Pojazd uprzywilejowany na drodze – jak się zachować?

17 listopada 2011, Inne, 16 komentarzy

Słyszysz pojazd uprzywilejowany na sygnale. Rozglądnięcie się dookoła, spojrzenie w lusterko – z której strony nadjeżdża? Zjechać na pobocze/chodnik, zmienić pas ruchu, zatrzymać się czy może puścić kierownicę i zasłonić dłońmi oczy?

Zachowania kierowców na drodze słyszących sygnały np. karetki, są nieprzewidywalne. Wprawdzie przepisy ogólnie rzecz biorąc regulują, co kierowca w takiej sytuacji zrobić powinien, lecz podkreślić tu należy słowo „ogólnie”.

Pracownicy zespołów ratownictwa medycznego bardzo często są świadkami irracjonalnych zachowań kierowców. Nagłe i ostre hamowanie na kilka-kilkanaście metrów przed karetką, niemożność wjechania na krawężnik, przeciskanie się przez korek za karetką jadącą na sygnale – to tylko kilka przykładów z życia.

Jak to wygląda w praktyce? Zapraszam Was do obejrzenia kilkuminutowej kompilacji wpadek kierowców na drodze:

Kodeks Drogowy

Sposób zachowania się uczestników ruchu drogowego podczas spotkania z pojazdem uprzywilejowanym określa Dział II Rozdział 1. Art. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Przepisy, jak widać, jasno określają, co kierowca zrobić powinien.

A w praktyce?

Codzienność pokazuje, że wielu kierowcom niespieszno do ułatwiania przejazdu karetce pogotowia. Że wielu z nich, nawet jeśli chce, robi to nieumiejętnie, obnażając swoją niedostateczną technikę prowadzenia pojazdów, o reagowaniu w sytuacjach stresujących (choć na drodze może być ich wiele) nie wspominając.

Skąd te braki? Ewidentnie leży edukacja kierowców w zakresie stosownego reagowania. W trakcie obowiązkowego kursu nauki jazdy instruktor musi przekazać szeroki zakres materiału w ograniczonym czasie. A kursy doskonalące? Obowiązkowych jak na ten moment nie ma, decydują się więc na nie osoby o większej świadomości jak i pracodawcy, których pracownicy spędzają miesięcznie wiele godzin w trasie.

Jak się zachować?

Wydaje się, że na postawione powyżej pytanie odpowiedź jest krótka i banalna: „Kierowco! Myśl!”. To by było jednak zbyt duże uproszczenie, stąd o odpowiedź na pytanie „jak powinni się zachować kierowcy na drodze widząc/słysząc karetkę?” poprosiłem Łukasza Kulawika – ratownika medycznego-kierowcę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego:

Kierowcy powinni przede wszystkim zachować spokój, nagminnie spotykane jest bezmyślne naciskanie na hamulec jednocześnie uniemożliwiając przejazd karetki między samochodami – wielokrotnie zdarza się, że karetka zdąży dopiero w ostatniej chwili wyhamować przed poprzedzającym pojazdem.

Czasem wystarczy tylko pomyśleć, spojrzeć w lusterko i podjechać 10 cm, aby przepuścić karetkę dalej, jednak…należy spojrzeć w lusterko!

Kierowcy stojący na czerwonym świetle przed przejściem dla pieszych panicznie boją się podjąć decyzję o wjechaniu na owe przejście (z minimalną prędkością, nawet jeśli na przejściu nie ma ani jednej osoby).

Najbardziej podoba mi się zachowanie samochodów na zachodnich tablicach rejestracyjnych – wjeżdżają na skrzyżowania na czerwonym świetle zatrzymując samochody tak, aby zablokować skrzyżowanie po obu stronach, aby karetka mogła bezpiecznie przejechać na wprost (tu kłania się kolejny raz patrzenie w lusterka czy aby karetka nie włączyła kierunkowskazu, z zamiarem skrętu na skrzyżowaniu).

A Wy, drodzy Czytelnicy, jakie macie rady dla kierowców, chcących ustąpić przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu?Wyświetlenia: 20 497

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: