Pojazd uprzywilejowany na drodze – jak się zachować?
Słyszysz pojazd uprzywilejowany na sygnale. Rozglądnięcie się dookoła, spojrzenie w lusterko – z której strony nadjeżdża? Zjechać na pobocze/chodnik, zmienić pas ruchu, zatrzymać się czy może puścić kierownicę i zasłonić dłońmi oczy?
Zachowania kierowców na drodze słyszących sygnały np. karetki, są nieprzewidywalne. Wprawdzie przepisy ogólnie rzecz biorąc regulują, co kierowca w takiej sytuacji zrobić powinien, lecz podkreślić tu należy słowo „ogólnie”.
Pracownicy zespołów ratownictwa medycznego bardzo często są świadkami irracjonalnych zachowań kierowców. Nagłe i ostre hamowanie na kilka-kilkanaście metrów przed karetką, niemożność wjechania na krawężnik, przeciskanie się przez korek za karetką jadącą na sygnale – to tylko kilka przykładów z życia.
Jak to wygląda w praktyce? Zapraszam Was do obejrzenia kilkuminutowej kompilacji wpadek kierowców na drodze:
Kodeks Drogowy
Sposób zachowania się uczestników ruchu drogowego podczas spotkania z pojazdem uprzywilejowanym określa Dział II Rozdział 1. Art. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Przepisy, jak widać, jasno określają, co kierowca zrobić powinien.
A w praktyce?
Codzienność pokazuje, że wielu kierowcom niespieszno do ułatwiania przejazdu karetce pogotowia. Że wielu z nich, nawet jeśli chce, robi to nieumiejętnie, obnażając swoją niedostateczną technikę prowadzenia pojazdów, o reagowaniu w sytuacjach stresujących (choć na drodze może być ich wiele) nie wspominając.
Skąd te braki? Ewidentnie leży edukacja kierowców w zakresie stosownego reagowania. W trakcie obowiązkowego kursu nauki jazdy instruktor musi przekazać szeroki zakres materiału w ograniczonym czasie. A kursy doskonalące? Obowiązkowych jak na ten moment nie ma, decydują się więc na nie osoby o większej świadomości jak i pracodawcy, których pracownicy spędzają miesięcznie wiele godzin w trasie.
Jak się zachować?
Wydaje się, że na postawione powyżej pytanie odpowiedź jest krótka i banalna: „Kierowco! Myśl!”. To by było jednak zbyt duże uproszczenie, stąd o odpowiedź na pytanie „jak powinni się zachować kierowcy na drodze widząc/słysząc karetkę?” poprosiłem Łukasza Kulawika – ratownika medycznego-kierowcę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego:
Kierowcy powinni przede wszystkim zachować spokój, nagminnie spotykane jest bezmyślne naciskanie na hamulec jednocześnie uniemożliwiając przejazd karetki między samochodami – wielokrotnie zdarza się, że karetka zdąży dopiero w ostatniej chwili wyhamować przed poprzedzającym pojazdem.
Czasem wystarczy tylko pomyśleć, spojrzeć w lusterko i podjechać 10 cm, aby przepuścić karetkę dalej, jednak…należy spojrzeć w lusterko!
Kierowcy stojący na czerwonym świetle przed przejściem dla pieszych panicznie boją się podjąć decyzję o wjechaniu na owe przejście (z minimalną prędkością, nawet jeśli na przejściu nie ma ani jednej osoby).
Najbardziej podoba mi się zachowanie samochodów na zachodnich tablicach rejestracyjnych – wjeżdżają na skrzyżowania na czerwonym świetle zatrzymując samochody tak, aby zablokować skrzyżowanie po obu stronach, aby karetka mogła bezpiecznie przejechać na wprost (tu kłania się kolejny raz patrzenie w lusterka czy aby karetka nie włączyła kierunkowskazu, z zamiarem skrętu na skrzyżowaniu).
A Wy, drodzy Czytelnicy, jakie macie rady dla kierowców, chcących ustąpić przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu?
Wyświetlenia: 20 554