Ratowniczy przegląd tygodnia #18

31 marca 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Ginekolog zamiast anestezjologa. Lekarze z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nie spełniają warunków
W województwie zachodniopomorskim do pacjenta zamiast lekarza anestezjologa czy specjalisty medycyny ratunkowej może w zespole ratownictwa medycznego przyjechać np. ginekolog. Jest to możliwe przez włączenie do przepisów zapisu, który to wymogło na ustawodawcach stowarzyszenie dyrektorów pogotowia ratunkowego. Wg. przepisu w karetce specjalistycznej do końca bieżącego roku mogą pracować lekarze bez specjalizacji czy też z całkiem odmienną, jak otolaryngologia, ginekologia, psychiatria czy radiologia.

Jedyne takie lądowisko w województwie
W Łomży przy szpitalu wojewódzkim powstanie nowoczesne lądowisko dla śmigłowców LPR. Jest to inwestycja konieczna, gdyż przy gorszej pogodzie śmigłowce nie są w stanie wylądować na terenie przyszpitalnym. Budowa ma ruszyć w czerwcu tego roku, a w raz z nią rozpocznie się modernizacja szpitalnego oddziału ratunkowego. Większość kosztów zostanie pokrytych z dotacji unijnej.

Trzy nowe karetki po 400 tysięcy
Oddział Falck’a w Giżycku otrzymał 3 nowe karetki systemowe. Dwa z nich tworzą zespoły podstawowe a jedna specjalistyczny. Nowe karetki powstały na bazie pojazdów marki Volkswagen Crafter, z zabudową AMZ-Kutno. Koszt jednej wyniósł 400 tysięcy złotych.

Pogotowie ratunkowe Lublin słucham? Mam katar! Przyjeżdżajcie!
Pogotowie ratunkowe z Lublina boryka się z problemem nieuzasadnionych wezwań karetek i mocnego nadużywania numeru 999. Problem stanowią osoby wzywające karetkę do złego samopoczucia, przeziębienie, bóli miesiączkowych itp. oraz stali klienci nadużywający alkoholu. Niektórzy pacjenci pogotowia traktują także karetkę jako darmowy transport do szpitala, gdy lekarz POZ wystawi im skierowanie.

Dłużej poczekają na karetkę
Dyrektor szpitala w miejscowości Nisko (woj. podkarpackie) walczył o dodatkową, trzecią karetkę stacjonującą w miejscowości. Sytuacja jednak się pogorszyła, gdyż zamiast otrzymać dodatkową, jedna z dwóch została zabrana i przeniesiona do miejscowości oddalonej o 20 km. Decyzja wojewody wynika z nowego planu i z potrzeby skrócenia czasów dojazdu karetek do najdalej oddalonych miejscowości. Wcześniej w ekstremalnych sytuacjach karetka jadąc do chorego musiała pokonać odległość 40 km.

Skandal w Maszewie. Lekarka odmówiła pomocy, człowiek zmarł na ulicy
W Maszewie w województwie zachodniopomorskim 59-letni mężczyzna stacił przytomność na ulicy, 500 metrów od przychodni. Obok miejsca przejeżdżał patrol policji, który widząc zaistniałą sytuację od razu przystąpił do udzielania pomocy. Jeden z funkcjonariuszy rozpoczął resuscytację a drugi udał się po pomoc lekarską do przychodni. Niestety pracująca tam lekarka nie zrobiła nic, aby pomóc mężczyźnie:

Doktor Ewa L. nie ma sobie nic do zarzucenia, twierdzi, że miała sporo zajęć w przychodni, a gdy dotarła na miejsce była już karetka.



Wyświetlenia: 851

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: