z nowej siedziby
W Pruszkowie (woj. mazowieckie) 1 czerwca rozpoczęła funkcjonowanie stacja wyjazdowa pogotowia ratunkowego. Dla ratowników (3 zespołów ratownictwa medycznego) przeznaczono jedno skrzydło nowo wyremontowanego budynku, w pozostałych jego częściach niedługo mają zostać uruchomione gabinety lekarskie. Całość inwestycji – 520 tys. zł. – została sfinansowana ze środków powiatu pruszkowskiego.

Kolizja na ul. Gdańskiej w Słupsku. Opel astra uderzył w karetkę jadącą na sygnale z pacjentem
Do wypadku doszło w godzinach porannych na jednym ze skrzyżowań w Słupsku. W jadącą na sygnale karetkę z pacjentem z udarem mózgu do Gdańska uderzył Opel Astra. Na szczęście w wyniku zdarzenia pacjent nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast urazu nogi doznał ratownik medyczny, który siedział na fotelu przy noszach. Przyczyny wypadku bada Policja.

Łódź: zniknie absurdalny zakaz wjazdu karetek na Piotrkowską…
Piotrkowska, jako reprezentacyjna ulica Łodzi, częściowo jest wyłączona z normalnego ruchu samochodowego. Po zamkniętym odcinku mogą jednak jeździć mieszkańcy, dostawcy do sklepów, taksówki, dostawcy pizzy ale karetki…nie! Zgodę na wjazd na Piotrkowską można uzyskać z magistratu po złożeniu odpowiednich dokumentów. Tak też postąpił właściciel firmy Medax-Trans po tym, jak kierowca jego karetki otrzymał mandat. Urzędnicy jednakże ze względu na „brak podstaw” odmówili wydania firmie zezwolenia. Dopiero opisanie sprawy przez Gazetę Wyborczą pomogło w sprawie – do czasu wydania przez Urząd Miasta Łodzi nowego rozporządzenia, straż miejska i Policja mają nie czynić żadnych przeszkód w przejeździe karetek przez Piotrkowską.

Warmińsko-mazurskie. Darmowe szkolenia dla młodych ratowników
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzi darmowe szkolenie na ratowników wodnych dla 80 osób. WOPR zaprasza na szkolenie w szczególności kobiety, jako że stanowią one w szeregach ratowników wodnych ogromną mniejszość. Szkolenie sfinansowane będzie ze środków UE, szacowany koszt wynosi ok. 1,5 mln zł.Wyświetlenia: 1 036

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: