Pośpiech bezlistosnym mordercą

13 grudnia 2007, Sytuacje, 11 komentarzy

Kręta droga poza miastem. Nienajlepsze warunki do jazdy, zwłaszcza szybkiej – noc, śliska nawierzchnia, i te zakręty.
„Wypadek samochodowy, nieprzytomny”. Na miejscu byliśmy po kilku minutach, wypadek miał miejsce dosyć blisko naszej stacji. Miejsce w którym nastąpił wypadek było zabezpieczone przez Policję, Straż Pożarna nie dotarła jeszcze.

Samochód osobowy wbity przednią lewą częścią w ciężarówkę. Nie wróżyło to dobrze dla kierowcy. Po ręcznej stabilizacji szyjnego odcinka kręgosłupa podnieśliśmy „do pionu” kierowcę, który leżał na desce rozdzielczej obok kierownicy. Kontrola ABC. Brak oddechu. Brak tętna zarówno na tętnicy promieniowej jak i szyjnej. Wydobycie kierowcy z auta było niemożliwe. Straży Pożarnej dalej nie było, a nogi poszkodowanego były zaklinowane pod kierownicą. Jeszcze przyłożenie łyżek defibrylatora do klatki piersiowej – brak aktywności elektrycznej serca. Kierowca osobowego auta był bez szans na przeżycie. Zbieramy sprzęt do karetki.
W tym momencie policjant przyprowadził nam pasażera jadącego osobówką. Mężczyzna był w szoku, zdezorientowany, nie wiedział co się stało. Twarz i głowę miał zakrwawioną, na szczęście był to tylko rozcięty łuk brwiowy. Opatrunek z gazików jałowych i Codofixu (elastyczna siatka do podtrzymywania opatrunków – zastępuje bandaż). Badanie wykazało dodatkowo jedynie stłuczenie nogi. Oddech w normie, tętno przyspieszone, miarowe. Ciśnienie tętnicze krwi 170/90. Poszkodowany był stabilny, wydolny krążeniowo i oddechowo. Przed transportem jeszcze założenie dostępu dożylnego na wypadek pogorszenia stanu pacjenta w trakcie drogi.

Szczegóły tego wypadku zbada Policja. Pewnym jest fakt, że zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych i dostosowanie prędkości do stopnia trudności trasy, mogłoby zapobiec niejednej niepotrzebnej śmierci, nie tylko w tym przypadku. O dużym szczęściu może mówić pasażer auta osobowego. Wyszedł z tego wypadku bez większych uszkodzeń, urazów, złamań, pomimo tego, że nie miał zapiętych pasów.Wyświetlenia: 2 408

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: