Oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – projekt rozporządzenia MZ

4 grudnia 2009, Ratownictwo, 2 komentarze

We wtorek, 1 grudnia 2009, do konsultacji zewnętrznych został przekazany „Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i oznakowania jednostek tego systemu oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego„.
To już najwyższa pora na wprowadzenie rozporządzenia o którym mówi Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (art. 38), obowiązująca już ponad 3 lata (!), od września 2006 roku.
Uwagi do rozporządzenia można zgłaszać do 15 grudnia br. przesyłając je e-mailem na adres: t.mazurek@mz.gov.pl.

Rozporządzenie określa:

  • wzór graficzny systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne” (widoczny powyżej),
  • sposób oznakowania jednostek systemu, lekarza koordynatora RM, kierującego akcją prowadzenia MCR (medycznych czynności ratunkowych), osób wykonujących MCR, ratowników z jednostek współpracujących z systemem,
  • wymagania w zakresie umundurowania członków ZRM.

Wzór graficzny

Wzór graficzny systemu PRM przedstawiony został w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Od starego oznaczenia różni się jedynie treścią napisu umieszczoną na wzorze, zmienioną na „Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Proste, ładne i klasyczne ;-). Jedynie samo wykonanie grafiki przedstawione w załączniku może budzić zastrzeżenia – zarówno krawędzie okręgu jak i sam krzyż św. Andrzeja wyglądają, jakby je wycinało nożyczkami czteroletnie dziecko. Wierzę jednak, że zostanie to poprawione.

Oznakowanie jednostek

Sposób oznakowania jednostek systemu przedstawiony został w drugim załączniku do rozporządzenia. Określa on jakimi wzorami, nadrukami napisów, pasami odblaskowymi mają być oznakowane środki transportu sanitarnego, lotnicze zespoły ratownictwa medycznego i szpitalne oddziały ratunkowe.

Umundurowanie członków zespołów

Wymagania w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego zostały określone w załączniku 3, a członków załóg śmigłowców ratunkowych w załączniku 4 do rozporządzenia. Przedstawiają one wymogi dla poszczególnych elementów odzieży ratowników takie jak kolor, rodzaj materiału, oznaczenia. Rozporządzenie dopuszcza w elementach odzieży zarówno letniej jak i zimowej stosowanie koloru czarnego i granatowego, tak więc kolor czerwony obligatoryjnym nie jest ;-).

Odzież niespełniająca wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu może być stosowana do końca 2013 roku.

źródło: projekt rozporządzenia Ministra ZdrowiaWyświetlenia: 10 930

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: