Ratowniczy przegląd tygodnia #17

16 marca 2010, Wydarzenia, 2 komentarze

Witam Was w 17. przeglądzie wiadomości ratowniczych z minionego tygodnia. Przez nawał pracy i szkoleń w rozjazdach tydzień temu przegląd nie pojawił się w ogóle, to jednak raczej był przypadek jednorazowy. Zapraszam do lektury!

Podniebna karetka już ratuje
Na warszawskim lotnisku Babice stacjonuje już nowoczesny śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC 135. Maszyna zastąpi wysłużony śmigłowiec Mi-2 i jest trzecią, po Krakowie i Szczecinie, działającą w strukturach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Panie sprawdzają się w każdym zawodzie
Marzanna Sierocka jest oddziałową szpitalnego oddziału ratunkowego w Suwałkach. Jest równocześnie jedyną kobietą w tym rejonie, pracującą w pogotowiu ratunkowym jako kierowca karetki. Artykuł przedstawia pracę w pogotowiu z perspektywy kobiety-kierowcy ambulansu.

W Wołczynie będą zbierać podpisy w sprawie dodatkowej karetki dla gminy
Mieszkańcy Wołczyna (woj. opolskie) będą zbierać podpisy pod petycją w sprawie zmiany rozmieszczenia karetek w rejonie, co ma zapewnić stacjonowanie ambulansu w ich miejscowości. Jest to jedyny sposób na zapewnienie szybszej pomocy pacjentom oczekującym na przyjazd karetki. Dotychczas czasy dojazdu niejednokrotnie przekraczają ustawowe normy, wynosząc nawet kilkadziesiąt minut.

Nowoczesna karetka w Połańcu
W Połańcu (woj. świętokrzyskie) rozpoczął pracę nowy ambulans marki volkswagen crafter. Karetka stanowi jeden z trzech nowych pojazdów staszowskiego pogotowia, zakupionych dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Niebezpieczne karetki dla… chorych
Pogotowie ratunkowe w Przemyślu (woj. podkarpackie) boryka się z problem niesprawnych ambulansów. Tabor pogotowia stanowi 7 karetek, z czego przynajmniej 3-4 powinny zostać wymienione na nowe. Trwa poszukiwanie środków finansowych na zakup ambulansów choć wiadomo już, że marszałek województwa żadnymi pieniędzmi na ten cel nie dysponuje.

Krakowskie osiedla zamknięte dla karetek
Społeczności nowych bloków i osiedli coraz częściej zamknięte są za ogrodzeniami, bramami wjazdowymi, szlabanami. To przezorne bezpieczeństwo w niektórych sytuacjach powoduje zagrożenie, kiedy do bloku nie mogą dojechać służby ratownicze. W dużym stresie osoby wzywające pomocy zapominają bramy otworzyć i dochodzi do sytuacji, kiedy przez kilka minut karetka pogotowia czy wóz straży pożarnej nie może dostać się do potrzebujących.

Więcbork. Nowe karetki dla mieszkańców powiatu
W Więcborku (woj. kujawsko-pomorskie) rozpoczęły pracę dwa nowe ambulanse. Pojazdy marki volkswagen crafter zastąpiły wysłużone mercedesy sprintery. Zostały zakupione za kwotę 777 tysięcy złotych i w 85% sfinansowane ze środków unijnych. Jedna z karetek jako zespół „P” będzie stacjonowała przy szpitalu, druga jako „S” na terenie komendy PSP w Sępólnie.

Ratownicy medyczni na motocyklach i rowerach wracają na ulice Krakowa
Grupa ratownicza rkwadrat ostatnimi czasy miała problemy ze współpracą z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym. Teraz jednak ratownicy R2 wracają na ulice Krakowa. Wojewoda małopolski zadecydował, że ratownicy będą pomagać mieszkańcom w ramach porozumienia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dyspozytorzy, jeśli tylko będzie taka potrzeba, mają przekazywać ratownikom motocyklom i rowerowym wezwania do interwencji.Wyświetlenia: 1 329

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: