Ratowniczy przegląd tygodnia #19

5 kwietnia 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Dorośli się śmiali, a one ratowały przechodnia
Kolejne wydarzenie, w którym to dzieci udzielają pierwszej pomocy gdy dorośli stoją bezczynnie. Starszy mężczyzna na jednej z ulic Gdańska źle się poczuł, stracił przytomność. Dorośli nie kiwnęli palcem żeby mu pomóc i śmiali się, że „pewnie pijany”. Widząc to jedna z trzech dziewczynek, 10-letnia Marta od razu zadzwoniła na pogotowie i w fachowy sposób przekazała zgłoszenie. Dzięki niej ratownicy dojechali do mężczyzny w 3 minuty i od razu podjęli akcję reanimacyjną, jak się później okazało – skuteczną.

Niecodzienna kolizja w Będziechowie. Karetka uderzyła w dzika
Nietypowa sytuacja miała miejsce w powiecie słupskim. W nocy karetka jadąc do chorego zderzyła się z dzikiem. W wyniku tego ambulans stracił przedni zderzak, uszkodzona została też chłodnica i klimatyzacja. Załodze karetki na szczęście nic się nie stało. Stan zwierzęcia nie jest znany.

Lublin: pijany kierowca prowadził karetkę
W Lublinie został zatrzymany przez policję 60-letni kierowca pogotowia ratunkowego, w związku z prowadzeniem ambulansu pod wpływem alkoholu. Mężczyzna w wydychanym powietrzu w momencie zatrzymania miał 0,6 promila alkoholu. Zgłoszenie na policję zostało przekazane po dowiezieniu jednego z pacjentów do szpitala i zostało wykonane poprzez komunikator internetowy gadu-gadu. Był to drugi wyjazd pijanego kierowcy w tym dniu.

Ratownicy z województwa mają problem. Aby zachować uprawnienia muszą przejść dodatkowy płatny kurs
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego aby zachować swoje uprawnienia, muszą się dokształcić. Chodzi o kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, który powinni odbyć na własny koszt. Teoretycznie do 19 marca br. mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji, jednak wielu z nich tego nie zrobiło.

W Zduńskiej Woli trwa batalia o ratownictwo medyczne
Falck Medycyna po wygranym przetargu na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego proponuje wsparcie jednostek publicznych. Karetki zakupione dla miejscowego szpitala zostały sfinansowane ze środków UE. Jeśli nie będą funkcjonować w systemie państwowego ratownictwa, to szpital musi całą kwotę – 820 tys. zł dofinansowania zwrócić. Pomoc oferuje pani prezes Falck Medycyna, proponując zakup karetek od szpitala.

MSWiA przygotowuje ustawę o bezpieczeństwie narciarzy i turystów
MSWiA tworzy projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Ważnym punktem ustawy ma być przekazanie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa na stokach narciarskich ich właścicielom. Bezpieczeństwo na stoku miałby wg. niej zapewniać ratownik narciarski niekoniecznie będący ratownikiem GOPR czy TOPR, ale będący przeszkolony przez te służby z zakresu udzielania pierwszej pomocy i transportu poszkodowanych.



Wyświetlenia: 900

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: