Ratowniczy przegląd tygodnia #16

2 marca 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Witam w kolejnym, szesnastym już przeglądzie wiadomości ratowniczych minionego tygodnia. Wychodzi na to, że niniejszą prasówkę publikuję dla Was już prawie 4 miesiące – ależ ten czas straszliwie mknie do przodu :-). Zapraszam Was do lektury bo, jakby nie patrzeć za okno, zeszły tydzień był bardzo gorący.

Za zderzenie z karetką grozi mu do trzech lat więzienia
Kierowcy, który w okolicy miejscowości Nowa Sól spowodował zderzenie z karetką, grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Mężczyzna zawracając i włączając się do ruchu na trasie wjechał na przeciwległy pas i zajechał drogę karetce pogotowia. 29-latek przyznał się do winy i poprosił o dobrowolne poddanie się karze.

Wykrwawił się na ulicy. Zawiódł numer 112
W centrum Warszawy w niedzielny wieczór u mężczyzny wystąpił silny krwotok z przewodu pokarmowego. Nie udało się go niestety uratować, gdyż zawiódł numer alarmowy 112. Pomoc wzywała farmaceutka z pobliskiej apteki, jednak została połączona z dyżurnym policji. Tłumaczyła ona, że nie może połączyć się z pogotowiem z powodu zmiany pracowników na dyżurze. W końcu zdesperowani świadkowie zdarzenia na własną rękę zawieźli człowieka do szpitala, jednak pomimo reanimacji na OIOMie zmarł.

Jak ratuje pogotowie
Gazeta Wyborcza kilkukrotnie opisuje sytuacje, w których ciężko chorzy pacjenci, m.in. z zawałami serca i udarami mózgu, przewożeni są przez zespoły ratownictwa medycznego nie do ośrodków specjalistycznych a do najbliższych szpitali. Skraca to znacznie czas wdrożenia specjalistycznego leczenia, gdyż do ośrodka docelowego chory przewożony jest karetką transportową nawet kilka godzin później.

Do Wałbrzycha ma trafić ambulans, który ratuje życie noworodków
Na Dolnym Śląsku już niedługo pomocy najmłodszym będą udzielać aż trzy karetki neonatologiczne. Nowy ambulans pomagający noworodkom od początku marca ma stacjonować przy szpitalu dziecięcym w Wałbrzychu. Koszt karetki – 640 tys. zł. – pokrył wałbrzyski szpital i urząd marszałkowski.

Karetka dla wybranych
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że karetka pogotowia może udzielić pomocy potrzebującym tylko i wyłącznie w warunkach pozaszpitalnych. Problem pojawia się w momencie, jeśli nagłej pomocy potrzebuje pacjent placówki bez zaplecza w postaci SORu czy OIOMu, np. szpital psychiatryczny. Tam karetka nie przyjedzie i to szpital ma obowiązek zapewnić transport choremu do jednostki ratującej życie.

Oto najszybsza karetka w województwie
Do gdańskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zawitał już najnowszy śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC 135. Wprawdzie nie pełni on jeszcze dyżurów, jednak już piloci LPR trenują na nim loty – każdy z nich ma wylatać na EC 135 pięćdziesiąt godzin, zgodnie ze specjalnym programem szkoleniowym.

Od marca pogotowie dojedzie szybciej do chorego
W Warszawie w dzielnicy Białołęka w tym miesiącu ma zacząć działać druga stacja pogotowia ratunkowego. Będzie się mieścić przy ulicy Dorodnej 16. Dzięki nowej lokalizacji czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego nie powinien przekraczać ustawowych 8 minut od momentu wezwania karetki.Wyświetlenia: 1 492

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: