Praca dla ratownika medycznego – przegląd możliwości
Temat podejmowania pracy, zwłaszcza tej pierwszej, przez ratowników medycznych jest coraz częściej poruszany zarówno w świecie wirtualnym jak i realnym. Powód jest jeden: brak miejsc pracy dla świeżo upieczonych adeptów kierunku ratownictwo medyczne, spowodowany wysyceniem rynku ratownikami już kilka lat temu. Uczelnie i szkoły policealne liczby przyjmowanych osób na ratownictwo nie zmniejszają a wręcz przeciwnie – co roku tworzone są nowe kierunki na kolejnych uczelniach i w policealnych szkołach.
Ratownictwo medyczne od kilku ostatnich lat jest wyjątkowo modnym i popularnym kierunkiem, niestety tylko do momentu uzyskania kwalifikacji zawodowych. Mając już w rękach czy to tytuł licencjacki czy dyplom zawodowy absolwenci otwierają oczy i pytają o to, gdzie mogą dostać swoją pierwszą pracę i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Niniejszy artykuł nie zaprezentuje na pewno wszystkich możliwości pracy dla ratownika medycznego, ma natomiast na celu ukazanie innych szans zatrudnienia niż tylko w pogotowiu ratunkowym.
1. Pogotowie ratunkowe
Pogotowie i zespoły ratownictwa medycznego są dokładnie tym miejscem, gdzie ratownik medyczny pracować powinien. Praca w pogotowiu ratunkowym możliwa jest na stanowisku ratownika medycznego lub ratownika-kierowcy karetki. Do drugiego ze stanowisk ratownik powinien mieć naprawdę ogromne doświadczenie jako kierowca – kierowanie pojazdem uprzywilejowanym nie jest świetną zabawą w jazdę „na gwizdkach”. Forma zatrudnienia na etacie w wielu placówkach pogotowia zostaje wypierana przez potocznie nazywane „kontrakty”, czyli formę umowy cywilnoprawnej w której ratownik musi prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.
W ramach pogotowia ratunkowego ratownik medyczny może pracować także na stanowisku dyspozytora medycznego. Niestety osoby, które dopiero co zostały ratownikami szans na to nie mają, gdyż wg Ustawy o PRM dyspozytorem może być osoba o co najmniej 5-letnim doświadczeniu zawodowym.
2. Szpitalny Oddział Ratunkowy
SORy działają w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego także i tam może się znaleźć miejsce dla ratownika medycznego. Szczerze powiedziawszy, jeśli osoba niepracująca w pogotowiu chce mieć styczność z ratownictwem to powinna się zaczepić właśnie tutaj, gdyż poniżej opisane opcje pracy dla ratownika z prawdziwym ratownictwem będą miały coraz mniej wspólnego (może jeszcze oprócz 3.).
3. Służby mundurowe
Z różnych doniesień wynika, że służby mundurowe a w szczególności wojsko są jedynym miejscem, gdzie na ratowników medycznych wciąż jest zapotrzebowanie. Oczywiście tam charakter pracy jest bardzo specyficzny, jednak jeśli komuś odpowiada, to czemu nie? Ratownik medyczny może także próbować sił w Straży Pożarnej czy Straży Granicznej, do struktur Policji natomiast z tego co wiem medycy przyjmowani nie są.
4. Inne oddziały szpitalne
Jakiś czas temu w przypływie niedostatku pielęgniarek ratownicy medyczni byli zatrudniani w niektórych szpitalach także na innych niż SORy i izby przyjęć oddziałach jak np. OIOMy, chirurgie, neurologie, interny. Izby pielęgniarskie usilnie zwalczały ten proceder, jednak być może jeszcze jest taka możliwość? Popytać nie zaszkodzi.
5. Prywatne firmy medyczne
W gronie firm niepaństwowych znaleźć można centra sprawujące opiekę medyczną nad pacjentami, firmy oferujące transport medyczny czy zabezpieczenia medyczne imprez. O etat w takich miejscach może być ciężko, jednak zawsze można popracować przez chwilę na podstawie kontraktu czy też umowy-zlecenia.
6. Firmy prowadzące szkolenia
Tutaj praca nie jest związana z bezpośrednim ratowaniem ludzkiego życia a z edukacją innych w zakresie pierwszej pomocy i/lub ratownictwa medycznego. Pamiętać należy, że do prowadzenia niektórych szkoleń (np. kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli, kurs KPP) konieczne jest wg prawa posiadanie min. 3-letniego doświadczenia zawodowego. Prowadzenie szkoleń może niejednokrotnie być bardziej opłacalne niż wcześniejsze opcje a sama praca na pewno jest bezpieczniejsza, „czystsza” i mniej obciążająca psychicznie i fizycznie.
7. Własna działalność gospodarcza
W niektórych przypadkach jest niezbędna do podjęcia zatrudnienia np. w pogotowiu ratunkowym, jak pisałem zresztą już o tym wcześniej. Natomiast mając już DG otwartą, możesz zarabiać jak Ci się podoba: podejmować dodatkowe kontrakty w innych placówkach medycznych, prowadzić kursy, oferować zabezpieczenia medyczne, doradztwo, otworzyć sklep internetowy etc. Wystarczy dobry pomysł ;-).
8. Firmy farmaceutyczne i inne medyczne
Będąc wykształconym medykiem ze zdolnościami marketingowymi możesz podjąć pracę totalnie odbiegającą od ratownictwa, na stanowisku przedstawiciela medycznego/farmaceutycznego. Kontakt z medycyną będziesz mieć jedynie poprzez wąską grupę specjalistycznego sprzętu czy też leków, znam jednakże ratowników, którzy w ten sposób pracują.
Mam nadzieję, że powyższa lista miejsc w których młody ratownik medyczny może pracować, przyda się absolwentom będącym „w kropce”. Pamiętajcie, że wcześniej czy później jakieś stanowisko w pogotowiu ratunkowym się zwolni – pytanie tylko, czy do tego czasu dalej będziecie chcieli pracować w ratownictwie, czy przypadkiem nie znajdziecie lepszej pracy?
A może z własnego doświadczenia znacie jeszcze jakieś inne miejsca, gdzie znajdzie się praca dla ratownika medycznego? Ciekawy też jestem, jak długo czekaliście na dostanie wymarzonej posady w pogotowiu ratunkowym? Zachęcam do dzielenia się wiedzą z innymi w komentarzach :-).
Wyświetlenia: 124 086