Przeterminowane leki – co z nimi zrobić?

18 września 2013, Ochrona zdrowia, 3 komentarze

Wszystko, co przeterminowane, dla naszego bezpieczeństwa nie powinno być spożywane. Przeterminowany o jeden dzień serek wiejski krzywdy pewnie naszemu zdrowiu nie wyrządzi, większą jednak uwagę należy zwrócić w stronę przeterminowanych produktów farmaceutycznych. Leków przeterminowanych nie wolno zażywać.

Nie każdy jednak wie, że leków przeterminowanych nie powinno się również wyrzucać ot tak, do kosza na śmieci. Są to tzw. odpady niebezpieczne – a skoro niebezpieczne, to nie należy ich również spuszczać wraz ze strumieniem wody w toalecie. W takim razie co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Skoro nie zjadamy, nie wyrzucamy, nie spuszczamy w kibelku to…oddajemy w przeznaczonego do tego miejsce! Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłem. Od dłuższego już czasu w aptekach ustawianie są pojemniki na leki przeterminowane, tak jak w niektórych sklepach stoją pojemniki na zużyte baterie i elektronikę.

Sens zbierania przeterminowanych leków

Leki przeterminowane (i nie tylko) mają swój numer nadany przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów, jest to kod odpadu 20 01 32. Zostały one umieszczone w grupie „odpadów komunalnych segregowanych i gromadzonych selektywnie” – tego stwierdzenia chyba tłumaczyć nie trzeba.

Przeterminowane leki

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, nie patrząc na przepisy prawa, w której wyrzucasz na śmietnik pełne dwa opakowania antybiotyków, które kilka lat temu nie zostały przez Ciebie wykorzystane. Wyobraź sobie dalej, że, jakimś cudem – co nie jest nierealne, te kolorowe tableteczki przykuwają uwagę kilkuletniego dziecka, które z radością w trakcie zabawy zaczyna je pałaszować…

Czy chciałbyś, aby Twoje dziecko nażarło się (przeterminowanych) leków, po których może stracić życie, a w najlepszym wypadku wylądować z ciężkim zatruciem w szpitalu? Chyba raczej nie.

A tego typu sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, o czym napisała wczoraj Gazeta Wrocławska:

– Na spacerze z psem przy ogródkach działkowych na Klecinie odkryłam karton z lekami – mówi nasza czytelniczka [dane do wiadomości redakcji]. – Moją uwagę wzbudził fakt, że zostały one porzucone przy jednym z ogrodzeń. Jestem z zawodu farmaceutką, więc to odkrycie zmroziło mi krew w żyłach. W przemokniętym kartonie leżał około kilogram leków domowego użytku, w tym etopiryna, antybiotyk taromentin i maść przeciwbólowa. Szeroki był to asortyment leków.

Na szczęście na przeterminowane leki leżące odłogiem natrafił dorosły a nie dziecko. Na szczęście był w pełni władz umysłowych i ich nie zjadł. A gdyby było inaczej? Pozbycie się leków w taki właśnie sposób jest skrajnym brakiem odpowiedzialności i powinno być surowo karane. Tym bardziej, że w obecnych czasach większość aptek posiada pojemniki na zużyte leki.

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki w Krakowie?

W internecie możesz znaleźć adresy aptek przyjmujących przeterminowane leki w Twoim mieście. Możesz także podejść do najbliższej – tam pewnie też je przyjmują. W Krakowie takich aptek jest ponad 170! W dzielnicy, w której mieszkam – 15.

ZOBACZ listę aptek w Krakowie, które przyjmują przeterminowane leki

PS Na zdjęciu widać lek podawany dożylnie, który zmienił swoją „konsystencję”, skrystalizował się. Takich leków, nawet jeśli są ważne, również nie należy zażywać.



Wyświetlenia: 11 501

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: