Oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – projekt rozporządzenia MZ

4 grudnia 2009, Ratownictwo, 2 komentarze

We wtorek, 1 grudnia 2009, do konsultacji zewnętrznych został przekazany „Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i oznakowania jednostek tego systemu oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego„.
To już najwyższa pora na wprowadzenie rozporządzenia o którym mówi Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (art. 38), obowiązująca już ponad 3 lata (!), od września 2006 roku.
Uwagi do rozporządzenia można zgłaszać do 15 grudnia br. przesyłając je e-mailem na adres: t.mazurek@mz.gov.pl.

Rozporządzenie określa:

  • wzór graficzny systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne” (widoczny powyżej),
  • sposób oznakowania jednostek systemu, lekarza koordynatora RM, kierującego akcją prowadzenia MCR (medycznych czynności ratunkowych), osób wykonujących MCR, ratowników z jednostek współpracujących z systemem,
  • wymagania w zakresie umundurowania członków ZRM.

Wzór graficzny

Wzór graficzny systemu PRM przedstawiony został w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Od starego oznaczenia różni się jedynie treścią napisu umieszczoną na wzorze, zmienioną na „Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Proste, ładne i klasyczne ;-). Jedynie samo wykonanie grafiki przedstawione w załączniku może budzić zastrzeżenia – zarówno krawędzie okręgu jak i sam krzyż św. Andrzeja wyglądają, jakby je wycinało nożyczkami czteroletnie dziecko. Wierzę jednak, że zostanie to poprawione.

Oznakowanie jednostek

Sposób oznakowania jednostek systemu przedstawiony został w drugim załączniku do rozporządzenia. Określa on jakimi wzorami, nadrukami napisów, pasami odblaskowymi mają być oznakowane środki transportu sanitarnego, lotnicze zespoły ratownictwa medycznego i szpitalne oddziały ratunkowe.

Umundurowanie członków zespołów

Wymagania w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego zostały określone w załączniku 3, a członków załóg śmigłowców ratunkowych w załączniku 4 do rozporządzenia. Przedstawiają one wymogi dla poszczególnych elementów odzieży ratowników takie jak kolor, rodzaj materiału, oznaczenia. Rozporządzenie dopuszcza w elementach odzieży zarówno letniej jak i zimowej stosowanie koloru czarnego i granatowego, tak więc kolor czerwony obligatoryjnym nie jest ;-).

Odzież niespełniająca wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu może być stosowana do końca 2013 roku.

źródło: projekt rozporządzenia Ministra ZdrowiaWyświetlenia: 9 452

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: